Vivien musí do karantény, Babiš doufá v respirátor. V Česku jich chybí milion, i lékařům

Autor: blv, bel, trm - 
15. března 2020
05:00

Dcera premiéra Andreje Babiše (ANO) Vivien (19) se má tento víkend vrátit ze Španělska, kde studuje. Země je po Itálii dalším epicentrem nového koronaviru v Evropě, nakažených je tady už přes 6000, nemoci podlehlo přes 120 lidí. Vivien musí stejně jako každý, kdo se vrací z rizikových oblastí, po návratu na dva týdny do karantény. Premiér by dceru rád navštívil a svěřil se, že pokud by to šlo, vezme si respirátor. Jenže ty v Česku nejsou, milion jich chybí zdravotníkům. Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to proto schytávají ze všech stran - od hejtmanů, nemocnic i lékařů. Mezi téměř dvěma stovkami nakažených v Česku už jsou i lékaři a sestra.

Vivien prchá ze Španělska z dobrého důvodu - země vyhlásila stav nouze, omezí provoz obchodů a zakáže lidem volný pohyb. Česko patří do patnáctky krizových oblastí, takže premiérovu dceru po návratu automaticky čeká 14 dní v karanténě. To pro ni znamená, že bude pravidelně kontrolovat svůj zdravotní stav včetně měření teploty a především by měla maximálně omezit styky s okolím. Sankce za nedodržení karantény jsou až 3 miliony korun. 

Vivien ve Španělsku studuje. Naposledy se v Česku veřejně ukázala v lednu. Účastnila se opožděného novoročního oběda prezidenta Miloše Zemana s premiérem. Děti státníků se letos tohoto setkání účastnily úplně poprvé. 

Její otec, premiér Andrej Babiš, se teď zajímal o to, jestli ji bude moci v karanténě navštěvovat. „Jde do karantény. Musím se poradit s náměstkem ministra zdravotnictví panem Prymulou, jestli bych za ní mohl jít třeba s respirátorem. Pokud ne, tak ji nějakou dobu neuvidím,“ uvedl pro server Novinky.cz premiér. 

Respirátory jsou nyní velké téma. Kdo ho nesehnal před 4. březnem, má téměř jistě smůlu. Od tohoto data má „patent“ na jejich nákup vláda. Ta slíbila, že v pátek jich do nemocnic dodá v první vlně alespoň 200 tisíc. Jenže jich sehnala jen čtvrtinu. Na spoustu doktorů a nemocnic se nedostalo. 

Naštvaní zdravotníci 

„Museli jsme si nechat ušít látkové roušky, jako se používaly v minulosti,“ řekl ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček pro server irozhlas.cz. Lékaři ve Slaném a také jinde mají smůlu - pracují ve zdravotnickém zařízení, jehož provozovatelem je město. Koupit respirátory FFP3 může ale jenom ministerstvo.

Vláda jich sehnala 51 tisíc a přednostně je poskytla krajským nemocnicím a krajským záchranným stanicím. Podle vyjádření hejtmanů i toto dodané množství bylo nedostatečné.

Premiér Andrej Babiš přilil olej do ohně na tiskové konferenci:„Není pravda, že by naši zdravotníci neměli respirátory. Tak mi řekněte kde a já jim to dnes osobně rozvezu.“ To zdravotníky naštvalo tak, že začali sestavovat seznam, kam by měl premiér s rouškami zajet. Zanedlouho tam byly stovky míst. 

V seznamu najdete lékárníky, zubaře, praktické lékaře, a dokonce i celé nemocnice. Někteří soukromníci dokonce uvažují, že by ordinaci, nebo lékárnu zavřeli. Bez roušek jim totiž prakticky nic jiného ani nezbývá. 

Slova Babiše o dostatku respirátorů v rozhovoru pro Radiožurnál  popřel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). „Bezesporu se bavíme o stovkách tisíc respirátorů, které potřebujeme sehnat, možná až kolem milionu respirátorů, které bychom potřebovali skutečně získat,“ řekl. 

Babiš později svá slova mírnil. Za nedostatek ochranných prostředků podle něj můžou dodavatelé. „V pondělí jsme měli dostat 5 milionů ústenek od českého dodavatele, který zaplatil svému dodavateli v Číně dopředu a náš dodavatel teď zjistil, že ten sklad je prázdný. Na tom trhu se pohybuje plno různých firem a je velký boj, celý svět nakupuje respirátory. Měli jsme mít dodávku 10 milionů ústenek,“ řekl v České televizi premiér s tím, že problém řeší ministerstvo zdravotnictví. Do nemocnic by měly dorazit v rozmezí středy a pátku, bude jich 1,7 milionu.

Jenže to zdravotníkům a krajům nestačí. Hejtmani upozorňují na to, že během desítek hodin budou bez respirátorů. A přidávají místy až absurdní nápady, jak to budou nemocnice řešit. „Mám za to, že na týden Moravskoslezský kraj vydrží. Vypadá to, že normálních ústenek a roušek by mělo být dost, tak to zkusíme řešit tím, že tito pracovníci budou nosit dvě roušky na sobě,“ řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Martin Gebauer (ANO). Na severní Moravu doputovalo jen 1200 kusů, hejtmanství jich chtělo čtyřikrát víc.

Ještě hůř je na tom Praha, která dostala jen 50 kusů pro záchranku. Na některé nemocnice se nedostalo vůbec.

Mezi lidmi nakaženými koronavirem jsou přitom už teď přinejmenším čtyři zdravotníci.

.tg.bb ( 16. března 2020 10:46 )

A náš nejvyšší Babiš byl taky se svojí famílií lyžovať! Manželka tančila na stole v lyžařském středisku Courcheval v regionu Auvergne-Rhône-Alpes. V tu chvíli bylo v tomto regionu 172 potvrzených případů.

.tg.bb ( 16. března 2020 10:43 )

A náš nejvyšší byl taky s tou svojí Herodesovou kráskou lyžovať! Tančila na stole v lyžařském středisku Courcheval v regionu Auvergne-Rhône-Alpes. V tu chvíli bylo v tomto regionu 172 potvrzených případů.

dobraduse ( 16. března 2020 10:41 )

http­s://ww­w.zd­ravot­nicky­denik­.cz/20­20/02/­kontro­verzni-namestek-prymula-stale-nema-bezpecnostni-proverku-zustal-posledni-namestkyne-steflova-uz-ma/

dobraduse ( 16. března 2020 10:41 )

nikdo nemůže na to že ty na dovolenou nejezdíš

okluznifranta1 ( 16. března 2020 07:22 )

Chuj i s tebou rozkuřovačko estébáků...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud