Středa 23. června 2021
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Oblačno, bouřka 26°C

„Lidi, neblbněte, jídla je dost.“ Před nájezdy na supermarkety varují Babiš i experti

Autor: ČTK, simao - 
27. února 2020
15:30

636061Češi znejistěli, koronavirus se šíří Evropou. Politici se snaží veřejnost uklidňovat - hlavní je nepanikařit. Skupování konzerv a drancování regálů v supermarketech odmítají jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Že je jídla dost, na to upozorňuje i přes fotky ze sociálních sítí Tomáš Prouza. A šéf státních rezerv Pavel Švagr promluvil, jaké zásoby leží na skladě.

„Lidi, neblbněte! 1. Jídla je v ČR dostatek, pro masivní nákupy není žádný důvod! 2. Obchody plní sklady na maximum, další potraviny mají ve svých skladech výrobci, výroba potravin jede na maximum. 3. Pokud někde krátkodobě zboží dojde, je během pár hodin na prodejnu dovezeno,“ vzkázal na twitteru Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

V současnosti již hlásí někteří obchodníci z důvodu sílícího zájmu spotřebitelů nedostatek trvanlivého zboží. Lidé se kvůli obavám z nového typu koronaviru předzásobují pro případ nedostatku nebo zavedení přídělového systému.

Babiš: Není důvod něco nakupovat

Skupování zboží z obchodů odmítl i premiér Andrej Babiš (ANO). Ani podle něj se nemusí Češi strachovat a začít předzásobovat.

„Určitě ne, je to nesmysl, protože pokud by se to vyskytlo u nás, což teda nepředpokládám a doufám, že to nebude takový problém, tak samozřejmě stát vyhlásí stav nouze a zásobování zabezpečí. To je náš úkol. Takže není nejmenší důvod dělat nějakou paniku a něco nakupovat, to je nesmysl,“ řekl Blesk Zprávám.

Tesco na Skalce: Lidi v panice vykoupili trvanlivé potraviny. Bojí se koronaviru a připravují se na domácí karanténu Tesco na Skalce: Lidi v panice vykoupili trvanlivé potraviny. Bojí se koronaviru a připravují se na domácí karanténu | Čtenář Blesku

Hamáček: Žádná zásobovací krize nehrozí

Před panikou v českých obchodech varoval i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pořadu Epicentrum na Blesk.cz.

„Obavy jsou naprosto zbytečné. Já bych chtěl vyzvat všechny, aby nepanikařili a rozhodně není důvod vykupovat obchody. Nemáme žádné signály, že by měly být problémy se zásobováním, a pokud se podíváte do Itálie, tak tam zásobování normálně zvládají. Není důvod šířit paniku. Nemáme ani jeden potvrzený výskyt tohoto viru a nejsme v situaci, jako je Itálie, kde je přes 300 případů. A tam to zvládají v klidu,“ řekl v pořadu Blesku.

A aby vyvrátil pochybnosti, pokračoval Hamáček dál. „Je potřeba si říci jasně, že žádná krize z hlediska zásobování nehrozí. A já jsem včera s velkým znepokojením četl vyjádření pražského náměstka Hlubučka, který mluvil o nějakých přídělech v pražských obchodech. To prostě není na stole. Pokud někdo chce zneužívat obavy obyvatel, aby si nahnal nějaké politické body, tak to je věc, kterou v demokracii nemůžete omezit, ale není to nic důstojného. Máme příslušné pandemické plány a všichni ti, kdo mají pracovat, tak pracují,“ dodal Hamáček.

Video Jan Hamáček o koronaviru - Blesk TV

Skupování konzerv hýbe internetem

Kolem skupování trvanlivých potravin je rušno i na sociálních sítích. „První půlka národa zuřivě nakupuje, protože se bojí pandemie a karantény. Druhá půlka národa zuřivě nakupuje, protože se bojí toho, v jakém stavu nechá první půlka obchody. Koronavirus - sen každého prodejce potravin,“ uvedla na twitteru diskutující Madla v hojně lajkovaném a sdíleném příspěvku.

Že se strach z koronaviru neprojevil jen v uličkách pražských obchodů, jak dokazuje foto od čtenářky Blesku ze supermarketu na Skalce, dokládají i snímky z hradeckého obchodního centra.

Češi přitom nevykupují jen regály supermarketů, útokem vzali i internetové obchody. „Snažíme se doplňovat zboží nejrychleji, jak to jde. U některých položek to samozřejmě znamená zvednout frekvenci zásobování,“ řekl ČT mluvčí Košík.cz František Brož. 

„Po pondělním vystoupení Bezpečnostní rady státu sledujeme zvýšený počet objemných nákupů. Velikostí nákupů jsme se dostali v podstatě na úroveň například svátečního provozu,“ dodal.

Češi na sítích však sdílí i fotky ze zahraničí, dokládající mj. Hamáčkova slova o tom, že zatímco u nás lidé začínají propadat panice, Italové, kteří se s koronavirem výrazně potýkají, zůstávají poměrně v klidu. Stejně tak lidé na Kanárských ostrovech, kde je v karanténě v hotelu i šestice Čechů.

Šéf rezerv: Zásoba jídla je na 1,3 dne

Jak jsou na tom státní rezervy? Požadovanou zásobu jídla na tři dny nesplňují, mají ho na 1,3 dne, sdělil dnes ČTK předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Potraviny, kterými stát disponuje, by se mohly k potřebným přerozdělit, pokud by vláda vyhlásila stav nouze.

Mohla by například podle zákona nařídit přednostní zásobování dětských, zdravotnických nebo sociálních zařízení, hejtmani by pak koordinovali nouzové zásobování potravinami. Plán navyšování zásob se podle Švagra dlouhodobě nedaří plnit, stát správě nepřerozděluje dostatečně vysoké zdroje. 

„V českých rezervách máme například mražené maso, masové konzervy, obilí, máslo, sýry, sušené mléko, cukr nebo sůl. V této oblasti je ČR na rozdíl od ropy soběstačná. Máme tady spoustu supermarketů, zemědělských družstev a výrobců potravin. Takže české rezervy by v případě potřeby pokryly ten první nápor, než by se zase obnovilo zásobování,“ řekl ČTK Švagr.

Většina potravin je podle něj skladovaná u externích dodavatelů. „Například sušené mléko nesmí být starší než deset měsíců nebo tavené sýry se musí vyměnit za čerstvé nejdéle do 60 dnů,“ dodal.

Video Mají mít strach z koronaviru Češi na lyžích v Itálii? Ministr Petříček (ČSSD): Situaci sledujeme - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy / Foto Reuters

Stát se chystá nakupovat

Přesné údaje nouzových zásob stát nezveřejňuje. V současné době jsou vypsané zakázky na nákup 1028 tun sýrů, 600 tun sušeného mléka, 20 tun zahuštěného mléka, 250 tun čočky a 80 tun těstovin. Dále se pak připravuje tendr na nákup 100 tun paštiky a 120 tun masových konzerv.

Jde o potraviny za zhruba 104 miliony korun,“ dodal předseda. Na letošní rok nemá správa peníze na zvyšování zásob, tyto tendry byly vypsané loni nebo se opakují, protože se do nich žádný dodavatel nepřihlásil.

Prymula: Máme systém krizového zásobování

V Česku se žádný případ koronaviru dosud nevyskytl, podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je pravděpodobné, že se nákaza v Česku objeví.

Panika ale ani podle něj není namístě. Důvod podle něj není ani nakupovat potraviny. „Nepředpokládá se žádná izolace většího rozsahu, ale i kdyby došlo k izolaci jednoho či dvou měst, tak máme systém krizového zásobování potravinami, které by rozváželi hasiči,“ řekl dnes Prymula.

Video Syn (17) začal omdlévat a nechali ho čekat 2 hodiny, zuřila matka po Bulovce. Primářka i ministr upozorňují: Nepanikařte - Aleš Brunclík, Blesk Zprávy / ČTK

prazsky_koronavirus ( 28. února 2020 10:01 )

Hřib není statan ale Pirát

prazsky_koronavirus ( 28. února 2020 09:59 )

Pražáci těšte se, ještě budete rádi vzpomínat na třícentimetrovou snehovou kalamitu.

robyno1 ( 28. února 2020 07:52 )

Skoro se není čemu divit. iHEUTE a Tv H@v*a nás masírují poplašňákama a kačenama o106, nu, a pár mých retardovanějších spoluobčanů jim skočilo na lep. I těm hyperkrámům; tak, subito-presto, imbošci, konečně jim ty regály s prošlými vánočními žvanci a sajrajty vyrabujte!

ANO_nam_bude_lip ( 28. února 2020 00:10 )

Ta nemoc od čínských soudruhů je pro Agrofert soudruha Babiše zlatý důl.

BoziMilda ( 27. února 2020 22:08 )

Takže se nakazí v přelidněném centru už teď. Tak to jo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa