Pátek 2. říjen 2020
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Oblačno, déšť 15°C

Komentář: Maďara setnuly roušky. Nepochopil, že už nezažíváme rouškománii

Autor: Petr Holec - 
25. srpna 2020
05:45

Epidemiolog Rastislav Maďar, jenž vedl skupinu ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření, padl. Funkci složil poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) zrušil nečekané obnovení plošného nošení roušek v kadeřnictvích, restauracích i obchodech, které právě on prosazoval. A které na jeho doporučení zavedl ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch, který to krátce předtím odmítl.

Maďar se teď hájí, že roušky ve společných prostorách škol, které patřily do plošného „rouškového balíku“, nechtěl a že z vlády schytává podpásovky. Řekněme, že je na tom ještě celkem dobře ve srovnání s Vojtěchem, který musel záhy veřejně odvolat, co jen den předtím vyhlásil. Taková už je ale politika a zvlášť ta krizová. O roušky ve školách ale nejde. Maďar prostě nepochopil, že vede skupinu uvolňování karantény a ne jejího utahování. A taky že už není jaro, kdy Česko v rámci paniky zachvátila rouškománie.

Tehdy se stal mediální hvězdou epidemiolog a dočasně i šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Ten sliboval nejen roušky na hodně dlouho, jenže to byla jiná doba. Vláda kvůli koronaviru plošně „vypnula“ nemalou část ekonomiky, lidé se kvůli nenošení roušek s gustem bonzovali a zdravotní hledisko jasně trumfovalo to ekonomické. Teď ale musí plošnou „represi“ nahradit ta chytrá. Jinak totiž dřív, než všichni pojdeme na koronáč, společně zbankrotujeme.

„Pan docent Maďar chtěl, aby plošná opatření byla bez ohledu na semafor. My jsme ale chtěli, aby opatření byla řízena semaforem a dalšími daty z chytré karantény, protože jinak semafor nemá smysl,“ řekl Seznam Zprávám hlavní architekt tzv. chytré karantény Petr Šnajdárek. Roušky samozřejmě neznamenají vypnutí ekonomiky, jsou ale symbolem krize. A v ní se prostě chováme krizově. I proto se teď proti plošným rouškám hned bouřili nejen majitelé obchodů. Roušky ničí ekonomický sentiment, který se po jarním ekonomickém blackoutu začal jen pomalu lepšit, a tím i ekonomiku. Málokdo chce chodit nejen do restaurace s rouškou.

Jsme ve válce, říkali na jaře premiéři a prezidenti. Tehdy místo nich de facto vládli epidemiologové, kteří měli jedinou misi: zastavit koronavir. Nejen Prymula se nečekaně nabytou mocí lehce opil a preventivně hned zavíral státní hranice na dva roky. Maďar se vydal v jeho stopách, přestože „plukovník v záloze“ Prymula mezitím změkl a i on by nyní roušky případně zaváděl pouze regionálně. Teď každopádně musí znovu začít vládnout politici. A to včetně Vojtěcha, kterého Babiš veřejně „napravil“ už podruhé. Potřetí už to nejspíš bude naposled.

konor ( 27. srpna 2020 09:43 )

Madar má pravdu roušky budeme nosit celou zimu a jak rádi!

gejzovic ( 25. srpna 2020 12:38 )

když je vidět jake podpasovky dělaji tak at schuze dělaji veřejně,lidi by to zajimalo kdo ma pravdu

gejzovic ( 25. srpna 2020 12:32 )

to jste byli spolu ve vinarně,tak se nedivim

.tg.bb ( 25. srpna 2020 09:09 )

Důkazy nikoho nezajímají. Nejsme přece u soudu. Babiš rozhodl, že už je všechno v pořádku, tak je všechno v pořádku!

.tg.bb ( 25. srpna 2020 09:07 )

Nosili jsme roušky pod pohrůžkou smrti v době, kdy tady bylo pár nemocných, některé okresy neměly nic, všichni záplatované huby od rána do večera. Smáli jsme se okolním státům, které to zkoušely jinak. Teď tady všem otrnulo. Zatímco v Německu a Rakousku už mají jasná pravidla a tvrdě je vymáhají, u nás zavelel Babiš "konec komedie" a vyhlásil pohodu, protože "lidi mu volaj".
Ještě nutno říct, že pohled na některé lidi důchodového věku a jedince slabé rozumem je tristní: jejich rouška zatím neprošla pracím cyklem, vypadá jak hadr z chlíva. "Rouškovné" se chystají nacpat svým dětem nebo probendit za nějaké deky či hrnce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud