Komentář: Monumentální paradox. Piráti chtějí, aby Česko táhlo s Kaczynským proti Bruselu

Vzrůstající moc gigantů typu Facebook a Google děsí dle průzkumu lidi.  (Autor: Reuters, ČTK)
Autor: Michal Půr Info.cz - 
6. září 2019
17:51

Že bude s příchodem prvních evropských poslanců za českou Pirátskou stranu o zábavu postaráno, bylo jisté předem. Jejich aktuální prohlášení, že Česko propáslo šanci žalovat Evropskou unii kvůli směrnici o autorském právu na internetu a mělo by se připojit k Polsku, ovšem překonává i divoké představy.

Na začátek si připomeňme, že směrnice má zajistit lepší a moderní ochranu autorských děl pro hudebníky, spisovatele či novináře, kteří přichází o peníze kvůli bezohlednému chování technologických gigantů Google a Facebook. Pirátům na tom dlouhodobě vadí například to, že se pro technologické firmy zavádí povinnost, aby stáhly kradený obsah ze svých webů. U strany, jejíž původní obsah byl postavený prakticky jen na legalizaci krádeží na internetu, to nijak nepřekvapí. Překvapivé naopak je, že se pirátský europoslanec Mikuláš Peksa a jeho kolegové chtějí připojit právě k Polsku. Za žalobou totiž stojí tamní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczynského, kterou můžeme z přehnané starosti o bezbřehý liberalismus obvinit jen těžko.

PiS byla od počátku tvrdě proti přijetí směrnice a její postoje prakticky kopírovaly postoje amerických technologických firem. Je známo, že Kaczynského vláda a administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa k sobě mají hodně blízko. Trump sice občas na Google či Facebook zaútočí, ale na diplomatickém poli jejich byznysové zájmy chrání a je tedy logicky proti směrnici. Zapadá do toho i skutečnost, že před nedávnem vyjádřil nesouhlas s chystaným zavedením digitální daně v Česku, která dopadne právě na Facebook a Google. Podle mých informací se tak stalo prostřednictvím osobního dopisu premiérovi Babišovi.

Vztah mezi Piráty a technologickými giganty je vůbec mimořádně zajímavý. Šéfka českého Googlu Taťána le Moigne na Facebooku pravidelně s velkými díky a přáním všeho nejlepšího vítá prakticky jakoukoliv iniciativu pirátského pražského primátora Zdeňka Hřiba. Je to koneckonců velmi cenný spojenec, který může se svými spolustraníky rozpoutat pořádnou vřavu, až poslanci budou rozhodovat o zavedení výše zmíněné směrnice do českého právního řádu.

Piráti si našli velmi zajímavé spojence. Na jedné straně technologické giganty, kteří každý rok oberou Čechy o pár set milionů korun na nezaplacených daních, a na straně druhé polskou vládu, s níž chtějí táhnout přímo proti Evropské unii. V případě prvním spojenectví už příliš nepřekvapí, v případě druhém je to minimálně zarážející a svědčí o mimořádné ideové neukotvenosti. Zatímco primátor vystřeluje v Praze jeden levicový návrh za druhým, v Bruselu a ve Štrasburku chtějí jeho kolegové jít do boje po boku těžkých konzervativců, kteří by se při pohledu na vlajku gay pride na pražském magistrátu nestačili křižovat. 

Video Odborník: „Servery na autorské tvorbě vydělávají, ale autorům nic neplatí“ - Bohuslav Štěpánek, Aleš Brunclík, Pavel Kříž

 

marmat ( 6. září 2019 19:19 )

Jen bude fajn, když se Piráti "předvedou"...zatím mají za sebou těžkou MAKAČKU... Návrh do PS jestli přechylovat ??? "ová",jo,nebo NĚ,nebo něco jinýho/pirátskýho

marmat ( 6. září 2019 19:14 )

Vždycky nám říkali,že "Bez práce nejsou koláče".....
Piráti jsou ta výjimka, co potvrzuje pravidlo ????????????

mokasin ( 6. září 2019 19:02 )

Kde je Pirát tam problém.

jonn ( 6. září 2019 18:36 )

Tak ať Piráti táhnou ...

zlymikes ( 6. září 2019 18:34 )

Piráti = veverky čekatelé. Ale myslím, že nadělají více škody než ta zvířátka. Nakonec jsou to piráti

Zobrazit celou diskusi
Další videa