Komentář: Komunisti znovu „zaklekli“ na vládu...a znovu ji podrželi

16. 2. 2019
05:30

Byl kolem toho vloni velký humbuk, když se komunisti poprvé od listopadu 1989 zase přihlásili o vládní angažmá – byť nepřímé. Nikdo moc nevěděl, co za to chtějí. Vystoupení Česka z EU a NATO? Znárodnění? Vládu jedné strany? Teď už začíná být jasněji, jak naposled ukázaly i jejich výhružky s výměnou ministrů dopravy a zahraničí. Komunisti vlastně nechtějí nic, jen se ještě pár let udržet při životě.

A třeba pro státní rozpočet jsou dokonce menší hrozbou než vládní ČSSD. Její ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nedávno přinesla na vládu nové sociální dávky za nějakých 30 miliard korun, zatímco KSČM teď „klekla“ na premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše s tím, že jejich cena za vládu je taky 30 miliard korun. Jen jinak: komunisti Babišovi řekli, že ve státním rozpočtu na rok 2020 nechtějí vidět větší díru než 30 miliard, jinak ho nepodpoří.

Zkuste číst mezi řádky, jak bylo běžné za komunismu, a zjistíte, že tím vlastně Babiše podpořili proti ČSSD. Ta se totiž poslední dobou vrátila k přesvědčení, že se peníze tisknou v Lidovém domě, a začala být nebezpečně kreativní s výdaji na sociální dávky. Je to vlastně ironie: KSČM vždy stávala nalevo od ČSSD – nebo aspoň v rozhazování státních peněz. Teď stojí napravo od ní a má blíž k ANO, i když není ve vládě. Časy se mění.

To se ostatně ukázalo i nyní, když si KSČM po čase zase zkusila naoko dupnout kvůli své údajné nespokojenosti s ministry zahraničí a dopravy. Tomu prvnímu, Tomáši Petříčkovi z ČSSD, vytýká, že v podstatě drží náš obvyklý kurz zahraniční politiky – hlavně ohledně stále agresivnějšího Ruska; na Danu Ťokovi z ANO komunistům zase vadí, že stále častěji stojí nejen D1, jež i za komunismu bývala dálnicí. Pravda, nejsou v tom sami, vadí to i řidičům.

I tady ale drží slabší kartu ČSSD. Proti Petříčkovi vytáhl i prezident Miloš Zeman, zatímco Ťoka podržel. A vstřícnější k němu byli po pátečním jednání partajního vedení i komunisti: jejich šéf Vojtěch Filip jen oznámil, že se příští týden sejde s Babišem kvůli Huawei, Petříčkovi a D1. Z mocenského čtyřúhelníku prezident, ANO, ČSSD a KSČM tak i z téhle situace znovu vychází jako nejslabší ČSSD.

Komunisti ovšem v míře impotence stojí hned za ní. Před časem jim vláda vlepila facku, když i navzdory jejich výhrůžkám schválila zahraniční vojenské mise. Teď si komunisti pro změnu vlepili facku sami, když spustili agónii s ministry, a nakonec vládu stejně drží dál. Vlastně je to dobrá zpráva pro Česko. KSČM sice nepřímo drží vládu, zatím ale za to dostala jen zdanění církevních restitucí, které stejně chtěly ANO i ČSSD. Komunisté možná vypadají silnější, nikdy ale nebyli slabší než právě dnes. Ostatně i jejich šéf Filip před časem přiznal, že vymírají.

victor1 ( 16. února 2019 20:48 )

Jasně.O tom ani Ťok.

victor1 ( 16. února 2019 20:37 )

Co kecáš ***1,ifigenie má pravdu!!!Jestli se probereš,tak mi odepiš proč mají fetky (Piráti) tolik hlasů.A už to nehul.Když je vidím plácat nesmysly na ČT24,tak si myslím a je to vidět,že jsou normálně nesvéprávní.Hlavně ten černovlasatý (nevím jak se ten cocot jmenuje),ten je ještě větší trotl než jeho šéf a to je nějaký trotl.Znamená to snad,že z našich vysokých škol vycházejí samé gumy?No ano,je tomu tak.

tomik007 ( 16. února 2019 18:56 )

VIC KOMUNISTU - nezli obczanu

tomik007 ( 16. února 2019 15:13 )

Vsichni jsou to komunisti

satanas ( 16. února 2019 12:39 )

KurnaJZ,, sve skusenosti nemuzes aplikovat jentak na druhe!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa