Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Komentář: Užijte si olympiádu, svátek diktátorů, dopingu a korupce

Petr Holec o LOH v Riu de Janeiru
Petr Holec o LOH v Riu de Janeiru  (Autor: Blesk)
Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
5. srpna 2016
06:02

Na letišti v Riu de Janeiru nedávno vítal návštěvníky výstižný transparent: „Vítejte v pekle, kde neplatí policisty ani hasiče“. Asi nejlíp vystihl důsledky moderních olympiád, jejichž pořádání se poslední dobou radši zříkají i nejbohatší země světa jako Norsko nebo Švýcarsko. Ne náhodou: ani komunisti nezruinují hospodářství tak rychle jako olympiáda. V roce 1976 kvůli ní málem zbankrotoval Montreal, který později následovala i další města.

Je to příznačné: Brazílii sužuje nejhorší hospodářská recese za poslední století, místo boje s chudobou nebo podpory ekonomiky a infrastruktury ale vláda vyhodí přes 4 miliardy dolarů na konání olympiády. A to brazilská částka ještě bledne vedle 51 miliard dolarů, které za zimní olympiádu v Soči utratil ruský prezident Vladimir Putin, který nařídil zorganizovat „největší show na Zemi“. Možná místo toho mohl rapidně chudnoucím Rusům výjimečně koupit francouzský sýr.

Součástí Putinovy show byla i 50kilometrová vlaková trať za téměř 9 miliard dolarů, po níž dnes téměř nejezdí vlaky. Své o olympijských vlacích, byť pro změnu podzemních, vědí své i v Riu: trasa metra postavená kvůli olympiádě funguje pouze v provizorním provozu. Australští olympionici se v Riu odmítli ubytovat, protože ze zdí pokojů čouhaly holé elektrické dráty. Primátor Ria jim slíbil pro obveselení poslat klokana.

Není proto žádné překvapení, že si polovina Brazilců, kteří jinak umí slavit jako málokdo, přeje, aby se olympiáda konala v jiné zemi. Těch už ale po světě moc nezbývá: po olympiádě už touží spíš jen diktatury a autokracie; milují je hlavně v Číně, Rusku nebo Kazachstánu. Máloco totiž jejich vládce obohatí tak jako právě stavby olympijských mega areálů, které pak chátrají. Stačí jedna olympiáda a jste ve stovce nejbohatších lidí Forbesu.  

Díky olympiádám taky můžou diktátoři a autokrati z domovů vyhnat tisíce lidí. Nic neospravedlňuje bezpráví tak vznešeně jako vyšší olympijský ideál. V demokraciích dokonce ani lidi vyhánět nemusejí, protože před olympiádou prchají sami, jak v roce 2012 ukázali Londýňané. A co často slibovaný turismus a jeho ekonomický stimul pro pořadatelskou zemi? Poslední zkušenost ukazuje, že turisti na ně zapomínají hned po závěrečném olympijském ceremoniálu. Co taky po ceremoniálech ve stylu Eurovize čekat.

Jen Barcelona a Los Angeles dokázaly olympiádu ekonomicky zužitkovat. Podle studie Oxfordské univerzity, zkoumající 30 letních i zimních olympiád, žádná olympiáda nedodržela plánovaný rozpočet a téměř polovina ho překročila o 100 procent. Místo slibovaných zahraničních investic navíc pořadatelské země skončily spíš s obřím účtem na údržbu nepotřebných sportovišť. Deficit se šplhá k 15 miliardám dolarů.

Abych ale nekončil jen negativně, když olympiády tak rádi slavíme. Sice často ožebračují místní lidi, něco na nich ale přece jen začíná fungovat. Zapojení tajných služeb do státem sponzorovaného dopingu, jak v Soči předvedli Rusové, by chtělo nového Jamese Bonda. Navíc to prý přineslo i nový objev: ruští agenti se údajně nikdy neoslavili tak, jako když přišli na to, jak na vzorcích moči vyměnit uzávěr.   

jarda304 ( 5. srpna 2016 07:06 )

no jo, minule si užívala (zkorumpovaná Číňanem ?) anglická královna Londýn 2012 a příště si bude uživat známý (nadopovaný diktátor?) japonský císař Tokio 2020, je to tak p. Holče ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa