NÁZOR: Šéfové divadla chtějí hlavu Balvína a zrušit ministerstvo. Zrušte i stát! Ať žije divadlo.

Umělci z Národního tlačí na premiéra Rusnoka, aby odvolal ministra a zrušil ministerstvo. Že by Velká divadlení revoluce?
Autor: Aleš Půček, pet - 
5. 8. 2013
19:17

Požadavek uměleckých šéfů Národního Petra Zusky a Michala Dočekala, kteří dva dny před hlasováním o vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka ultimativně požadují OKAMŽITÉ odvolání ministra kultury Jiřího Balvína, si téměř v ničem nezadá s projevy příslušníků čínských rudých gard za kulturní revoluce.

Když minulý týden odvolal ministr kultury Jiří Balvín šéfa Národního divadla Jana Buriána, aby ho o den později vzal na příkaz premiéra zpět, stal se oprávněným terčem posměchu. Požadavek umělců, kteří nyní po premiérovi požaduji Balvínovo okamžité odvolání, jej ovšem v pomyslné soutěži „Blbý a blbější“ ještě trumfne.

Diktatura kulturních elit

Samotný Jan Burian se uráčil do své funkce vrátit za podmínky, že napříště budou odboráři Národního divadla jednat první přímo s ním a ne s ministrem kultury. Právě na základě informací od odborů o podivném vedení zlaté kapličky přitom Balvín sáhl k jeho nestandardnímu odvolání.

A umělci Zuska a Dočekal učinili zajímavý obrat. Ministr, ať je jakýkoliv balvan (zodpovědnost má jeho nadřízený - tedy premiér), nesmí odvolávat své podřízené?! Za to šéfové baletu a činohry by rádi řídili stát. Zuska s Dočekalem prakticky obcházejí svého nadřízeného - ministra kultury - a aniž by s ním jednali, požadují jeho hlavu naprosto nepřiměřeným způsobem v čase, kdy se má rozhodovat o osudu vlády. Dokonce koketují s myšlenkou, že se zruší ministerstvo. To snad ani nelze nazvat jinak než pokusem o diktaturu kulturních elit.

Věční podepisovači petic za svá práva

V normálním zaměstnání něco nemyslitelného, ale míra přesvědčení o vlastnictví na pravdu, kterou projevují umělečtí šéfové divadla a část hereckého osazenstva, se už jaksi stalo koloritem části kulturní scény věčných podepisovačů petic za svá práva. Je pozoruhodné, že velká část umělců, kteří se tak rádi staví do pozice div ne svatých ochránců pravdy, se takto většinou projevuje, jen když se jedná o jejich vlastní úzké zájmy.

Většinou úzce spjatých s financemi. Samozřejmě. O tom, že se by se umělecké osazenstvo mělo věnovat hlavně dohledu nad obsahem a uměleckým zpracování hraného repertoáru a finanční záležitosti přenechat v prvé řadě managementu, ovšem nemůže být ani řeči. Umělci totiž rozumí všemu. Ostatní mohou jen tiše stát, uznale pokyvovat hlavou a tleskat. A platit. Skoro jako v Orwellově románu o diktatuře vyvolených.

Doporučujeme
jana999 ( 6. srpna 2013 09:35 )

Já bych jim národní divadlo jako stát pronajala a at ukážou, jak jsou schopní, pěkně by platili nájem at si tam hrají a vydělávají, pokud nezaplatí nájem, pronajme se jiné skupině

jana999 ( 6. srpna 2013 09:32 )

začali se pravicově starat samy o sebe, oni přece jsou tak schopní, že lidi nepotřebují?

jana999 ( 6. srpna 2013 09:31 )

no nemít dotace z našich daní, tak by 80% z nich pochcípalo hlady. Za každý prd jsou upláceni, aby kecali, jak se to hodí vládnoucí garnituře, za prachy by se upsali i čertu. Že tak nebojovali proti komunismu?

jana999 ( 6. srpna 2013 09:25 )

ale má pravdu, já už je ze svých daní taky dotovat nechci, at ukážou, jak se o sebe umí postarat samy, jako každý jiný, tobě snad stát na firmu něco strká?

jana999 ( 6. srpna 2013 09:23 )

proč by odstupoval, celá ta vláda, tam bude nanejvýš do května a kdyby pravice místo omýlání parlamentní demokracie, raději pro její zachování rozpustila sněmovnu, byly by předčasný volby a pak by byla opravdu parlamentní demokracie s mandátem, tady ty kašpary už tam nikdo nechce ale korýtka jsou korýtka, pak jde demokracie do kytek

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa