David Rath první den v cele: Dostal játra a musel zvednout přirození
Na první den v cele litoměřické vazební věznice nebude asi David Rath (46) vzpomínat s láskou. Při důkladné tělesné prohlídce musel nadzvednout přirození, pak mu bachaři prozkoumali konečník. Poslední kapkou byla večeře. Naservírovali mu játra s rýží.
Protože je téměř nemožné zjistit cokoliv o Rathově pobytu ve vazební věznici v Litoměřicích oficiální cestou, MF Dnes oslovila bývalého vězně, který tímto zařízením prošel, nedávno ho opustil a zvyky bachařů má v blahé paměti.
Než Davida Ratha vězeňská služba pustila do cely, musela se přesvědčit, že se nesnaží něco propašovat. Každý vězeň se z bezpečnostních důvodů musí nejdříve svléknout do naha. "Musí zvednout ruce, chodidla, jestli na nich nemá něco přilepené, a nadzvednout si přirození. Pak se mu podívají do zadku," věrně popsal deníku bývalý vězeň.
Rath by si na prohlídku měl raději rychle zvyknout, na prst v konečníku se totiž může těšit pokaždé, když pojede k soudu, nebo třeba na zasedání parlamentu. A to při cestě tam i zpět.
Po tělesné prohlídce čekala Ratha večeře. Podle MF Dnes byla jeho prvním vězeňským jídlem játra s rýží. Pak mohl bývalý středočeský hejtman ulehnout na slamník a spát. Jaké měl sny, se zjistit nepodařilo. Pokud ale platí, že se vyplní to, co se vám zdá první noc v novém domě, byl to snad sen plný mříží, jater a prstů v zadku.
Co Davida Ratha čeká v příštích dnech?
Ve čtvrtek David Rath zjistil, jaký režim ho v litoměřické vazbě čeká. Práva, která má, jsou značně omezená, s žádnými výhodami zřejmě počítat nemůže.
I když tiskový mluvčí věznice Jaroslav Kindl odmítl k promenentnímu vězni cokoli říct, Blesk zjistil, že Rath má k dispozici jen lůžko, skříňku na osobní věci, stůl, židli a sociální zařízení oddělené neprůhlednou zástěnou. V cele je s největší pravděpodobností sám.Budíček má v 5,30 hod.
Smí si ponechat své oblečení, takže do vězeňských tepláků zatím nepůjde. Pokud mu nebude chutnat vězeňská strava, může si jednou týdně koupit něco na přilepšenou v tamní kantýně. Má také možnost objednat si na své vlastní náklady noviny. Kdyby se nudil, může si ve vězeňské knihovně půjčit hry a knihy včetně právních předpisů. Jeho korespondence je, vyjma té s obhájcem, kontrolována. Jednou denně může také na hodinu na vycházku do vymezeného prostoru.
Jdyby celé měsíce sledovali také jiné, tak by se do věznic nevešli. Neslyšela jsem, že by stavěli nová vězení.....