Byly dotace pro Agrofert střetem zájmů? Evropská komise už má všechny dokumenty

19. 11. 2018
11:29

Evropská komise dostala z Česka všechny potřebné podklady a nyní vyhodnocuje, zda platby společnostem patřícím do holdingu Agrofert byly v souladu se všemi pravidly, včetně těch o konfliktu zájmů. Výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu to dnes odpoledne řekne komisařka pro regionální politiku Corina Cretsuová. ČTK měla možnost nahlédnout do jejích připravených písemných odpovědí.

Europoslanci z výboru se komisařky dopředu písemně ptali, jak příslušné ředitelství EK naložilo s podněty, které kvůli kauze Čapí hnízdo do Bruselu poslala česká pobočka organizace Transparency International (TI). Podle ní je premiér Andrej Babiš vůči svěřenským fondům, do kterých Agrofert vložil, v pozici, která mu umožňuje přímo či nepřímo Agrofert ovládat. Babiš to odmítá.

Komise podle písemných odpovědí komisařky podnět TI ohledně možného Babišova střetu zájmů zaznamenala a řeší jej obdobně jako všechny ostatní oficiální stížnosti. V jedné z odpovědí Cretsuová odmítla formulaci v položené otázce, která zmiňovala, že komise ve věci provádí „vyšetřování“.

Komise se v této chvíli snaží vyjasnit fakta, aby měla lepší přehled o situaci,“ stojí v odpovědích. Komisařka také připomíná, že primární odpovědnost za realizaci dotačních programů mají prostřednictvím příslušných řídících a kontrolních systémů členské země EU. EK podle Cretsuové tak na počátku neměla k dispozici všechny podklady, neboť dotační programy jsou pod společným řízením právě s členskými státy.

Proto si od českého ministerstva pro místní rozvoj vyžádala řadu informací. Například seznam všech projektů financovaných z nejrůznějších unijních fondů, které souvisejí s Agrofertem, a to doby, kdy se Babiš stal ministrem financí. Text odpovědi v této souvislosti chybně uvádí rok 2012; nynější premiér se ministrem stal v lednu 2014. Komisi zajímaly i zaplacené částky či peníze, které by teprve měly být vyplaceny, a také to, zda byly takové projekty už v Česku prověřovány.

„České úřady s námi v této otázce loajálně spolupracují a poskytly požadované informace v potřebném časovém rámci,“ odpoví komisařka výboru EP.

Na základě nyní připravované analýzy EK teprve rozhodne o svém dalším postupu a bude o něm včas europarlament informovat. Cretsuová v odpovědi připomíná, že komise může v souladu s pravidly kdykoli přijmout opatření k ochraně unijního rozpočtu pokud stížnost a prověrka získaných informací ukážou porušení zákonů.

Už v říjnu v europarlamentu v této souvislosti obdobným způsobem na otázky europoslanců odpovídal komisař pro zemědělství Phil Hogan.

Babiš čelí v Česku trestnímu stíhání kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Ta patřila do přelomu let 2007-2008 do Agrofertu, poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Po několika letech se farma opět vrátila do skupiny Agrofert.

 

 

 

jardahl87 ( 19. listopadu 2018 20:57 )

77fugas: Tyjsi taky blbej asi po tatínkovi že ???

jardahl87 ( 19. listopadu 2018 20:54 )

pooresh: Jdi si vylejt nočník z tvoji vygumované palice !!! Plácáš nesmysly a o všem víš naprosté *** !!! Chudáčku ze zvláštní školičky !!

mckenzie ( 19. listopadu 2018 15:56 )

jakejch bratrech ksindle? mluv za sebe

zdenek43 ( 19. listopadu 2018 15:40 )

29.1.2018 .....Ministerstvo financí řízené hnutím ANO, konkrétně ministryní Alenou Schillerovou, vyjmulo dotaci na projekt Babišova luxusního rekreačního areálu Čapí hnízdo z evropského financování. Co to znamená? CO VYJMUTÍ ZNAMENÁ Vyjmutí z evropského financování znamená, že padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo Evropská unie už neproplatí. Již to není evropská dotace, ale česká dotace. KDO DOTACI ZAPLATÍ Dotaci na Čapí hnízdo definitivně uhradí český daňový poplatník, pokud stát nevymůže částku na vlastníkovi farmy. Na rekreační areál jsme tak přispěli všichni. JAK SE TO DOTKNE VYŠETŘOVÁNÍ A BABIŠE Vyšetřování případného podvodu v kauze Čapí hnízdo, v němž je obviněno 11 lidí včetně Andreje Babiše, je čistě věcí národních orgánů. Zpráva OLAF je zdejší policii nadále k dispozici. Ministerstvo financí by se nyní mělo podle názoru některých opozičních politiků k trestnímu stíhání připojit jako poškozená strana. CO DÁL Poskytovatel dotace, Regionální operační program Střední Čechy, který projekt tzv. předfinancoval, by měl nyní posoudit, zda chtít dotaci po příjemci zpět. Hejtmanka a místopředsedkyně ANO Jaroslava Jermanová-Pokorná řekla, že se příslušný středočeský úřad přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení. KDO BY DOTACI VRACEL? Vrácení padesátimilionové dotace by se nejspíš vymáhalo po nástupnické firmě zaniklé Farmy Čapí hnízdo, jíž je společnost Imoba. Tu stejně jako koncern Agrofert vložil premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš do svěřenského fondu. POLITICKÉ SOUVISLOSTI Při vyšetřování případu už Česku nebude hledět na prsty Evropská unie. Řada opozičních politiků se proto obává, že se s ohledem na pozici Andreje Babiše a fakt, že jeho hnutí drží klíčové ministerské i regionální středočeské pozice, zamete kauza pod koberec. Ve středních Čechách už hnutí ANO podporované ČSSD a komunisty převolilo členy výboru regionální rady, který na unijní dotace dohlíží. Jeho původní členové právě vyjmutí Čapího hnízda .......

Bystrozraky ( 19. listopadu 2018 15:37 )

Já Ti dám čobolák! Hñupe, vyjadřuj se o našich bratrech slušně. Pademokrate! Ty budeš asi pěkný debil.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa