Ředitel ČT Souček pro Blesk o zvyšování poplatků: Krizový plán? Další propouštění i rušení pořadů
Velká mediální novela míří opět do Sněmovny. Už teď je ale jasné, že se do konce roku nestihne schválit a koncesionářské poplatky se od ledna nezvýší a i nadále budeme za veřejnoprávní televizi platit 135 korunu měsíčně. Její ředitel varoval, že pokud nedojde k zvýšení poplatků, bude muset propouštět, rušit programy a v ohrožení je i licence na Stardance. Přijdou Češi o divácky nejúspěšnější show? Jaký byl první rok na Kavčích Horách ředitele Součka a jaké změny chystá? Generální ředitel České televize Jan Souček by hostem Epicentra Pavlíny Horákové.
Sněmovna by zítra v druhém čtení měla projednávat mediální novelu. Její součástí je i navýšení poplatků za Českou televizi o 15 korun ze současných 135 korun na 150 korun, u rozhlasu o 10 korun na 55 korun. Podle analýz Ministerstva kultury by tato novela měla ČT ročně přinést zhruba 865 milionů korun navíc. Už teď je jasné, že se její schválení nestihne. Pokud by novela neprošla, je Česká televize schopna se udržet se ve stávající podobě jen pár měsíců.
Jeden kvartál a dost...
„My jsme připraveni na to, že jsme schopni i z toho dosavadního financování udržet v řádu jednotek měsíců, tu televizi nezměněnou. Pokud ale bude dobrá naděje na to, že nejpozději ke konci prvního čtvrtletí by ta účinnost té novely mohla nastat, to znamená v řádu tří měsíců. Jsme schopni ještě tu televizi subvencovat tak, aby nemusela měnit svou tvář, aby diváci nepřišli o pořady, na které jsou zvyklí, ale déle než jeden kvartál, to ta televize už není schopná zafinancovat, protože už ten první kvartál v nezměněné podobě bude ujídat z těch dalších období toho roku 2025, takže pokud by sněmovna nedospěla k pozitivním závěru druhého čtení, tak to pro nás bude znamenat, velmi intenzivní přípravy té plné realizace toho krizového rozpočtu,“ uvedl generální ředitel ČT v Epicentru na Blesk.cz.
Budou padat hlavy?
Bez navýšení poplatků je televize nahraná. Souček ve studiu Epicentra přiznal, že na řadu by okamžitě přišel krizový plán, který je připraven. I když je stále pevně přesvědčen, že novela zítra projde.
„V tuhle chvíli já pevně věřím tomu, že v úterý desátého, tedy zítra to projde druhým čtením, že koalice, která má stále většinu ve sněmovně, tak dostojí tady tomu svému závazku z programového prohlášení. Já jsem v tomhle tom optimista. Věřím tomu, že to projde a žádný jiný termín, než nejpozději 1. duben příštího roku v rukách nemám a ani s ním v myšlenkách nepracuji. Upřímně, vycházím z toho, že jakýkoliv pozdější termín, než duben příštího roku, je i pro politickou reprezentaci komplikovaný právě proto, že se nám blíží parlamentní volby roku 2025,“ dodal Souček. Který poodhalil i to s jakým rozpočtem na příští rok počítá a jak ho sestavoval.
Co je verze Armagedon?
„My musíme předkládat rozpočet, který je založený na platné legislativě, to znamená celý ten rozpočet počítá stále jenom s tím původním poplatkem ve výši 135 Kč, a proto je to ta verze Armagedon. Ten rozpočet je postavený tak, že respektuje ty dlouhodobé plány finančního a programového rozvoje a ty jsou pro Českou televizi v tomhle tom ohledu už velmi nepříznivé, vlastně pro představu, výrobní úkol České televize, což je ta část rozpočtu, která je určena přímo na výrobu pořadů, činila v letošním roce asi 2,2 miliardy korun, podle těch dlouhodobých plánů, které musíme respektovat, tak v příštím roce tahle částka nesmí překročit 1,5 miliardy, to znamená, ta výroba padá skutečně o 1/3, ale současně k tomu ještě je potřeba přičíst právě ten efekt, že za ty stejné peníze si v příštím roce nekoupíme tolik služeb a tolik materiálu pohonných hmot, jako jsme koupili letos,“ vysvětlil Souček.
Dále připustil, že pokud by do České televize nepřicházeli peníze z vyšších poplatků a vedení by nemohlo pracovat s vyšším rozpočtem, situace by se dotkla nejen pořadů, ale i lidí.
„My jsme v letošním roce snížili počet pracovníků České televize o 90, ale pokud by došlo na tu verzi rozpočtu Armagedon a pokud by k navýšení poplatků nedošlo, tak to v příštím roce znamená propuštění dalších nejméně 260 pracovníků České televize,“ uvedl Souček a dodal, že v roce 2025 rozpočet ve verzi Armagedon počítá se zachováním všech těch šesti kanálů, které Česká televize provozuje.
„Ale pokud by se ukázalo, že tady skutečně neexistuje vůbec žádná politická vůle s těmi poplatky pohnout, tak managementu té televize nezbude, než zahájit intenzivní debatu v první vlně s radou České televize a následně pravděpodobněji se zákonodárci, protože prostě není možné při tak dlouho nezměněném poplatku očekávat, že ta televize bude schopná donekonečna provozovat ten rozsah kanálu, které provozujeme teď, já jsem mluvil o té nějaké kritické variantě, kdyby zůstaly zachovány tři kanály a nicméně nepochybně v několika budoucích letech, i když by nedošlo na navýšení poplatků, tak tím čtvrtým doplňkovým kanálem bude ČT sport, protože sportovní práva jsou, to je velká položka, drahá, položka v rozpočtu každé televize a navíc jsou to práva, která se obchodují na dlouhou dobu dopředu, takže my máme některá důležitá sportovní práva podepsaná až do roku 2034, takže ta televize by se s tímhle musela nějakým způsobem vypořádat a musela by zachovat kanál, kde by toto odbavila,“ uzavřel Souček.
Zatím, ale on chce platit i za telefon, internet a tyto "vymoženosti" máme už teď nejdražší v Evropě.