Amerikanista o Trumpově podpoře od miliardáře: Udělá z Elona Muska amerického cara?
Elon Musk je stejně jako Trump velmi kontroverzní a polarizující osobnost a to nejen pro americkou společnost. Musk prohlásil, že až do 5. listopadu bude denně rozdávat 1 milion dolarů jednomu registrovanému voliči z tzv. swing states neboli klíčových států. Takové jednání je na hranici zákona a má za úkol zejména přilákat pozornost k Donaldu Trumpovi. Nejen o tom hovořil v Epicentru amerikanista z Katedry severoamerických studií FSV UK Jan Hornát. Vysvětlil i, jak by Trump z Muska mohl udělat amerického cara.
Reálný dopad milionových pobídek Elona Muska na výsledky prezidentských voleb je podle Hornáta velmi těžké odhadnout. Toto velkorysé gesto nejbohatšího muže planety je ale součástí kampaně a v posledních týdnech před volbami i tolik potřebnou show. „Teď je to opravdu o tom být co nejvíc vidět, zároveň vzbudit opět tu naléhavost ve voličích, jak potřebné je 5. listopadu dojít k těm urnám a volit. Je to součást show, která má přilákat pozornost, kterou teď Trump tolik neměl, protože Harrisová koncentrovala veškeré své rozhovory s hlavními médii včetně Fox News do těch posledních týdnů, a tudíž možná byla i více vidět,“ míní amerikanista.
V úterý Federální volební komise (Federal Election Commission) podala zprávu, že Musk za poslední tři měsíce daroval 75 milionů dolarů své pro-trumpovské organizaci America Pac, kde je Musk jejím jediným dárcem. Šéf Tesly a SpaceX nebyl přitom v historii vždy fanouškem Donalda Trumpa. „Ono nemusíme jít daleko, abychom našli lidi v jeho kampani nebo jeho podporovatele, kteří ho dříve vlastně dehonestovali, a nyní ho podporují. Jeho viceprezident J.D. Vance o něm kdysi řekl, že je to americký Hitler, a nyní je jeho viceprezident, takže těch osob, které změnily svoji politickou preferenci a vůbec pohled na Donalda Trumpa, je víc,“ vysvětlil amerikanista.
Vztah mezi Trumpem a Muskem není založen pouze na politicky názorové podpoře, ale může mít i jasně obchodní rozměr. „Pro Elona Muska to může být čistě obchodní záležitost, kdy ví, že Donald Trump mu pak půjde více na ruku,“ řekl Hornát a dodal, že americký prezident má po nástupu do funkce pravomoc nominovat 4-5 tisíc státních byrokratů a diplomatů.
Americký car
V historii Spojených států se objevila praxe, kdy neoficiální pozice označované jako "carové" sloužily k zajištění specifických agend, aniž by tito lidé museli procházet běžným schvalovacím procesem. „Máme třeba drogového cara, který se stará o drogovou problematiku,“ vysvětlil Hornát a dodal, že podobný princip by mohl být uplatněn i na Muska. „On by byl, řekněme, nějakým carem efektivní státní správy,“ komentoval Hornát kontext vyjádření Donalda Trumpa, o tom, že v případě svého zvolení ustanoví Elona Muska šéfem jakési Komise pro efektivnost veřejné správy.
„Vidíme, že různí podporovatelé kandidátů, kteří se podíleli na jejich kampani, často získávají pozice v rámci administrativy,“ uvedl Hornát. Trumpova politika není v tomto směru výjimkou, a právě post neoficiálního cara, kterým by Musk mohl být, se jeví jako atraktivní a výhodná pozice.
Důvodem Muskova propojení s Trumpem by tak mohlo být i očekávání, že by v nové administrativě získal vlivnou pozici. „Pro Elona Muska to může být čistě obchodní záležitost,“ upozornil Hornát, ale zároveň dodal, že je otázkou, zda by Musk skutečně usiloval o tuto konkrétní roli. „Myslím si, že spíš ne, ale když mu tu pozici Trump nabídne, tak si myslím, že ji přijme,“ uzavřel.
Elon number 2
Prvni byl DS.Probiha Great awakening,exposing Deep state a vsech,co do neho patri,patrili.