Expert o stavu české dopravní infrastruktury: Dál zaostáváme! A to nejen za Polskem

Video se připravuje ...
Autor: Bára Holá - 
12. září 2024
14:59

Hlavními tématy každého kraje jsou bezesporu zlepšení silniční infrastruktury, modernizace veřejné dopravy, podpora ekologických dopravních řešení a financování dopravních projektů, ale také vysokorychlostní tratě. Jak na tom s dopravou u nás jsme? Který kraj je na tom nejlépe a naopak kde mají co dohánět? Jak to vypadá s realizací a výstavbou slibovaných dálničních úseků a obchvatů? Nejen na to se Epicentru Bára Holá ptala dopravního experta Romana Budského.

Podle dopravního experta ve kvalitě dopravní infrastruktury v Česku za ostatními zeměmi zaostáváme. A to nejen za státy Evropské unie, ale i za státy, které donedávna vzhlížely k nám.

Polsko, Maďarsko, čili opravdu si myslím, že je čas se zamyslet nad tím, jak vůbec tu dopravní infrastrukturu plánujeme, stavíme a provozujeme,“ uvedl Budský v úvodu Epicentra.

Hlavní problém podle něj je ve stále nedostavěné dálniční síti. To, co původně mělo být hotovo už v roce 2010, pořád není a termíny se stále posouvají.

Drahý špás

„Dneska už se mluví o roce 2030 a dokonce 2033. Čili pořád to je dál. Tohle to opravdu je velký problém, protože ono to jednak už to štve řidiče, jednak to stojí nemalé peníze, protože tam vznikají dopravní zácpy. Jen pro informaci, dopravní zácpy vyjdou národní ekonomiku až na 2 % hrubého domácího produktu. Takže to je skutečně docela drahý špás ta váznoucí doprava,“ dodal Budský s tím, že nedostavěný dálniční projekt v České republice stojí i snížení úrovně bezpečnosti na silnicích.

Nejvyšší oběti

„Řada řidičů jezdí po silnicích první třídy a pravděpodobnost, že vaše cesta po silnici první třídy bude smrtelná ve srovnání s tím, když pojedete po dálnici, tak ta pravděpodobnost je třiapůlkrát vyšší. Pokud se bavíme o silnicích druhých, třetích tříd, je to až pětinásobek, čili ta nedostavená dálniční síť si bezesporu vybírá daň i v podobě mrtvých a těžce zraněných lidí,“ uzavřel Budský.

Uživatel_5313099 ( 12. září 2024 16:53 )

Na další infrastrukturu půjdou stovky miliard na Ukrajinu. Jak řekl pan Fiala, obnova Ukrajiny bude priorita české vlády.

Uživatel_5142568 ( 12. září 2024 16:00 )

Tento kurvistan zaostává ve všem pokud se bude dále krást podvádět sku pracovat tak to bude pořád stejné

msamec3 ( 12. září 2024 15:48 )

Protože se peníze cpou do zlodějské vlády a do Ukrajinců přitom oni by nám nepomohli

Uživatel_5869649 ( 12. září 2024 15:42 )

Zaostáváme v dopravní infrastruktuře už i za třetím světem. Třeba o dálnicích na Srí Lance, si my můžeme s tím naším předraženým, na materiálu ošizeným a od přetížených kamiónů vyjetým tankodromem, nechat jenom zdát 😁

Uživatel_5869649 ( 12. září 2024 15:32 )

Budování stovky kilometrů dálniční sítě a mozkovna místo montovny se nějak po volbách nekoná

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa