
Adiktolog o závažných následcích kouření: Rakovinou plic výčet nekončí. Co způsobuje cigaretový kouř?
Každé šesté úmrtí v Česku je zapříčiněno závislostí na tabáku. V naší zemi přitom kouří denně přibližně 20 % populace a tomu přibývá kuřáků elektronických cigaret i uživatelů zahřívaného tabáku. Kouření poškozuje téměř každý orgán v lidském těle a v průměru kuřáci ztrácí patnáct let života. Proč tedy lidé podléhají tomu to smrtícímu zlozvyku? Co přesně v těle cigaretový kouř způsobuje? Jak nebezpečné jsou alternativní formy cigaret? Na to v Epicentru Blesku odpovídal vědecký poradce Národního protidrogového koordinátora Viktor Mravčík.
„V posledních letech vidíme snižování míry kouření. Zejména u mladší části populace. Jinak se kouření týká vlastně všech věkových skupin ve středním i ve starším věku. Týká se i mužů i žen, i když mezi ženami je míra kouření nižší mezi muži,“ sumarizuje Mravčík s tím, že v posledních letech se popularita kouření mírně snižuje.
„Jedna věc je, co se děje při kouření, a jedna věc je, co se děje při dlouhodobém kouření. Mnohem závažnější jsou ty chronické důsledky kouření, které se kuřák necítí. Dochází k opotřebení orgánů a orgánových systémů. Součástí toho cigaretového kouře jsou stovky, tisíce různých látek. Desítky z nich mají karcinogenní teratogenní povahu, takže v řádu let až desítek let dochází k rozvoji těch negativních zdravotních důsledků,“ vysvětluje adiktolog s tím, že zdaleka nezůstává u rakoviny plic.
„Kouření ovlivňuje celou řadu dalších nádorových onemocnění. Cigaretový kouř má účinky ve smyslu snížení imunity, snížení protinádorové odpovědi, takže se projevuje opravdu na vzniku celé řady nádorových onemocnění,“ zdůrazňuje.
Je třeba spíš kouření podporovat, nebo budou čeští otroci, kvůli hlupákům ve vládě, chodit do důchodu v 80ti letech.