Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Šéf hradní ochranky Baláž pro Blesk: Jak probíhá ochrana prezidenta a co čeká novou hlavu státu?

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
25. ledna 2023
15:27
Autor: Pavlína Horáková, Markéta Volfová - 
25. ledna 2023
14:29

Bezpečí hlavy státu ale i kandidátů na prezidenta - téma, které rozvířilo debaty napříč veřejným prostorem a to i vzhledem k výhružkám, jež zveřejnil Andrej Babiš. Kdo je zodpovědný za ochranu prezidenta?  Podle čeho se vybírají adepti na osobního bodyguarda hlavy státu? A jaký je jejich vztah k bezpečnosti kandidátů? Na to v Epicentru Blesku odpovídal ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Martin Baláž.

„Náš útvar je v kontaktu s volebními týmy obou kandidátů. A mají od nás nabídku, že pokud bude zájem, můžeme do doby inaugurace chránit i je. Oficiální právo na ochranu naším útvarem ale vzniká až inaugurací,“ vysvětluje Baláž s tím, že ale ani jeden z kandidátů nabídky nevyužil a spoléhají se na soukromé bezpečnostní služby.

U jejich využívání může konec konců zůstat i poté, z role prezidenta: „Naši ochranu může odmítnout a dál ji řešit v rámci soukromé bezpečnostní služby. Ale co já jsem ředitelem útvaru, ještě tuto možnost prezident nevyužil.“

V současnosti se tak Útvar pro ochranu prezidenta České republiky stará o bezpečnost rodiny Zemanových, ale i o exprezidenta Václava Klause: „Nárok prezidenta na naši ochranku je doživotní, stejně jako na vozidlo ve vlastnictví státu,“ Sem už ale bývalá první dáma nebo rodina nespadá.

V posledních dnech téma ochrany prezidenta a prezidentských kandidátů velmi ožilo vzhledem ke stížnostem Andreje Babiše na výhružky směrem k jeho osobě: „Do tohoto náš útvar v tuto chvíli nevstuje, ale samožjemě policie to řeší,“ dodává Baláž.

roxin ( 25. ledna 2023 20:51 )

roxin ( 25. ledna 2023 17:18 )

Tu radost ti neudělím, rohlíku!

roxin ( 25. ledna 2023 17:06 )

Pávkovi nahnali na Staromák všechny co mohli od MCH až po rebely co dělal binec Babišovcům ABY BYLO VIDĚT KOLIK LIDÍ S NÍM SIMPATIZUJE A TAKY ABY SE JEHO VOLIČI VZDALI ŽE TO NEMÁ CENU... BUDEME BOVAT AŽ DOKONCE!!!

roxin ( 25. ledna 2023 16:33 )

Právě na to jsem myslela že generál na ochrance ušetří nebude ji potřebovat. Bylo by směšné kdyby rozvědčík a špion potřeboval ochranku.

maxpax ( 25. ledna 2023 14:50 )

Takový "borec" jako je Pavel by ochranku ani nemusel mít. Vždyť Bond by se vedle něj, když nás teď oblažuje svými hrdinskými kousky z minulého století, červenal hanbou.
A Babiš přeci lže, nic a nikdo mu nehrozí, říká uřvaná nenávistná ulice, tak ji vlastně také nepotřebuje.
Bohužel tu ochranku musíme platit, jinak to nejde.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa