Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Expert o zajatých Ukrajincích z Azovstalu: V rukách Rusů je čekají zvěrstva!

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
18. května 2022
15:19
Autor: Markéta Volfová, Mii - 
18. května 2022
14:00

Rusko tvrdí, že od pondělí se v mariupolských ocelárnách Azovstal vzdalo skoro 1000 ukrajinských vojáků, kteří areál bránili. Znamená to, že boje jsou u konce a ruský prezident Vladimir Putin získal to, po čem toužil? Podle vojenského analytika Jiřího Vojáčka ne tak docela. V areálu podle něj ještě stále zůstávají stovky obránců, kteří můžou vzdorovat, dokud budou mít dech. Vojáček to řekl v pořadu Epicentrum Blesk Zpráv, kde také vyjádřil obavu o osud členů pluku Azov, které zajali Rusové. Můžou se stát obětí zvěrstev a Putin je zcela jistě zneužije v propagandě.

„Ta situace v Azovstalu je v současnosti velmi nejasná. Na jednu stranu Ukrajinci tvrdí, že z těch oceláren odešlo jen několik maximálně set vojáků, kteří byli zranění, nebo nemocní. Ti se vydali Rusům. Na druhou stranu se ví, že na straně Ukrajiny v ocelárnách bojuje 2000-2500 vojáků,“ vysvětloval Vojáček, jaká je aktuální situace.

„Takže pokud dejme tomu 1000 vojáků ocelárny opustilo a Rusové je odtamtud odvezli, tak to znamená, že 1000-1500 jich tam nadále zůstává. To je vlastně jedna nekompletní brigáda, kterou může Rusům trvat dostat odtamtud ještě velmi, velmi dlouho,“ popsal analytik, proč boje v Azovstalu zdaleka nemusí být u konce.

Faktem ale je, že přítomní obránci na tom nejsou dobře. „Jsou opravdu obklíčení, odtrhnutí od dodávek všeho – vody, munice, zbraní, lékařského materiálu. To znamená, že to, že dřív nebo později si řeknou, že už to nemá smysl a vydají se Rusům, je velmi pravděpodobné,“ odhaduje Vojáček.

Popsal také, jaký je charakter pluku Azov, který ocelárny střeží. Bojovníky popisuje jako velmi zaryté obránce Ukrajiny. „Říká se, že jsou to neonacisté. I my na Západě musíme přiznat, že je to pravda. Značná část z nich jsou například bývalí chuligáni Dynama Kyjev. Fotbaloví chuligáni jsou skutečně lidé, kteří mají ke krajně pravicové scéně velmi blízko. Jsou to velmi zapálení Ukrajinci, velmi zapálení nacionalisté a určitě část z nich se bude snažit udržet v katakombách pod Azovstalem co nejdéle,“ uvedl analytik.

A co bude s vojáky z Azovstalu, kteří se do rukou Rusů už dostali? „Abych pravdu řekl, nechtěl bych teď být v kůži Azovanů (…) Uvnitř Ruska určitě budou jestřábi žádat, aby byli postaveni před válečný soud, což je samozřejmě absurdní,“ předpokládá Vojáček, podle kterého se zřejmě se zajatci budou dít zvěrstva.

Navíc je Putin zneužije, co nejvíce to půjde. „Rusové kolem toho odehrají opravdu velkou propagandistickou kampaň. Pro obyčejné Rusy to bude ukázka – ano, pan prezident Putin šel na Ukrajinu zbavit ji těchto lidí,“ vysvětluje analytik, načež upozorňuje, že pluk Azov je jen kapička v moři ukrajinské armády, což už ale běžným Rusům nikdo neřekne.

23:28
1. 7. 2022

Děkujeme, že jste i dnes sledovali naše zpravodajství týkající se ruské invaze na Ukrajinu. O aktuálním dění v okupované zemi vás budeme informovat zase od zítřejšího rána. Prozatím přejeme za celou redakci Blesk Zpráv dobrou noc. 

23:23
1. 7. 2022

Ukrajinské státní společnosti Enerhoatom se po dvou dnech podařilo obnovit spojení mezi systémy v Záporožské jaderné elektrárně a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). S odvoláním na Enerhoatom o tom informovala agentura Reuters. Největší ukrajinskou jadernou elektrárnu během své invaze na Ukrajinu 4. března obsadily ruské jednotky.

22:53
1. 7. 2022

Ukrajinský server TV Nexta sdílel vzpomínku na zesnulou Naděždu a jejího syna Dima (12), kteří byli zabiti při útoku na Oděsu. Server také upozorňuje, že vedle dvou zmíněných obětí dnes bylo zabito dalších 19 lidí. 

Zobrazit celý online

ANO-travim-psy ( 19. května 2022 12:02 )

Znásilňování a vraždění ukrajinských dětí rusáky je správné, protože Američani...
To máš přímo z Hradu nebo z Kremlu?

zemanbures ( 18. května 2022 23:07 )

Již před několika lety se u nás v médiích psalo, že v tzv. pluku Azov jsou většinou extremisté, neonacisté a potomci bývalých banderovců, hrdlořezů, kteří sloužili německým nacistům. Tak takové zabijáky já rozhodně litovat nebudu. A pokud jde o zvěrstva Rusů? To je samozřejmě svinstvo, ale kam se tato svinstva hrabou na svinstva Američanů ve Vietnamu. Vyvražďování a vypalování celých vesnic, používání napalmu při bombardování, mučení a vraždění zajatců, bylo pro Američany naprosto běžné. Naštěstí jim Vietnamci nakopali p*r*d*e*l a donutili je zdrhnout.!

Babisova_drahota ( 18. května 2022 22:01 )

Tato zvěrstva by bez Putina nebyla.

Babisova_drahota ( 18. května 2022 22:00 )

To, že se vzdali je bude hodně mrzet. Kdyby se nvzdali, tak je čekala obyčejná smrt. Teď to budou mít mnohem horší.

Uživatel_5347357 ( 18. května 2022 21:38 )

Západ ví, že to jsou nenonacisté a přesto nad nimi pláče. Zde se naplno projevuje pokrytectví Západu, kdy v mnoha válečných konfliktech, které vyvolal, se přiklonil k těm nejagresivnějším silám. Směšné a bohužel k pláči je dnes snaha Západu, zejména pak Američanů, očistit se od všech zločinů, které po celém světě páchali a za jediného válečného zločince prohlásit Rusko resp. Putina. Bohudík 75% států s touto šovinistickou politikou nesouhlasí a vyhlašované sankce vůči Rusku odmítá. I když se dnes Rusko nachází pod velkým tlakem té světové menšiny, přesto je víc jak jasné, že má dost sil nepodlehnout a společně s normálně uvažujícími státy vybudovat nový světový pořádek založený na spolupráci a prosperitě.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa