Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Guvernér ČNB Rusnok pro Blesk o zdražování a inflaci: Tohle nezažila celá generace Čechů!

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
15. února 2022
15:29
Autor: Jakub Kopřiva, vol - 
15. února 2022
14:29

Ceny bydlení, energií či potravin rostou, Češi zažívají strmý nárůst meziroční inflace. Podle ČNB má v následujících měsících inflace překonat 10 procent. Co to pro Čechy bude znamenat? A jak překvapila lednová inflace 9,9 %, což je nejvíc od roku 1998, společně s vysokým meziročním nárůstem cen guvernéra ČNB? Také o tom v pořadu Blesku promluvil guvernér Jiří Rusnok.  

„Mírně nás překvapila. Měli jsme odhad lednové inflace zhruba o půl procentního bodu nižší. Bohužel jsme v situaci, kdy procházíme velkou výraznou inflační vlnou, na kterou nejsme zvyklí, protože v posledních 20 letech jsme něco takového nezažili,“ uvedl Rusnok ve studiu Blesku.

„Vlastně tady vyrostla celá jedna generace, která nic takového nepamatuje, slyšela o inflaci od rodičů v tom větším rozsahu, i když nějaké vyšší růsty cen jsme tady měli někde kolem šesti sedmi procent tuším v roce 2008. Je to prostě fenomén doby a musíme se s ním poprat,“ poznamenal v Epicentru guvernér ČNB a varoval: „Bohužel skutečně celé první pololetí, zejména první čtvrtletí uvidíme ta čísla někde kolem těch 10 %.“

Upozornil na to, že typické je pro nás srovnání se Slovenskem, kde inflace byla 8 procent, zatímco u nás zmiňovaných 9,9 procenta. Je přitom možné, že v Česku porostou i úrokové sazby. Rusnok jejich zvyšování ze strany ČNB nevyloučil.

„To uvidíme až do nového zasedání. V březnu budeme mít nová data za únor. Vyloučit se to nedá. Už to asi bude jen nějaké mírné, řekněme, dolaďování úrovně úrokových sazeb, ale nějaké drobné zvýšení bych si dovedl představit,“ podotkl.

Kam až úrokové sazby porostou? „Pět procent není žádná magická hranice, to není žádný strop, přes který bychom nemohli jít, ale uvidíme, jestli to bude potřeba. Jen zopakuju a zdůrazním, že my našimi úrokovými sazbami působíme na cenový vývoj a na ekonomiku s určitým zpožděním,“ dodal Rusnok.

Babisova_drahota ( 16. února 2022 07:47 )

Večer soudruh prezident Zápotocký v rádiu vykřikoval, že měnová reforma nebude a ráno už byla. Peníze se měnily ve dvojím kurzu, podle toho, kolik jich kdo měl.

pakonizodory ( 16. února 2022 07:19 )

včetně nezaměstnanosti

krapotkin ( 16. února 2022 02:41 )

Ale pamatuje. Tobě naschvál žije ještě mnoho lidí, co pamatují rok 1953 a měnovou reformu.

gabreta ( 15. února 2022 22:04 )

Jestli se nepletu, tak to je všechno to o čem nás Havel v Novoročním projevu ujišťoval, že nepřijde!!

rudy_hnis ( 15. února 2022 21:55 )

Soudruhu, nelži, nestyď se za nás. Náš čas se blíží, máme svého prezidenta současného i budoucího (Babiše) a potom se zrádci zúčtujeme. Jako v padesátých letech. Komunistické koncentráky, lidové soudy, které plní politické zadání...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa