„Poslouchejte, nebo bude zle.“ Velvyslanec v Austrálii o přísné policii i vyhoštění tenistů
„Australská společnost je hodně rovnostářská a pravidla platí pro všechny… kdo není dvakrát očkován, tak do Austrálie nemůže,“ řekl v úvodu pořadu Epicentrum velvyslanec v Austrálii Tomáš Dub a vysvětlil, že tenisová jednička Novak Djokovič, nebyl jediný, koho Austrálie vyhostila ze své země a znemožnila tak účast na Australian Open. Hovořil také o tom, jak australští občané reagovali na jeden z nejdelších a nejpřísnějších lockdownů světa a co pro něj osobně bylo nejtěžším během pandemie.
„Pravda je, že Novak Djokovič, vízum dostal. Dostala ho ale i naše tenistka Renata Voráčová, takže chyba je určitě i na té australské straně,“ Tomáš Dub upozornil na to, že neočkovaný Djokovič nebyl jediným tenistou, který se z Austrálie musel vracet,
„Myslím, že primárně udělal chybu Australský tenisový svaz, nejsem samozřejmě žádný soudce nebo vyšetřovatel, ale vypsali pravidla pro soutěž a podmínky vstupu a pokud my jsme hovořili s naší tenistkou Renatou Voráčovou, které se stalo úplně to samé co Novaku Djokovičovi, tak ona splnila všechny podmínky, dostala vízum, týden byla v Austrálii, odehrála první zápas a pak byla zadržena a odeslána zpátky do vlasti,“ popsal situaci aktuálně 81. hráčky světa v deblu, která se rozhodla do Česka vrátit bez boje s australskými úřady. „Novak Djokovič je známější a možná víc horká hlava, tak se bránil a vydržel v Austrálii myslím o dva až tři dny déle,“ dodal český velvyslanec v Canbeře.
Proočkovanost osob starších dvanácti let je v Austrálii velmi vysoká a to přes 90 procent. Za tak úspěšnou statistikou stojí pravděpodobně i přísná opatření, která obyvatelé nechtějí už nikdy opakovat. Právě Melbourne, kde se tenisový turnaj Australian Open koná, zažilo jeden z nejdelších lockdownů na světě, a to přes 260 dní. Lidé nemohli vycestovat více než pět kilometrů, rozdělené páry se nemohly navštěvovat a když někdo umíral v nemocnici, tak ho příbuzní nesměli vidět.
Stát je přísný
„Tady je úplně jinak vnímána policie a státní moc je mnohem přísnější…my máme na každém policejním autě napsáno: pomáhat a chránit, tady by mohlo být napsáno: poslouchejte nás, nebo bude zle nebo dostanete pokutu. Ty jsou velice vysoké a stát je přísný,“ vysvětloval rozdíl v přijímání a respektování opatření v Česku a Austrálii.
V pořadu Epicentrum popsal také situaci, kdy v některých čtvrtích byla stanovena hranice v rámci určité ulice a pokud partneři ve vztahu žili každý na jiné straně, tak se bohužel nemohli vídat. Navíc se lidé nemohli setkávat mimo vytyčený čas a na nákup potravin mohl vždy jen jeden.
Pandemie byla podle Dubových slov nejnáročnější ze sociálního hlediska: „V Česku máme asi flexibilnější přístup. Naši lidé více porušují pravidla, dokážou je lépe obejít… v Austrálii to tak nebylo, tady dostali profesionální psychologickou podporu, ale to není to samé, jako když se mohou volně pohybovat.“
Austrálie rozvolnila a v posledních týdnech se potýká s rekordními počty nakažených, v nemocnicích ve vážném stavu však končí jen malá část obyvatel a i ve smrtnosti se řadí mezi země s nejnižšími počty úmrtí s covidem-19.
V rámci české komunity naštěstí nemusel český velvyslanec řešit žádný komplikovaný případ. Pro Tomáše Duba bylo podle jeho slov nejtěžší to, že se nemohl za poslední dva roky dostat do žádného z ostrovních států, které má na starosti. Zodpovídá totiž kromě Austrálie také za vztahy s Novým Zélandem, Fiji, Samuou, Královstvím Tonga, Šalamounovými ostrovy, Cookovými ostrovy a Vanuatu.
Jo a pokud vím, má podíl ve firmě, která vyvíjí léky na covid, nikoli vakcínu. Ale to je takový malý, bezvýznamný detail, že?