Neděle 11. duben 2021
Svátek slaví Izabela, zítra Julius
Oblačno 17°C

Očkování AstraZenekou se obnoví, je přesvědčený vakcinolog. Kdo by měl raději počkat?

Autor: Markéta Volfová - 
18. března 2021
05:30

Řada evropských zemí které dočasně pozastavily očkování látkou firmy AstraZeneca, čeká se znovu spuštěním na doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Rozhodnutí padne již tento čtvrtek a podle českého vakcinologa Marka Petráše bude s největší pravděpodobností kladné. Obezřetnost je podle něj na místě, ale pochybnosti o této vakcíně nemá. On sám je jí dokonce očkovaný.  

„Souhlasím s tím, že to vyvolává určitou obezřetnost, ale stále je potřeba se k věcem stavět racionálně. Kdybychom nebyli v této pandemii, pozastavení by se nabízelo. Ale nyní soutěžíme o rychlé proočkování populace. Každý stát rozhoduje sám za sebe, ale já to v tuto chvíli vnímám jako zbytečné,“ hodnotí dění okolo britsko-švédské látky Petráš, který se sám podílel na vývoji české vakcíny. 

Vakcinolog věří, že se země, které k pozastavení přistoupily, k vakcíně firmy AstraZeneca po dnešku opět vrátí. Upozorňuje na to, že spojitost krevních sraženin s vakcinací se dost pravděpodobně nemusí prokázat a poměr těchto případů k počtu naočkovaných je mizivý. „Nemůžu nikomu nic doporučovat, ale apeloval bych na každého z nás, ať si v sobě zhodnotí prospěch a riziko. Ten prospěch je totiž extrémně vysoký,“ dodává.

Video Očkování AstraZenecou se obnoví, je přesvědčený vakcinolog. Kdo by měl ale s očkováním počkat? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Sám Petráš očkování britsko-švédskou látkou podstoupil bez jakýchkoli vedlejších účinků. „Já jsem tuto vakcínu unesl úplně bravurně, ale samozřejmě ne všichni kolegové to měli takto komfortní. Nicméně se ukazuje, že pokud postupujeme do těch vyšších věkových kategorií, tolerance očkování se významně zvyšuje. Bohužel u mladších, a ty to teprve čeká, nějakých nežádoucích účinků přibývá,“ popisuje Petráš s tím, že by ale nemělo jít o nic extrémně závažného, jen je dobré být na možnost nepříznivé reakce připravený a alespoň v den očkování se příliš nezatěžovat. 

Vakcinolog podpořil odklad druhé dávky

Celkově se vakcinolog jakýmkoli doporučením vyhýbá, ale uznává, že veškeré dostupné vakcíny na covid-19 nemusejí být nejlepší volbou v těhotenství. „Obecně se těmito typy vakcín v těhotenství neočkuje. Přestože máme z USA data o tom, že výsledky očkování v třetím trimestru nevypadají nepříznivě, je lepší zvážit všechny okolnosti, uvedl.“

Petráš je zároveň zastáncem prodloužení intervalu mezi jednotlivými očkovacími dávkami: „Prosazuji to už od ledna. Dokonce se ukazuje, že je-li ten interval delší, ochranný prvek tím stoupá. Pojďme podle toho ale také nastavit systém certifikací. Předpokládám, že by je šlo vydávat už jednadvacet dní po aplikaci jedné dávky, aby pacient nebyl prodloužením intervalu zbytečně omezován.“

 

krapotkin ( 18. března 2021 15:24 )

V tý naší sedí komouši a udavači, tak se neboj, že by sami odešli a nedej Bóže šli dokonce pracovat ručičkama (hlavou ne to jim nejde).

krapotkin ( 18. března 2021 15:21 )

jednak Británie už není v EU, takže to nikoho nezajímá a jednak proč to spousta zemí EU zakázala.

Andrejko Bures ( 18. března 2021 12:30 )

V britanii je naockovano temer 18 milionu lidi a v drtive vetsine vakcinou astra zeneca. A neni slyset, ze by tam meli nejaky problemy. Na to kolik bylo celosvetove pouzito davek od astry tak to mnozstvi problemu je zanedbatelne. Kady clovek je jiny a vsude je pravdepodobnost nejake necekane reakce.
Navic astra je hodne levna a muze se uchovavat v klasicke lednici. Muze v tom byt i fake news od konkurence...

verka1 ( 18. března 2021 12:16 )

Pfizer pro seniory a chronicky nemocné osoby.

verka1 ( 18. března 2021 12:15 )

Úředníci se doma neválí? Po telefonu si domluvit schůzku. Teď tedy pro veřejnost pondělí a středa otevřeno. Ostatní dny zavřeno a sedí doma.

Zobrazit celou diskusi
Další videa