Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Zubař, který testuje na covid: „Když bude vůle, jde otestovat až 100 tisíc lidí denně“

Autor: Markéta Volfová - 
18. prosince 2020
05:30

Od středy se Češi nechávají bezplatně testovat na covid-19 pomocí rychlých antigenních testů. S navýšením testovacích kapacit pomáhá řada praktických i ambulantních lékařů. Stomatolog Radek Mounajjed, který je hlavním koordinátorem iniciativy Lékaři pomáhají Česku v pořadu Epicentrum popsal, jak testování funguje v jeho ambulaci a jaký je o něj zájem.

„My ten test máme jako doplněk při ošetření. Trvá to čtyři minuty. Když nám někdo řekne, že by rád otestoval i rodinného příslušníka, tak ho objednáváme extra mimo pracovní dobu. Je zajímavé, že to nikdo neodmítá,“ popisuje stomatolog.

Před každým vyšetřením pacienta poučí o tom, proč by měl test podstoupit. Iniciativa Lékaři pomáhají Česku od podzimu usilovala o to, aby byly antigenními testy vybavené veškeré ordinace a nyní jsou její členové rádi, že mohou pomoct: „Když nebudeme testovat, tak to spadne na hlavu kolegům, co dělají v nemocnici, na JIPkách.  Například každý zubař má zkoušku z ORL a ten stěr je pro něho opravdu jednoduchý. Jsou na to plně kvalifikovaní,“ doplňuje.

Video Zubař, který testuje na covid: „Když bude vůle, jde otestovat až sto tisíc lidí denně“ - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Šedesát tisíc otestovaných za den, které do budoucna očekává ministr zdravotnictví Jan Blatný, nejsou podle Mounajjeda ničím nesplnitelným: „Já si dokonce myslím, že kdyby si to lidé i lékaři vzali jako srdcovou záležitost, zvládneme denně otestovat sedmdesát až sto tisíc lidí.“ Podle zubaře je škoda, že tady tak dlouho panovala nedůvěra k antigenním testům.

Například díky jejich využívání v domovech seniorů začala podle rapidně klesat infekčnost. „Antigenní testy mají obrovskou rychlost v zásahu. Mrzí mě, že to už tady nebylo třeba od září. Byli bychom dneska úplně jinde,“ říká stomatolog.

Lékař doporučuje využít také možnosti test opakovat:  „Ta frekvence pěti dnů je podle mně rozumná. Já sám si dělám za své finance antigenní testy co dva dny. Pojďme akceptovat to testování alespoň do doby, než se budeme očkovat.“ 

1912 ( 18. prosince 2020 06:31 )

To štourání i vrtání má praxi tak proč ne ale já nikam nejdu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud