„Mírná nadváha může být i výhoda,“ tvrdí obezitolog. Která dieta rozhodně nepomůže?

Obezitolog Martin Matoulek v Epicentru Blesku
Autor: mav - 
14. ledna 2020
06:05

Nejen se začátkem roku řešíme kila navíc a to, jak se jich co nejefektivněji zbavit. Ne každá nadváha je ale pro tělo problém. Geny hrají v tělesné hmotnosti důležitou roli, kódují totiž přibližně polovinu naší postavy. S pohybem je důležité začít už v mládí, dokud si ho lidské tělo umí zafixovat jako něco příjemného, řekl v pořadu Blesku Epicentrum obezitolog Martin Matoulek.

„Čím jsme mladší, tím víc máme dbát na pohybovou aktivitu. Do třiceti let si můžeme pohyb zafixovat jako příjemný. Pokud to nezažijeme v dětství a mládí, tak nás pohyb nebude rozhodně bavit,“ radí Matoulek s tím, že ve vyšším věku by se člověk měl rozhodně vyvarovat přísných redukčních diet: „Po šedesátce může být mírná nadváha i výhodou," dodává. 

Video  „Mírná nadváha může být i výhoda,“ říká obezitolog. Která dieta vám rozhodně nepomůže?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Podle Matoulka se dá jen těžko určit, jestli hraje větší roli pohyb, nebo jídelníček: „Nedá se říct, že je jedno lepší než druhé. Ovšem když člověk zvýší kondici, je vedlejším produktem pokles hmotnosti. Zatímco když drží redukční dietu, kondici si nezvýší.“ Co ale rozhodně není pověra, to je vliv genů: „Přibližně polovinu naší postavy kódují geny. Každý máme svůj hmotnostní strop někde jinde.“  

Držení redukčních diet doporučuje obezitolog výhradně pod monitoringem nutričního terapeuta: „Velmi oblíbené jsou například bezsacharidové diety, protože dochází k rychlému úbytku hmotnosti. Nikoli ale tukové tkáně. Vyhýbat se úplně sacharidům navíc nedává smysl, protože jsou základním palivem pro sval a pro pohyb. Jednoduché cukry jsou dokonce dobré pro mozek,“ varuje.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

agfor ( 14. ledna 2020 15:58 )

Asi přišel na to, že až tlustý budou hubený, tak hubený budou studený.

Administrator ( 14. ledna 2020 12:10 )

To proto, že jsi stařá a vetchá prasnice.

banany ( 14. ledna 2020 11:27 )

V mládí kdy v těle všechno funguje je brnkačka zhubnout nebo si udržet váhu!!!! 3x běda když se přehoupne 60tka a vše začne v těle měnit k horšímu,pak teprve začíná boj s větrnými mlýny! Na to si ale každý musí přijít sám.Celý život jsem měla pár kg pod výšku,tedy štíhlá jako prut a mohla sem jíst úplně vše a teď jím polovinu od všeho a váha se nehne dolů,takže mám krásných 9kg nadváhy,fuj.

sakajeva ( 14. ledna 2020 11:02 )

Otázka je, co je to mírná nadváha. Když se ukazuje, že určitá "nadváha" je výhodou, tak to asi není nadváha, ale je to právě ta ideální váha. Kult štíhlosti asi nemá se zdravím zas tak moc společného.

Ladic_pijan ( 14. ledna 2020 06:54 )

Jako poloviční bulimik naprosto souhlasím. Žeru ale nebleju

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud