Týraní senioři: „Parazitování“ potomků popírají a bojí se jej hlásit, varuje expertka

Autor: mav - 
21. listopadu 2019
05:45

Domácí násilí se zdaleka netýká pouze lidí středního věku. Jednou ze skupin nejvíce ohrožených týráním jsou senioři. Průzkumy mluví o třech až pěti procentech z nich, kteří si něčím takovým procházejí. Reálná čísla jsou ale podle advokátky Lucie Hrdé mnohem vyšší, protože nahlášené případy jsou ojedinělým jevem. Přitom způsobů, jak těmto lidem pomoci, je řada.

„Agresorem se nejčastěji stává jejich potomek. Mnohdy se o osobu má starat, místo toho na něm začne parazitovat a zvrtne se to až v domácí násilí,“ popisuje nejčastější průběh advokátka zaměřující se právě na případy domácího násilí a rodinného práva. 

Video  Pomoc pro týrané seniory: Advokát zdarma může tyrana dostat i do vazby.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Je běžné, že oznamovanost u jakékoli formy domácího násilí není vysoká a v případě seniorů to platí dvojnásob: „Často to násilí popírají. Mají k osobě, která je týrá, silný vztah. A je pro ně těžké si říct a přiznat, že člověk, kterého vychovali, na ně vztáhl ruku, odepírá jim jídlo nebo jim vyhrožuje. Myslí si, že je to jejich selhání,“ vysvětluje Hrdá a dodává, že situace dojde většinou tak daleko, že sami sebe považují za přítěž a ani si neuvědomují, že jsou týráni.

Možnosti staršího člověka, jak se bránit, jsou navíc omezené. Dochází k úbytku fyzických sil, ale i ke změnám v psychice. Navíc si třeba ani nedokáží najít potřebné informace na internetu a podobně. Proto je podle Hrdé důležité, aby si podezřelých situací všímali lidé v jejich okolí a nahlašovali je policii: „A to i proti vůli samotné oběti. Je důležitější, aby nás ten senior neměl rád, protože jsme udělali něco pro jeho záchranu, než abychom mu nepomohli.“

Vzhledem k obavám ze svých tyranů se oběti bojí, že by si je nahlášením případu znepřátelily. „Existuje institut vazby, vykázání, zakázání styku,“ komentuje advokátka způsoby, jak se dá jejich situace řešit. Zdůrazňuje také, že každý senior má v případě jakéhokoli trestného činu právo na advokáta zdarma, na náklady státu.

 

 

 

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 21. listopadu 2019 13:26 )

V DOME S PEČ. SLUZBOU ZASE PEČOVATELKA TYRALA A PONIZOVALA SENIORY . A CO NA TO MALAČOVA? PRY MA PEČOVATELKA MALO PENEZ PROTO TYRA?

anonym01 ( 21. listopadu 2019 08:40 )

O VYCHOVE DOMA TO NENI. JE TO O SPOLECNOSTI VE KTERY SE NACHAZI. SOUCASNA SPOLECNOST NENI ZDRAVA. VZDYT SE TO PODPORUJE SOUCASNOU RUDOHNEDOU VLADOU. SOBCI JEN KVETOU, NADAVAJI SI, PREZIDENTEM VYZNAMENANI NOVINARI DLOUBOU DO RODIN KTERYM ZEMREL BLIZKY CLOVEK. NEBEROU OHLEDY NA DETI.

anonym01 ( 21. listopadu 2019 08:35 )

VOJNA BYLA POVINNA ZA KOMOUSU TAKY. A DETI CHODILY PRO STAROUSKA DO STAROBINCE JEN KDYZ MEL DOSTAT PENZI. BYLO TO ZA KOMOUSU TAK ROZSIRENE, ZE O TOM NATOCILI I FILM.

dama_s_kosou ( 21. listopadu 2019 08:00 )

Vojna nebyla k nicemu. Jen prvni pulrok jako zobak byl zahul. Pak uz se jen chlastalo za veci ktere se ukradly ve vystrojaku nebo v kuchyni. Janovice nad Uhlavou forever!
Mezi triznitely jsou i padesatileti chlapi a ti rozhodne nevyrustali v dnesni dobe. Vzdy je to o vychove v rodine.

liskabystrouska ( 21. listopadu 2019 07:31 )

Je to dnesni vychovou ..zadna disciplína makat se jimnechce ...avojna by mela byt povinna na dva roky

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud