Opisování politiků: „Češi jim tolerují lži, vyspělejší demokracie ne,“ říká expertka

Autor: mav - 
17. října 2019
05:31

Přibývá politiků potýkajících se s nařčeními, že jejich závěrečné práce z vysokých škol nesou známky plagiátorství. Naposledy se mezi ně zařadil komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Podle politoložky a bývalé předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové jde o fakt, který jednoznačně snižuje reputaci kohokoli. Politici jdou ale ve svém chování tak daleko, kam jim občané dovolí. A prý se ukazuje, že nám lži politiků zas tolik nevadí. 

„Práh bolestivosti, co naše společnost vydrží z hlediska neetického chování, je poměrně dosti vysoký,“ komentuje Dvořáková postoj občanů k politikům, kteří se potýkají s kauzami, mezi které patří třeba i plagiátorství. Podle ní se orientujeme pouze na základě právního jednání. 

U nás se říká: Zákon to nezakazuje, tudíž se tak můžeme chovat. V těch vyspělejších demokraciích spíš platí: Tohle se prostě nedělá. V tom okamžiku je ten tlak na odstoupení, například jako v Německu, jednoznačný,“ dodává. 

Video  „Občané tolerují lži politiků, berou je jako součást jejich marketingu,“ říká Dvořáková.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Prý se ukazuje, že lidem všeobecně přestává vadit, když politik lže: „Ještě před dvaceti lety by být přistižen při lži znamenalo konec politické kariéry. V současné době je to vnímáno jako něco běžného, jako součást politického marketingu.“

Konkrétně mediální zájem o kauzy spojené s plagiátorstvím na vysokých školách vyvolaly podle Dvořákové především problémy Právnické fakulty v Plzni. „Pro každou školu je to špatná zpráva. Na druhou stranu nejhorší je, pokud na to ta škola nereaguje, a nebo když reaguje podobně jako politici, tedy že jde nařčení od konkurence a někde se to snaží ututlat.“

To, že podobných případů přibývá, považuje Dvořáková tak trochu za paradoxní: „Je tu otázka, proč si politik potřebuje dělat tituly. Já si osobně nemyslím, že by pro kvalifikaci politika bylo nutné vysokoškolské vzdělání. On zastupuje lidi. Navíc to vzdělání mnohdy bývá v jiných oborech, než se té politiky přímo dotýkají,“ vysvětluje.

 

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

anonym01 ( 17. října 2019 08:03 )

podniky v rukou soukromniku jsou vporadku, ale mají je byvali komousi. a skutecne nezamestnanost neexistuje. na druhy strane pravni stat se snazi nabourat byvali estebaci zeman s babisem a to ostatni dokona jejich komplic banda z ksčm.

zlymikes ( 17. října 2019 07:17 )

Lži v politice zavedl jistý nejmenovaný politik, který tvrdil - nebudeme vracet podniky soukromníkům, nezaměstnaností vás jen straší, nic takového nebude nebo budu prezidentem na jedno období a řada dalších lží a nepravd

_zacotomame ( 17. října 2019 07:01 )

A ty máš mandát na to, abys posuzoval lidi, soudruhu?

Antonn Blha ( 17. října 2019 06:09 )

To je opravdu expertka 🤪🤪🤪

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud