Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Práce na home office: Kdo vám zaplatí spotřebované energie a pracovní úraz?

Autor: ula - 
13. prosince 2020
05:30

Během 2. vlny koronaviru, pokud to bylo možné, začali lidé pracovat z domova. Vláda dokonce home office doporučila, zákoník práce ale tento typ činnosti nijak do podrobna neřeší. Home office má celou řadu výhod, avšak může firmám i zaměstnancům přinášet určitá rizika. Pokud se nedohodnou na jasných podmínkách, může vzniknout řada „třecích ploch“. Co když se na home office zraníte a kdo vám proplatí náklady?

Pracovní úraz na home office

Pracovní úraz se vám může stát i doma. Například když uklouznete, poraníte si ruku a znemožníte si tím práci na počítači. I v takovém případě si můžete nárokovat odškodné.

Na druhou stranu prokazování úrazu v režimu home office bude vždycky ošemetná a komplikovaná záležitost. A to i přesto, že zodpovědnost za zranění pracovníka nese zaměstnavatel. „Protože bezpečnost práce v domácím prostředí není dosud uspokojivě právně vyřešena, vyplatí se sázet hlavně na prevenci. Například lze stanovit, že práci z domova lze provádět pouze na určité adrese a nikoli jinde.“ říká Lukáš Regec, právní expert společnosti BDO Legal.

Úhrada nákladů za práci na home office

Pokud pracujete z domova, máte právo na úhradu nákladů, které vám vznikly v souvislosti s prací. To se týká například spotřebované elektřiny nebo opotřebení majetku. Musíte se však s firmou předem dohodnout, které náklady vám uhradí a jakým způsobem. Například spotřebovaná energie se proplácí podle vaší odpracované doby - zaměstnavatel zaplatí část měsíční faktury. Využít můžete i paušál, který se stanovuje podle skutečných výdajů pracovníka. V opačném případě by se zaměstnavatel mohl dostat do problémů se správcem daně, správou sociálního zabezpečení, inspekcí práce nebo by se případně sám zaměstnanec mohl obrátit na soud a domáhat se náhrady.

Kontrolování zaměstnanců při práci z domova

Zaměstnavatel má právo kontrolovat vaše pracovní aktivity nejen v kanceláři, ale také při home office. „V praxi se to dělá pomocí speciálního softwaru. Firma například zjišťuje, zda nepoužíváte přidělený pracovní notebook pro osobní potřebu, když to není výslovně povoleno, nebo zda netrávíte čas na sociálních sítích. O kontrole však musíte být předem informováni. Zaměstnavatel také může kontrolovat stav vašeho domácího pracoviště, avšak nemůže tak činit svévolně,“ upozorňuje Lukáš Regec.

Práce z domova bez uzavřené písemné dohody

Zákoník práce režim home office nijak zásadně neupravuje. Jasná pravidla proto musí stanovit samotné firmy a jejich zaměstnanci. Pro tento režim práce musí obě strany uzavřít písemnou dohodu, nebo tuto možnost sjednat již v pracovní smlouvě. Tímto způsobem lze zásadně omezit možné třecí plochy mezi oběma stranami. V dohodě vám zaměstnavatel může například uložit povinnost být každý den v určité době k dispozici na e-mailu nebo telefonu nebo evidovat pracovní dobu a posílat ji nadřízenému zaměstnanci.

Na závěr lze říct, že lidé nemají na práci z domova automatické právo a zaměstnavatel zase nemůže pracovníkům home office jednostranně nařídit.

Video  „Pandemie dokopala firmy k věcem, které odkládaly. Přežije, kdo se přizpůsobil,“ říká Ludwig  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

panda82 ( 14. prosince 2020 09:08 )

No kdo, stát přece, mohou být rádi, že mají práci , ušetří za jízdné, oblečení, tak nehledejte vši na všem

MIchal Zvolánek ( 14. prosince 2020 00:41 )

A proč Vy to řešíte? Co je Vám do toho, zda zaměstnavatel svému zaměstnanci přispěje na provozní náklady místa, ze kterého vykonává pro zaměstnavatele práci? Pokud zaměstnanec potřebuje k výkonu své práce auto, poskytne ho zaměstnavatel anebo platí zaměstnanci za to, že užívá své vozidlo, stejně tak hradí mobilní telefon, internet, atd. A to, že Vy zaboříte v pět ráno hlavu do kýble s hadrem a v jednu už jste doma u tláčenky s cibulí a u dědka se kterým máte společnýho už nejespíš nenávist ke všem, kteří dokáží pracovat jen tím, že myslí. Samo si klidně dál namlouvejte to, že hybnou silou této země jsou špatně placení dělníci a jejich neutuchající touha sbírat z pásu výlisky, výkovky a jiné polotovary, kterým při jejich výrobě přidali asi takovou přidanou hodnotu, jakou vy vyprodukujete, když umyjete špinavej hajzl, tzn. téměř nulovou, ale to je daň za nulovou kvalifikaci potažmo neschopnost se přizpůsobit čemukoliv novému. Vaší odměnou je pak nadruhou stranu téměř nulová daň odváděná státu, protože ten kdo *** vydělá, *** taky odvede, což je myslím přesně Váš případ, ale klidně si dál namlouvejte, že Vy jste nepostradatelná a ti u compů jsou tu jen díky tomu, že Vy ráno vstanete a umíte to se štětkou na hajzl a bez Vás by se ani nevysrali, jenže je to přesně naopak Vy jste ta, kterou lze nahradit a to naprosto kýmkoliv a čímkoliv a proto berete *** a ti, kterým radíte ať drží hubu a mají být rádi za práci si poradí, věřte mi, i bez Vás. A možná se budete divit, ale složení pracovní síly v ČR je takové, že 60 % všech zaměstnanců pracuje ve službách, tj. 3 miliony lidí z celkového počtu pěti milionů, takže pokud nechcete, aby jste brala v důchodu jen to co jste odvedla státu, tzn. do tři tisíc měsíčně po dobu dvaceti let, tak se modlete za to, aby ty tři miliony lidí ve službách pracovalo i nadále a odvádělo i nadále a solidárně ty dardy, které jim stát strhává a to nejen na pojištěních, ale i na straně daní. Nebo Vám by se chtělo odvádět z výplaty 90 tis des

govana ( 13. prosince 2020 16:33 )

Proč by jim měl někdo platit energii....Nemá to zaplatit stát??Ušetří na jízdném a můžou být rádi že mají práci.

Michal Snobl ( 13. prosince 2020 10:32 )

A ještě véélký svačiny těm přetrhdílum

diskutujici ( 13. prosince 2020 08:51 )

Nechat si zaplatit třeba energii může jedině id*ot.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa