Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Plošný odklad splátek končí: Co dělat, pokud si nemůžete stále dovolit závazky splácet?

Autor: ula, ČTK - 
16. října 2020
06:15

Na konci října končí vládní moratorium na odklad splátek úvěrů. Lidé, kteří možnost odkladu využili, tedy od listopadu musí opět začít splácet své finanční závazky. K obnovení moratoria vyzvala tento týden Hospodářská komora. Banky  důvod pro jeho obnovení nevidí, další moratorium nepřipravuje ani Ministerstvo financí. Pokud si stále nemůžete dovolit splácet, můžete zkusit požádat o odklad či o prodloužení doby splatnosti úvěry svou banku. Jak řekl Blesk Zprávám finanční poradce Vladimír Weiss, už by se to ale mohlo promítnout do vašeho úvěrového registru. A je vhodná doba na nákup nemovitosti?

Banky předpokládají, že protiepidemická opatření vlády mohou přinést i zhoršení finanční situace některých jejich klientů, kteří se tak mohou dostat do potíží se splácením svých úvěrů. „Banky celou situaci svých klientů pečlivě sledují a vyhodnocují, a to v souvislosti s říjnovým ukončením moratoria na splátky. V tuto chvíli nevidíme důvod pro to, aby bylo moratorium plošně obnoveno,“ uvedl hlavní poradce asociace Vladimír Staňura.

Banky k 25. září přijaly 401.223 žádostí o odklad splátek úvěrů. Možnost odkladu končí 31. října, podle Staňury se ke konci září ke splácení půjček vrátila asi třetina dlužníků. Podle průzkumu asociace dvě třetiny Čechů nechtějí možnost odkladu prodlužovat.

Ministerstvo financí nyní další moratorium na odklad splátek, které požaduje například Hospodářská komora, nepřipravuje.

„MF bude situaci dále aktivně monitorovat a komunikovat nejen s bankami, ale i s neziskovým sektorem. Pokud by se situace na trhu změnila, jsme připraveni reagovat konkrétními legislativními či nelegislativními kroky,“ sdělilo ČTK ministerstvo

Odklad splátek se prodraží

Finanční poradce ze společnosti Partners Vladimíra Weisse Blesk Zprávám řekl, že jej překvapilo, že žádostí o odklad bylo relativně málo.

„Pokud si požádáte o odklad, tak nemůžete žádat další úvěr, což byl asi také důvod. Problém měli hlavně lidé, kteří měli hypotéky na investiční byty a krátkodobě je pronajímali. Ve chvíli, kdy bylo omezeno cestování a turisté přestali jezdit, tak přišli o příjmy, ale hypotéky se stále musely splácet,“ uvedl příklad nejčastějších žadatelů o odklad Weiss.

Podle něj má odklad hypoték i ne příliš výhodně vedlejší efekty.

Sice jste neplatili půl roku splátky, ale úvěr se stále úročil. To znamená, že nejen, že budete splácet hypotéku o šest měsíců déle, ale zaplatíte za dobu odkladu i úroky.  Z dlouhodobého pohledu je to finačně méně výhodné, ale pokud máte hypotéku např. na 20 let, tak pokud si zaplatíte úrok o pár tisíc vyšší, nebude to taková tragédie, protože s tím do jisté míry pomůže inflace. Za 20 let bude mít pár tisíc korun poloviční nebo třetinovou hodnotu,“ uklidňuje finační poradce. 

Za odklad zápis v registru úvěrů

Odborník nicméně očekává, že kvůli druhé vlně, která Česko postihla, se dá opět očekávat zpomalení příjmů, HDP je v rekordním propadu, nevylučuje ani další propouštění.

Pokud lidé stále nemají na splátky hypoték, tak podle Staňury z asociace jsou banky připraveny svým klientům, kteří se dostanou do finančních problémů, pomoci a nabídnout jim řešení na míru. Zásadní ovšem je, aby klienti se svou bankou včas komunikovali. „Individuální pomoc klientům je v mnoha případech efektivnější než plošné úlevy a nabízí se zde řada možných nástrojů, ať již jde o snížení měsíčních splátek, konsolidaci nebo odklad splátek. Je ale nutné, aby zejména individuální klienti své banky kontaktovali co nejdříve,“ uvedl prezident asociace Tomáš Salomon.

„Pokud chce někdo požádat o odklad splátek či o prodlužení splatnosti hypotéky, ať tak učiní, věřím, že v této době mu bude vyhověno. Ale natažení splatnosti může mít dopad do úvěrových registrů, což znamená, že pokud byste si chtěli žádat o další půjčku, budete to mít komplikovanější. V rámci moratoria byl příslib vlády i bank, že na odklad nebudou nijak negativně nahlížet,“ upozorňuje Weiss.

Banky už jsou nyní na zájemce o úvěr přísnější

Jak se tedy banky budou chovat po skončení moratoria? „Banky už nyní více segmentují na obory, ze kterých pochází příjem žadatele, živnostníci jsou u některých bank méně žádání, obzvláště nyní, pokud jsou ze segmentů zasažených koronavirovou krizí. Musí se více dokládat příjmy, nestačí jen dańové přiznnání, banky chtějí vidět i výpisy z účtu,“ pokračuje finanční poradce. Každá banka si nyní rizika vyhodnocuje riziko po svém. Na jaře některé zrušily poskytování úvěry do 90 % ceny nemovitosti, jiné zastavily příjem nových žádosti o hypotéky. Až během léta od těchto opatření ustoupily.

Lidé si půjčují stále více

V dubnu a květnu podle Weisse žádostí o hypotéky logicky ubyly. V červnu s rozvolněním přišla další vlna zájmu.

„Lidé chtěli nemovitosti kupovat, ale nemohli jít např. fyzicky na prohlídku. Pak to začali dohánět. U velkých bank jsou ve schvalovacích procesech momentálně fronty. Tento rok bude navíc rekordní, co se poskytnutí objemů úvěrů týče. To znamená, že nebude rekordní počet poskytnutých úvěrů, roste průměrná výše úvěru, lidé si půjčují stále více,“ říká Weiss s tím, že to souvisí s vysokými cenami nemovitostí.

Chcete koupit nemovitost? Nespekulujte

Ceny nemovitostí nijak výrazně neklesají, podle odborníka je to ale „běh na delší trať“. „Pokud někdo chce koupit byt pro své vlastní potřeby a chce ho mít ve velkém městě, tak by neměl moc spekulovat, zda dojde k poklesu, protože k němu dojít nemusí. Pořád je to o poptávkce a nabídce, a ta poptávka je vyšší než je nabídka, to je hlavní důvod, proč ceny neklesají,“ vzkazuje váhavcům Weiss.

V současné době radí, aby lidé zbytečně neutráceli a zkontrolovali si příjmy a výdaje. Některé výdaje mohou být zbytné, nebo příliš vysoké. „Ale je to individuální, teď je důležité být co nejvíce efektivní,“ uzavírá finační poradce.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud