Korunavirus udělal díru do peněženek: Jak ušetřit, pokud vás pandemie připravila o příjem?

 • Autor: ula - 
  12. 5. 2020
  05:30

  Aktuální pandemie a s ní spojená vládní opatření se chtě nechtě projeví v peněžence většiny z nás. Těžko můžeme počítat s tím, že se život vrátí během pár týdnů do normálu, navíc je zřejmé, že ceny půjdou nahoru, aby výrobci zmírnili ztráty. U potravin, kde často drhne i dovoz, je to patrné už nyní. Je tedy třeba se zamyslet nad tím, jak bychom mohli co nejvíc ulevit domácímu rozpočtu. Třebaže úplně všechny náklady asi neosekáte, pořád je dost možností, kde můžete ušetřit.

 • 1.Zásah do rodinného rozpočtu

  Jak vyplynulo z nedávného průzkumu srovnávacího portálu Ušetřeno.cz, aktuální situace má vliv na domácí rozpočet u téměř dvou třetin českých domácností. „Zatímco třetina z nich popisuje zatím jen mírné dopady, u druhé třetiny zasáhla opatření do domácího rozpočtu velmi citelně,“ přibližuje výsledky průzkumu Daniel Gorol, finanční analytik srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. Celých 23 % dotázaných přitom neví, jak případné snížení příjmů řešit.

  Češi se po pauze hrnou na nákupy oblečení, obuvi a knih (28. 4. 2020)Češi se po pauze hrnou na nákupy oblečení, obuvi a knih (28. 4. 2020) | Blesk:Tonda Tran TONDA TRAN

 • 2.Odpusťte si zbytečnosti

  Snažte se nakupovat jen to, co skutečně potřebujete, jako jsou potraviny, drogerie nebo léky. Ostatně i zde se můžete poohlédnout po levnějších variantách výrobků a v rámci úspor se tak načas vzdát své oblíbené značky.

  Také zvažte, zda se přeci jen neobejdete bez cigaret a alkoholu, nebo zda je alespoň zvládnete kupovat méně často a v menším množství.

  Snažte se dělat jeden velký nákup na celý týden nežli více menších nákupů, při kterých snáze podlehnete nutkání pořídit i zbytečnosti. Právě na to myslete, až budete brouzdat po e-shopech s módou, elektronikou nebo nábytkem. Bez takových investic se nyní jistě obejdete. A rodinnou dovolenou, byť jen po Česku, byste raději také měli začít plánovat, teprve až se vaše finanční situace zlepší. 

  Nákupy v době pandemie koronaviruNákupy v době pandemie koronaviru | Blesk:Tonda Tran

 • 3.Požádejte o dočasné snížení nájmu

  Pokud jste v nájemním bydlení a kvůli mimořádným opatřením se vám výrazně snížil příjem, můžete majitele nemovitosti požádat o dočasný odklad nájemného. Samozřejmě jen na dobu, která je nutná k zajištění finančních zdrojů pro splácení (jako například příspěvek na bydlení), nejdéle však do konce července. Dlužné nájemné pak budete muset uhradit do konce letošního roku.

  Pozor, odklad se nevztahuje na platby záloh za služby, jako je elektřina nebo plyn. Dobrou zprávou je, že majitel nemovitosti vám nesmí dát výpověď, pokud jste od 12. března v prodlení s platbou kvůli nouzovým opatřením. Potvrzení, že v takové situaci nyní jste, si vyžádejte na místní pobočce Úřadu práce. „Koronavirový“ zákaz výpovědi z nájmu platí až do 31. července.

  Požádejte o dočasné snížení nájmuPožádejte o dočasné snížení nájmu | profimedia.cz

 • 4.Požádejte o snížení nebo odklad záloh na energie

  Svůj dočasný výpadek příjmů můžete zmírnit i tím, že kontaktujete svého dodavatele elektřiny či plynu a pokusíte se požádat o vstřícnost. Dodavatelé totiž pro domácnosti, na které aktuální situace negativně doléhá, nabízejí různé úlevy. Nejčastěji jde o snížení výše zálohových plateb nebo o odklad těchto plateb na určitou dobu. Můžete se také s dodavatelem domluvit na splátkovém kalendáři.

  Při posuzování, zda úlevu získáte, se zohledňuje to, zda jste zálohy dosud platili včas. Každý dodavatel tedy danou situaci řeší individuálně, proto se na toho svého obraťte co nejdříve, jakmile se vaše finanční situace začne zhoršovat.

  Požádejte o snížení nebo odklad záloh na energiePožádejte o snížení nebo odklad záloh na energie | Profimedia

 • 5.Šetřete energiemi

  Účet za elektřinu nebo za plyn můžete snížit i díky zdánlivým drobnostem. Stačí se zaměřit na rozumnější využívání spotřebičů, aby se z nich nestaly energetické žrouty. Zde jsou některé rady a tipy:

  • Nedávejte do lednice teplé jídlo ani nápoje – ty by vždy měly být v uzavřených nádobách.
  • Pravidelně odmrazujte lednici a mrazák.
  • Pravidelně proplachujte filtr myčky a pračky.
  • Vodu na těstoviny nebo na polévku ohřívejte v rychlovarné konvici místo na sporáku.
  • Používejte hrnce s pokličkou.
  • Nádobí nemyjte pod tekoucí vodou, tu použijte až na jeho oplachování
  • Pokud to jde, místo napouštění vany se umyjte pod sprchou.

  Víte, že můžete ročně za vodu ušetřit desítky tisíc korun?Víte, že můžete ročně za vodu ušetřit desítky tisíc korun? | Profimedia.cz

 • 6.Splácíte půjčku nebo hypotéku? Požádejte o odklad

  Také v případě splácení úvěrů jsou k dispozici určité úlevy. Od začátku dubna platí moratorium na splátky u spotřebitelských, podnikatelských úvěrů a hypoték sjednaných před 26. březnem. Díky tomu můžete požádat banku nebo spořitelnu o odklad splátek na tři nebo šest měsíců, aniž by se to projevilo v registru dlužníků.

  Délka splácení půjčky či hypotéky se vám sice prodlouží o dobu, po kterou bylo odložené, ale zůstane vám stejný úrok, který jste si sjednali ve smlouvě, a také stejný počet splátek. Úroky se po dobu odkladu splácení dál počítají, uhradíte je ale až po uplynutí doby odkladu. „V současnosti jsou tyto úroky zastropovány do výše 9 %. Pokud máte ve smlouvě uveden úrok nižší, platí samozřejmě tento smluvní úrok,“ říká Daniel Gorol.

  Splácíte půjčku nebo hypotéku? Požádejte o odkladSplácíte půjčku nebo hypotéku? Požádejte o odklad | Profimedia

 • 7.Přerušte na nějakou dobu spoření

  V případě, že se vaše finanční situace velmi citelně zhorší, zvažte krátkodobé přerušení plateb u stavebního spoření nebo spořicího účtu. Určitě se nejprve spojte s danou finanční institucí a domluvte se na dočasném pozastavení plateb. U některých finančních produktů to pro vás bude snazší, protože do nich peníze můžete ukládat nepravidelně podle toho, jaké jsou vaše aktuální možnosti.

  Přerušte na nějakou dobu spořeníPřerušte na nějakou dobu spoření | Profimedia

 • 8.Zvažte konsolidaci nebo refinancování

  Pokud splácíte více půjček současně, může vám finančně dost pomoci, pokud je všechny sloučíte do jedné. Stačí, když o tzv. konsolidaci žádáte banku nebo nebankovní instituci. Ta spočítá a následně vyplatí všechny vaše závazky vůči jiným společnostem a poskytne vám půjčku novou. Díky sloučení do jedné získáte nižší splátku, než je součet splátek vašich současných úvěrů, takže měsíčně budete celkově platit méně.

  V případě, že máte hypotéku, Daniel Gorol doporučuje následující: „Jestliže nechcete požádat o odklad splátek, můžete využít možnosti refinancování. Vyplatí se, zejména pokud vám u hypotéky končí fixace. Můžete tak získat výhodnější úrokovou sazbu, a tudíž i nižší měsíční splátky.“ 

  Zvažte konsolidaci nebo refinancováníZvažte konsolidaci nebo refinancování | Profimedia

   

 • 9.Stopněte načas poplatky za běžný účet

  Možná máte účet u banky, která si za jeho vedení účtuje nějaké poplatky. Nebo jej sice vede zdarma, ale jen když splníte určité podmínky. Nejčastěji to bývá splnění určitého minimálního obratu nebo počtu transakcí za měsíc. Pokud je pro vás v současné době jejich splnění nereálné, zkontaktujte co nejdříve zástupce banky s prosbou o dočasné odpuštění těchto poplatků.

  Sice to bankovní instituce nenabízejí plošně, ale rozhodně mají zájem řešit individuální situace svých klientů. Dalším řešením je samozřejmě přejít k jiné bance, která si žádné poplatky neúčtuje, na trhu už je jich dnes poměrně dost. V tom vám pomohou online srovnávače služeb, které vám ukážou přehled nejvýhodnějších nabídek běžných účtů podle vámi zvolených kritérií. 

  Stopněte načas poplatky za běžný účetStopněte načas poplatky za běžný účet | Profimedia

 • 10.Ušetřit můžete i za volání a data

  Od začátku dubna můžete díky telekomunikační novele snadno a rychle změnit operátora, pokud vám nevyhovují jeho ceny a služby. Zkuste se tedy podívat, zda jiný operátor nenabízí lepší tarif než ten, co máte. Přehled všech nabídek najdete třeba na bezplatných online srovnávačích služeb a produktů. Pokud objevíte lepší variantu u jiného operátora, rovnou se na něj obraťte s tím, že k němu chcete přejít, a on za vás všechno zařídí. Jeden potřebujete od stávajícího operátora získat tzv. kód OKU k přenosu čísla. Změna operátora zabere jen pár dní a pokud máte u současného operátora smlouvu uzavřenou déle než 3 měsíce, nezaplatíte za její předčasné vypovězení ani korunu.

  Mobilní operátoři se také v současné době všemožně snaží usnadnit lidem život, a tak přicházejí se zvýhodněnými nabídkami. Každý z nich k tomu přistupuje trochu jinak, ale jde např. o dočasné poskytnutí neomezených dat zdarma, bonus za dobití kreditu, rozšíření nabídky TV kanálů zdarma anebo navýšení datové rychlosti. Na konkrétní nabídky se zeptejte svého operátora.

  Ušetřit můžete i za volání a dataUšetřit můžete i za volání a data | Profimedia.cz

  O ošetřovném pro OSVČ čtěte ZDE >>>

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud