Šmejdi v energetice nutí lidi podepsat nevýhodné smlouvy. Víme, jak se jim bránit

 • Autor: Aleš Pospíšil,ula - 
  30. 8. 2018
  06:20

  Pavel (70) z Mělnicka jednou otevřel sympaticky vyhlížejícímu mladíkovi, který mu slíbil, že pokud podepíše smlovu, bude mít výhodnější cenu plynu. Až později senior zjistil, že se stal obětí šmejdů, kteří rozšířili svoje pole působnosti a navštěvují lidi i doma. Energetický regulační úřad (ERÚ) proto apeluje, aby byli lidé opatrní. Nabízíme deset zásad, jak se šmejdům v energetice bránit.

 • 1.Nenechte se nikým do ničeho nutit

  Vaše cesta za levnější elektřinou či plynem by měla začít vlastní aktivitou, nikoliv iniciativou obchodníka. Jestliže se přesto rozhodnete s ním jednat, udělejte si alespoň rámcovou představu o tom, čeho chcete dosáhnout. Pomohou internetové srovnávače, jeden nabízí i ERÚ.

  Pozor na šmejdy v energetice (ilustrační foto)Pozor na šmejdy v energetice (ilustrační foto) | 

 • 2.Dodavatel versus zprostředkovatel

  Vždy se ptejte, zda se bavíte přímo s dodavatelem, nebo jen se zprostředkovatelem. Je v tom zásadní rozdíl. Pro každého platí jiné právní předpisy, důležité rozdíly jsou zejména ve lhůtách pro odstoupení od uzavřených smluv.

  Dodavatel vlastní licenci na dodávky energií, zprostředkovatel jen přeprodává nabídky jednoho nebo více dodavatelů. Zprostředkovatel také může chtít exkluzivitu ke správě vašeho odběrného místa – pokud mu ji udělíte, vzdáváte se práva na vlastní volbu dodavatele po předem sjednanou dobu pod hrozbou sankce.

  Pozor na šmejdy v energetice (ilustrační foto)Pozor na šmejdy v energetice (ilustrační foto) | 

 • 3.Pozor na ty, kteří se ze někoho jen vydávají

  Když někdo zvoní na vaše dveře a tvrdí, že je zaměstnancem ERÚ nebo ČOI, velmi pravděpodobně lže. Úřady energie neprodávají, nekontrolují faktury podomním způsobem apod. Stejné je to se zástupci distributorů, kteří sice kontrolují měřidla, energii ale neprodávají.

  Říká vám podomní prodejce, že přichází od vašeho současného dodavatele? Ať to dokáže. Podvodní šmejdi se často za velké dodavatele vydávají, osobně i po telefonu.

  Video Důchodkyně naletěla šmejdům: Za hlemýždě dala 50 tisíc - Karel Janeček
  1080p 720p 360p

 • 4.Obraťte se na policii

  Je u vás podomní prodej omezený vyhláškou a podomní prodejce zákaz porušil? Obraťte se na (městskou) policii.

  Pozor na šmejdy v energetice (ilustrační foto)Pozor na šmejdy v energetice (ilustrační foto) | 

 • 5.Bez souhlasu ani ránu

  Volá někdo na váš telefon, píše na mail? Ptejte se, odkud má kontakt a zda disponuje vaším souhlasem pro zasílání obchodního sdělení. Jestliže souhlas nemá, hlaste jednání podnikatele na Úřad pro ochranu osobních údajů. Během telefonického hovoru se k ničemu se nezavazujte.

  Pozor na šmejdy v energetice (ilustrační foto )Pozor na šmejdy v energetice (ilustrační foto ) | 

 • 6.Dárky si nikdy neberte

  Odmítněte služby „za určitých podmínek zdarma“. Známým příkladem zneužití „dárků“ jsou LED žárovky nebo neplacené poradenství. Stačí vypovědět smlouvu ve lhůtě, kdy vám to energetický zákon umožňuje bez sankce, ale prodejce či zprostředkovatel vám „dárky“ zakoupené podle občanského zákoníku zpoplatní.

  Video Bezpečí pro seniory: Podvodné prodeje - www.bezpeciproseniory.cz
  720p 360p

 • 7.Platí nabídka jen dnes? Odmítněte ji

  Nikdy se nezavazujte, že podepíšete smlouvu, kterou ještě nemáte k dispozici. Do telefonu žádnému prodejci neříkejte „ano“, protože smlouvu lze uzavřít i telefonicky. Pokud se přihlašujete do aukce, vybírejte takovou, která umožňuje finální nabídku bez sankce nepodepsat.

  Pozor na šmejdy v energetice (ilustrační foto )Pozor na šmejdy v energetice (ilustrační foto ) | 

 • 8.Čtěte, čtěte a čtěte

  Nikdy nepodepisujte nic (smlouvu, plnou moc, přihlášku atp.), co jste si důkladně nepřečetli a úplně nepochopili. Pokud cokoliv nepochopíte, ptejte se. Teprve až všemu porozumíte, všechno si v klidu a bez nátlaku rozmyslete. Až pak se rozhodněte, zda podepíšete.

  Video Mladí lidé proti Šmejdům: Pořádají akce pro důchodce, kteří předtím jezdili na předváděčky - HateFree
  1080p 720p 360p

 • 9.Nebuďte pasivní

  Spory s dodavatelem neodkládejte, řešte je hned zpočátku. Jestliže dodavatel nereaguje nebo vy s navrhovaným řešením nesouhlasíte, obraťte se na ERÚ. Jestliže jde o problém se zprostředkovatelem, pomoci může Česká obchodní inspekce.

  Energetický regulační úřad (ERÚ)Energetický regulační úřad (ERÚ) | 


 • 10.Od smlouvy můžete odstoupit

  Pamatujte si, že od smlouvy o dodávkách energií, kterou jste uzavřeli mimo provozovnu držitele licence, můžete bez jakýchkoliv sankcí odstoupit do 14 dní od uzavření nebo ji vypovědět nejpozději 15. dne po zahájení dodávek. Poslední zásada zní, nikdy tyto zásady neporušujte. Ušetříte si nervy, čas i peníze.

  Další užitečné tipy najdete na webu Finexpert.cz

Doporučujeme
lalia ( 30. srpna 2018 09:09 )

Děkuji,nemám zájem.Nepouštět přes práh domu,bytu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa