Za elektřinu si připlatíme, zdražení ohlásili další dodavatelé

Autor: ČTK, trm - 
3. 7. 2018
19:40

Většina Čechů si letos pravděpodobně připlatí za elektřinu. Zdražení některých produktů nově oznámila Pražská energetika (PRE) a také MND. Podle firem jsou důvodem zdražení rostoucí velkoobchodní ceny elektřiny. Dva nějvětší dodavatelé již zdražili. E.ON. už na začátku roku, gigant ČEZ v červnu. Ostatní dodavatelé zatím vyčkávají.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se obchodníci nyní nejvíce zásobí, činí asi 45 eur (1170 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční.

Pražská energetika podle mluvčího Petra Holubce zvýšení ceny rozložila po segmentech a produktech na dobu zhruba tří měsíců od června do září letošního roku. "Navýšení celkové ceny elektřiny včetně dalších regulovaných položek činí v průměru 3,5 procenta," dodal.

Podraží také alternativní dodavatel MND. Podle mluvčí Dany Dvořákové jde o první zvýšení ceny od roku 2014, kdy začala firma do tuzemských domácností energie dodávat. „Ceny elektřiny stoupají napříč celou Evropou. Situace u nás nejvíce kopíruje pohyb na německém trhu, kde ceny prudce rostou. Nákupní ceny elektřiny u nás meziročně vzrostly o zhruba třetinu a ani my už cenu našim zákazníkům nemůžeme nadále držet na stejné úrovni,“ uvedla Dvořáková. Firma avizuje zvýšené na druhou polovinu roky, pohybovat se bude v procentech.

Ostatní zatím vyčkávají

Na vývoji velkoobchodních cen bude záležet také případné zdražení elektřiny největšího tuzemského alternativního dodavatele, společnosti Bohemia Energy, uvedla mluvčí firmy Hana Novotná. Podobně se vyjádřila firma Centropol.

Od začátku června zdražil většině odběratelů z řad domácností elektřinu ČEZ, který je největším dodavatelem elektřiny v Česku. Účet u firmy stoupl zákazníkům, kteří nemají ceny zafixovány, a to v průměru o čtyři procenta. Podobně zdražil od začátku roku další dominantní dodavatel, společnost E.ON.


Video Takhle probíhá rekonstrukce elektrické rozvodny na Chodově, vybuchla před čtyřmi lety. - David Malík
480p 360p 240p
Šéf Energie pod kontrolou zpronevěřil kolem 46 miliónůŠéf Energie pod kontrolou zpronevěřil kolem 46 miliónů | 

 

Doporučujeme
zdenek43 ( 7. července 2018 10:09 )

Společnost RWE, která patří v případě dodávek elektřiny k alternativním dodavatelům, měla ke konci ledna na 314 495 odběratelů. Třetí největší alternativní společností dodávající elektřinu se stala společnost Centropol, od které elektřinu kupuje 266 538 zákazníků. Největší počet odběrných míst v České republice tradičně obsluhuje ČEZ, který si z pomyslného koláče energetického trhu ukrojil asi 60 procent. Elektřinu dodává zhruba 3,5 milionu zákazníků. Na druhém místě se umístila společnost E.ON. „Aktuálně máme v segmentu maloodběratelů, mezi něž se řadí domácnosti a malí podnikatelé, více než 1 milion odběratelů elektřiny. Počet našich zákazníků je dlouhodobě stabilní a v čase se příliš nemění,“ dodává Rudolf Uzlík, vedoucí oddělení prodeje energie hromadným zákazníkům. Pražská energetika, která dodává elektřinu především v Praze, hlásí na 700 tisíc odběratelů.

zdenek43 ( 7. července 2018 09:58 )

no hlavne si v Cesku zase postavte dalsi elektrarny , aby jste meli drazsi elektrinu a DODAVATELE si mohli nakapsovat jeste vic . . . . . . . . + + + Zakázka ČEZ se týká dostavby 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín s opcí na následnou výstavbu 5. bloku v Dukovanech a dalších dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích. Temelín by měl být dokončen v období 2019 2020, Dukovany do roku 2025. Objem zakázky je odhadován až na 500 miliard korun, což je téměř polovina státního rozpočtu...... 500 m i l i a r d korun ......... + + + + + K největším alternativním dodavatelům elektřiny patří skupina Bohemia Energy, do které patří společnosti Bohemia Energy, Comfort Energy, Europe Easy Energy a Slovakia Energy. „Celkem máme přes 830.000 zákazníků...Jiří P í s a ř í k - 25.misto nejbohatsi v CR Jiří P í s a ř í k s rodinou 7.5 mld. Kč- Před rozjezdem Bohemia Energy, kterou dnes spoluvlastní a je jejím šéfem, pracoval pro poradenskou společnost Rödl & Partner a jako obchodní ředitel české pobočky francouzské společnosti Areva. Několik let bojuje s někdejším spolupracovníkem Tomášem Bártou. Ten si nárokuje desetinu firmy. Soudy stále probíhají.... Bárta však mezitím nárok na svůj podíl, oceněný na 630 milionů korun, prodal Pavolu Krúpovi, slovenskému podnikateli a majiteli společnosti Arca Capital. Z uvedené částky měl získat více než polovinu. ......Krúpa si však věří, protože v byznysu není žádným nováčkem. O jeho společnosti Arca Capital se hovořilo v minulosti například v souvislosti s Petrem Sisákem nebo Tomášem Chrenkem, kterému prodal akcie společnosti Moravia Energo získané od Stanislava G r o s s e .....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud