Daňové přiznání čeká na poslední opozdilce. Nehrozí pokuty i vám?

Autor: ČTK, vei - 
2. 7. 2018
07:25

Právě v pondělí končí lhůta pro odevzdávání a zaplacení daní z příjmu za loňský rok. Týká se to všech poplatníků, kteří využívají služeb daňového poradce nebo podléhají povinnému auditu. Letos odevzdali lidé v prvním čtvrtletí – tedy do 3. dubna 1,89 milionů daňových formulářů k dani z příjmu za rok 2017. O něco méně, než v roce předchozím. Sankce za zpoždění hrozí za pět dní.

Za rok 2016 odevzdali lidé v prvním čtvrtletí – tedy také do 3. dubna 1,94 daňových přiznání. Celkem 1,63 milionu přiznání se týkalo daně z příjmů fyzických osob a 260 tisíc daně z příjmů právnických osob.

Video Ministryně Schillerová (za ANO) odmítá návrh STAN, aby EET skončila pro neplátce DPH - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Podle odhadů společnosti Apogeo finanční správa dostane v prodloužené lhůtě zhruba 270 tisíc přiznání k dani z příjmu právnických osob a kolem 350 tisíc přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Loni to podle údajů finanční správy bylo celkem zhruba 700 tisíc.

Pokuty až za pár dní

V případě, že se podání daňového přiznání opozdí pouze o pět pracovních dnů, žádné sankce nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze stanovené daně. Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta bude pět procent ze stanovené daně, minimálně 500 korun. Pokuty pod 200 korun finanční úřad nevyměřuje.

V termínu pro podání daňového přiznání je daň také splatná. „Pokud však daňový subjekt uhradí daňovou povinnost do pátého pracovního dne od lhůty pro podání daňového přiznání, nebude za toto zpoždění nijak sankcionován,“ upozornil daňový expert společnosti Apogeo Jiří Žežulka.

Dluhy na daních čeká 15procentní úrok

Platbu tak lze podle něj provést bez sankcí ještě 10. července. „V tento den však musí být finanční prostředky již připsány na bankovní účet správce daně,“ uvedl. Zároveň upozornil, že samotné přiznání je možné podat bez sankce ještě 11. července.

„Každý z těchto úkonů upravuje jiná část příslušného zákona, přičemž jejich textace vznikaly samostatně. Proto prodlení u platby začíná pátým dnem po termínu, u podání přiznání až šestým dnem, dodal Žežulka.

U placení daně za každý další den naskakuje úrok z prodlení, který aktuálně činí 15 procent z výše dlužné daně za rok.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud