Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Senioři chtějí stále více cestovat, pojištění se jim ale prodraží. Jak ušetřit?

 • Autor: Kamila Ondráčková - 
  27. 7. 2017
  05:55

  Čím dál více seniorů je velmi aktivních i v pokročilém věku. Ničím výjimečným tak nejsou zahraniční poznávací zájezdy či pobytové dovolené, a to nejen v obligátním Chorvatsku. S výjezdem za hranice ale úzce souvisí cestovní pojištění, na které by senioři kvůli vyšším zdravotním rizikům neměli zapomínat – jenže právě vzhledem k věku si mnohdy připlatí.

 • 1.Senioři chtějí cestovat

  „Setkáváme se se staršími turisty, kteří mají namířeno i do vzdálených exotických destinací. Nárůst pozorujeme zatím v řádech jednotek procent a očekáváme, že bude pokračovat i v budoucnu,“ říká k tématu Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny. Jako takovou „magickou“ hranici vnímají pojišťovny věk 70 let.

   

  Senioři chtějí cestovat, prodraží se jim ale cestovní pojištění.Senioři chtějí cestovat, prodraží se jim ale cestovní pojištění. | Profimedia

 • 2.Důležité jsou limity

  Cestovní pojištění pro seniory se principiálně nikterak neliší od cestovního pojištění pro lidi mladšího věku. I cestovní pojištění pro seniory by tedy mělo být složeno nejen z léčebných výloh a úrazového pojištění, ale také z pojištění odpovědnosti za škody. „Důležité jsou pak i dostatečné pojistné limity. Na cesty po Evropě postačí limit na léčebné výlohy ve výši 3 000 000 korun, pro vzdálenější destinace, jako jsou třeba Asie, Austrálie nebo Amerika, doporučujeme připlatit si za limit vyšší,“ radí Buriánková.

   

  Naproti tomu Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB, by seniorům doporučila vyšší limity pro léčebné výlohy: „Určitě by měli zvolit dostatečnou pojistnou částku pro pojištění léčebných výloh (doporučujeme variantu se sedmi miliony korun) zejména z důvodů možné případné delší hospitalizace v zahraničí, kdy nemusí být možné provést rychlou repatriaci do ČR.

   

  Dle statistik České pojišťovny se však nejčastěji během dovolených se zdravotními potížemi potýkají aktivní lidé ve věku 30 až 50 let. „Klienti ve věku nad 70 let zatím tvoří pouze jednotky procent případů, každoročně se pohybujeme kolem 5 procent,“ doplňuje Buriánková.

   

  Kdy začít spořit na důchod? Podívejte se na reportáž:

  Video Nebuďte jako Tomáš, kterého donutil spořit na důchod až táta: Ušetřete až 1800 ročně - Andrea Ulagová, Tomáš Sovinsky

   

 • 3.Na co se pojišťovna zeptá?

  Při sjednávání cestovního pojištění  bude pojišťovnu zajímat termín odjezdu, cíl a typ vaší cesty. Dále je třeba vzít v úvahu to, jakým aktivitám se budete na své dovolené v zahraničí věnovat.

   

  „Pokud budete provozovat běžné aktivity, jako pěší turistika či výlety na kole, postačí klasické cestovní pojištění. To má poměrně rozsáhlé krytí u vybraných aktivit a sportů – například potápění pod vedením instruktora do hloubky 10 m, surfing, vysokohorská turistika do 3500 m. n. m., ferraty apod.,“ říká Ivana Buriánková.

   

  Senioři chtějí cestovat, prodraží se jim ale cestovní pojištění.Senioři chtějí cestovat, prodraží se jim ale cestovní pojištění. | Profimedia

 • 4.Levné to nebude

  Zvýšená zdravotní rizika si samozřejmě uvědomují i sami pojistitelé. Cestovatelé v seniorském věku si tak připlatí. „Vzhledem k vyšší pravděpodobnosti vzniku pojistné události je pojistné pro seniory vyšší, procento navýšení se liší dle dalších konkrétních okolností,“ uvádí Pavla Hávová.

   

  Vyplatí se životní pojištění? Zjistíte v reportáži:

  Video Fotbalista Jakub si chtěl pojistit kotník: Vyplatí se to víc než životní pojištění? - Andrea Ulagová, Jan Jedlička

 • 5.Příklad cestovního pojištění

  Pro představu si uvedeme příkladmanželský pár ve věku 70 a 75 let si chce uzavřít cestovní pojištění na svou letní dovolenou v Chorvatsku.

   

  Dle internetového srovnávače Top-pojištění.cz nejlevnější variantu pořídí za 702 korun od Union pojišťovny.


  Počítáno na devět dní – klasický turnus od soboty do soboty, s tím, že pojištění se vztahuje ještě i na neděli, jelikož se čeští turisté ze zmíněného Chorvatska často vrací až v noci ze soboty na neděli. – S tím, že limity u léčebných výloh jsou za tuto cenu pojištěny do 2 500 000 korun, úrazové pojištění na 300 000 korun, zavazadla do 20 000 korun a odpovědnost až na 2 000 000 korun.

  Za stejnou cenu dostanou cestovní pojištění od Pojišťovny VZP, ale musí se spokojit s nižšími limity (2 000 000 Kč/200 000 Kč/10 000 Kč/2 000 000 Kč).


  U pojišťoven jako je Ergo, Axa či ČSOB pořídíte obdobnou pojistku do 800 korun – navýšení je však pochopitelné, jelikož základní limit u léčebných výloh je nastaven na 5 000 000 korun. Ostatní limity se pohybují v obdobných částkách. U dalších pojišťoven už budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, a to minimálně pro tisíc korun.

   

  Když bychom náš pár z příkladu omladili o čtyřicet let a na dovolenou by tak jeli jako třicetiletá žena a třicetipětiletý muž, u nejlevnějších variant jim bude stačit přibližně o polovinu méně. U pojišťovny VZP by dali například 360 korun (2 000 000 Kč/200 000 Kč/10 000 Kč/2 000 000 Kč), u Axy pak 366 korun (5 000 000 Kč/500 000/20 000/1 000 000 Kč).

   

  Senioři chtějí cestovat, prodraží se jim ale cestovní pojištění.Senioři chtějí cestovat, prodraží se jim ale cestovní pojištění. | Profimedia

 • 6.Pátrejte po výhodných nabídkách

  Určitě se vyplatí, když si předem porovnáte pár nabídek. Na internetu je celá řada srovnávačů. Některé pojišťovny pak nabízí dokonce slevy za sjednání pojistky online. Třeba u ČSOB takto dostanete deset procent dolů.

   

  Zajímavou nabídku má i Česká spořitelna. „Pro seniory, kteří cestují do zahraničí aspoň 2x ročně nebo jednou na delší dovolenou, doporučujeme sjednání Cestovního pojištění k osobnímu účtu, kde získají krytí léčebných výloh až do výše 6 mil. Kč. Mohou si sjednat pro sebe jen za 35 Kč měsíčně nebo pro sebe a partnera jen za celkem 55 Kč měsíčně. Velkou výhodou je, že již nemusí sjednávat pojištění před každou cestou a mohou vyjet kdykoli do celého světa, platí pro souvislou délku jednoho pobytu až 90 dní. Lze sjednat v internetovém bankovnictví, na bezplatné lince i kterékoli pobočce ČS,“ dodává Andrea Studihradová z Tiskového centra České spořitelny.

   

  Patří ještě dodat – před podpisem smlouvy o cestovním pojištění se dobře informujte na možné výluky, které by mohly souviset s vyšším věkem. Třeba Pojišťovna České spořitelny má ve výluce pojistné plnění v případě smrti následkem úrazu osoby starší 70 let.

   

  Další zajímavé informace naleznete na portálu FinExpert

  Senioři chtějí cestovat, prodraží se jim ale cestovní pojištění.Senioři chtějí cestovat, prodraží se jim ale cestovní pojištění. | Profimedia

   

tomik007 ( 2. srpna 2017 21:51 )

ALE nejvice cestuji do Strasnic a na Olsany

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud