Máte obavy, že přijdete o své peníze, a hledáte něco bezpečného kam investovat a vydělat? Možná už jste slyšeli o termínovaných vkladech, kam si můžete na určitou dobu uložit peníze na speciální účet a poté jsou vám vyplaceny i spolu s úrokem. Jenže vyplatí se v dnešní době ještě termínované vklady? Můžete na tom vůbec něco vydělat?
Jak zhodnotit ušetřené peníze? Víme, kolik vám „hodí“ termínované vklady
1.Co je termínovaný vklad?
Termínovaný vklad je druh speciálního účtu, kam investor vloží určitou částku na určitou dobu, po které jsou mu pak peníze vypláceny, spolu se sjednaným úrokem.
Termínované vklady mohou být sjednané v korunách, ale i v cizí měně, nejčastěji jsou to eura či americké dolary. Založit ho může fyzická i právnická osoba, podmínky se však liší, záleží na konkrétní finanční instituci.
2.Pro koho je termínovaný vklad vhodný?
„Doporučil bych ho konzervativním klientům, kteří se obávají poklesu hodnoty své investice a chtějí mít peníze dobře zajištěné,“ říká Josef Uchytil, finanční poradce Partners. Vklady jsou totiž pojištěné do zákonné výše 100 000 euro na jednoho klienta. Založení bývá obvykle zdarma, správa není nijak náročná.
3.Jaké jsou úroky?
Čím delší termín uložení peněz, tím vyšší úroky. Nicméně finanční poradce varuje: Vzhledem k tomu, že letos se očekává inflace přes dvě procenta a úroky na termínovaných vkladech nedosahují ani dvou procent, tak klient příliš nevydělá. Na druhou stranu si můžete založit termínovaný vklad u spořitelního družstva, kde máte úroky vyšší,“ doplňuje Uchytil.
4.Termínovaný vklad u spořitelního družstva
„Pokud si chcete založit termínovaný vklad u spořitelního družstva, musíte složit deset procent z termínovaného vkladu jako členský vklad a zbytek peněz můžete dát na termínovaný vklad,“ upozorňuje finanční poradce a doplňuje: „Nicméně členský vklad není na rozdíl od termínovaného vkladu pojištěn.“
„Spořitelní družstvo nebo záložna je finanční instituce, která nemusí splňovat tak přísné podmínky jako banka, ale je tu větší riziko, že zkrachuje,“ říká Uchytil.
5.Druhy termínovaných vkladů
Termínované vklady se rozdělují podle splatnosti na:
- Krátkodobé vklady – vyznačují se délkou úložky v rozmezí do jednoho roku.
- Střednědobé vklady – mají standardní délku od 2 do 4 let.
- Dlouhodobé vklady – jsou uloženy vždy alespoň na 5 let.
Dále existují revolvingové vklady, které jsou obnovitelné, to znamená, že pokud založíte termínovaný vklad na rok, můžete jej po uplynutí této doby prodloužit nebo peníze i s úroky vybrat.
Vklady jednorázové spočívají v tom, že peníze leží po celou dobu na účtu, poslední den je vypočten úrok a ten je spolu s penězi převeden na bankovní účet vložitele. Tento vklad ale nelze obnovit.
6.Jaké jsou výhody a nevýhody termínovaných vkladů?
- Jednou z nevýhod je to, že na peníze nemůžete po stanovenou dobu sáhnout. Pokud peníze předčasně vyberete, čekají vás poplatky, někdy až do výše sedmi procent.
- Výnosy z termínovaných vkladů podléhají dani 15 %.
- Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám nejsou termínované vklady příliš výhodné.
- Výhodou je, že vklady jsou pojištěné do zákonné výše sto tisíc eur.
7.Co místo termínovaného vkladu?
Rozhodně doporučuji nespoléhat se v otázce zhodnocení ušetřených peněz na Blesk, ale něco si nastudovat i na "seriozních" serverech. Za sebe mohu doporučit http://www.investice.cz/