Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Zataženo, déšť 11°C

Starší dům vs. novostavba: Co se vyplatí pořídit na hypotéku?

Autor: ula - 
7. srpna 2016
06:12

Rozhodli jste se, že si vezmete hypotéku, teď se ještě musíte rozhodnout, do jaké nemovitosti půjčené peníze investujete. Obvykle se lidé rozhodují mezi novostavbou a starší nemovitostí. Vybírejte pečlivě, protože obojí má svoje pro a proti.

Starší nemovitost = vyšší náklady

Výhodou pořízení staršího bytu či domu k následné rekonstrukci je nižší pořizovací cena, v níž bývá zahrnutý i pozemek. A právě finanční hledisko věci bývá klíčové. Pro většinu klientů je rozhodující cena nemovitosti. Musí zvážit a spočítat si, zda se jim vyplatí pořízení zcela nové nemovitosti, nebo pořízení starší a investice do její rekonstrukce. V Praze se například ceny nových bytů pohybují o 150 až 200 tisíc korun výš než zakoupení starého bytu včetně kompletní rekonstrukce,“ uvádí Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Je ale třeba si dobře spočítat, jak vysokou investici budou vyžadovat nutné úpravy nemovitosti, která má sice určitou historii a „duši“, ale zároveň může skýtat i celou řadu nedostatků, které nemusí být na první pohled zřejmé.

Pozor na náklady za opravy

Než starší nemovitost koupíte, měl by ji v každém případě vidět kvalifikovaný odborník v oblasti stavebnictví, který dokáže odhadnout, jak rozsáhlou a nákladnou rekonstrukci bude dům vyžadovat,“ radí odborníci z portálu Ušetřeno.cz. Zmenšíte tak riziko, že vás v budoucnu překvapí náklady, se kterými jste původně nepočítali.

„Starší byt či dům přináší určité riziko. Záleží na tom, v jakém stavu jsou stoupačky, střecha, výtah, okna a ostatní společné prostory. Klienti by se měli ujistit, zda je nečekají další výdaje, které nejsou zahrnuty v kupní ceně. Oproti tomu nové bydlení je v záruční době, a tak za možné vady a nedodělky nese odpovědnost prodávající. Lze ale předpokládat, že kupní cena nového bytu či domu bude vyšší,“ přibližuje Marek Petráš, specialista na financování bydlení z České spořitelny. 

Pokud se někdo rozhodne pro zrenovování již existující nemovitosti, většinou k ní přistupuje postupně a podle finančních možností. Může se tak zdát, že neustále žijete tak trochu na staveništi, což nemusí každému vyhovovat. Zruční lidé se mohou pustit do oprav sami, ti ostatní musí vynaložit další peníze na řemeslníky.

Další komplikací u starší nemovitosti jsou výdaje za užívání. Novostavby jsou stavěny tak, aby co nejvíce ušetřily energie. Jenže u staršího domu může dojít na opravu střechy, izolace, což zvedne částku ve fondu oprav.

Pozor na novostavby „šité horkou jehlou“

S novostavbou to bývá snazší v tom, že si můžete svůj dům snů předem navrhnout. Obvykle ale musíte ještě investovat do koupě pozemku.

Vzhledem k tomu, že nemovitosti v současnosti rostou jako houby po dešti, se také mnohem častěji než dříve vyskytují případy, kdy majitelé nové nemovitosti postupně musí řešit stavební nedostatky. Ty vznikají v důsledku toho, že některé stavební firmy upřednostňují kvantitu před kvalitou. Proto je vhodné si společnost, která dům postavila, před koupí důkladně „proklepnout“. Spolehnout se můžete na doporučení přátel či známých, případně můžete zapátrat po internetových referencích.

Pokud jste dostatečně zruční, můžete si na koupeném pozemku vystavět svůj vysněný dům sami. Bohužel na rozdíl od starší nemovitosti se tak nebudete moci nastěhovat ze dne na den. Stejně tak pokud si koupíte dům, který ještě není postaven a vy budete muset čekat. Výhodou je však úspora a že si budete moci bydlení přizpůsobit svým představám.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud