„Hypotéka během rozvodu? Noční můra,“ vzpomíná Marie

 (Autor: Martin Přibyl)
Autor: ula - 
1. dubna 2016
05:49

Tématem číslo jedna byla během rozvodu hypotéka, přiznává Marie (33). S dnes už bývalým manželem měli hypotéku na společný byt a ona zpočátku netušila, co má dělat. Jak se s tím nakonec vypořádala, řekla Domácí ekonomce.

Marie se vdávala po půl roce známosti, hned poté si s manželem vzala společnou hypotéku na byt v Praze. Sama si myslí, že se vdávala příliš brzy po seznámení, ale každý ví, že velké lásce se neporučí. Po pěti letech se manželství začalo rozpadat. O důvodech rozvodu Marie mluvit nechce. Podle ní ale už nešlo svazek nijak zachránit. „Neustále jsem myslela na to, co s hypotékou,“ svěřila se Marie a dodala: „Člověk pořád myslí na to, co bude s bytem, kam půjdete potom, co s tím budeme dělat.“

Za rozpad manželství se podle ní cítil zodpovědný manžel a tak vycházel Marii ve všem vstříc. Původně chtěl v bytě zůstat, ale neměl na to, aby manželku vyplatil. Tak se dohodli, že byt prodají, z peněz hypotéku předčasně splatí a zbytek si rozdělí.

Byt s hypotékou? Děkujeme, nechceme

Dohodou to ale neskončilo. „O byt zatížený hypotékou nebyl zájem, trvalo to dlouho, než se prodal,“ přiznává žena. Nakonec vše dopadlo dobře, hypotéka se doplatila, bývalí manželé si rozdělili zbytek peněz a každý šel svou cestou. Marie nyní říká, že by do společné hypotéky šla znovu, ale nejdřív by si to pořádně rozmyslela. Navíc si myslí, že spousta lidí oddaluje rozvod právě kvůli břemenu od banky. „Není to ale neřešitelná situace,“ vzkazuje Marie.

Právník: Oprostěte se od emocí

„Pokud máte společnou hypotéku a rozvádíte se, měli byste se v prvé řadě oprostit od všech emocí a pokusit se dohodnout,“ říká Martin Šváb, ředitel právního oddělení Provident Financial. Pokud by se totiž situace dostala k soudu, rozhodl by podle svého úhlu pohledu.

Jak vyřešit hypotéku během rozvodu?

  •  Nemovitost prodejte, hypotéku ze získaných peněz předčasně splaťte a případný zůstatek peněz si rozdělte mezi sebou. Prodej nemovitosti zatížené hypotékou je sice trochu složitější, ale ne nemožný.
  • Hypotéku převezme jeden z partnerů a druhého vyplatí. Podstatou je, že jeden zůstane bydlet v bytě nebo domě a toho druhého vyplatí a z placení hypotéky vyváže. Musíte mít ale dostatek peněz.

Další videa
Články odjinud