Středa 2. prosinec 2020
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno -1°C

Zkontrolovali jste si daňové přiznání? Tohle je deset nejčastějších chyb

 • Autor: ula - 
  21. 3. 2016
  05:58

  Už máte hotové daňové přiznání, nebo ho necháváte na poslední chvíli? Nezapomeňte, že ho musíte odevzdat do 1. dubna. Pokud už máte daňové přiznání vyplněné, raději si ho pořádně zkontrolujte. Lidé se totiž velmi často dopouští řady chyb, kvůli kterým pak musí formulář nejen přepracovat, ale navíc se připraví o řadu slev. Víme, na jaké chyby byste si měli dávat pozor.

 • 1.Odlišná adresa bydliště

  Vypadá to docela jednoduše, přece víte, kde bydlíte. Pro daňové přiznání je však důležitý údaj k 31. 12. kalendářního roku, za který podáváte daňové přiznání. „Pokud jste se třeba v lednu přestěhovali a změnili i trvalý pobyt, daňové přiznání budete podávat místně příslušnému úřadu podle prosincové adresy,“ vysvětluje Dalibor Z. Chvátal, šéfredaktor serveru Měšec.cz.

   
  Příklad: Od ledna 2016 bydlíte v Brně a máte v něm trvalý pobyt, ale k 31. 12. 2015 jste měli trvalý pobyt v okresu Český Krumlov. Daňové přiznání proto podáváte finančnímu úřadu do Českého Krumlova.
   

  Odlišná adresa bydlištěOdlišná adresa bydliště | Profimedia

 • 2.Popletené příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání?

   
  Příjmy ze zaměstnání se uvádějí ve 2. oddíle daňového přiznání, zatímco příjmy ze samostatné výdělečné činnosti píšete do přílohy č. 1 a následně se vám přenesou do formuláře pro správný výpočet. Právě záměna těchto dvou míst patří mezi časté chyby v daňovém přiznání. (Stáhněte si formulář zde)

  Popletené příjmy ze zaměstnání nebo z podnikáníPopletené příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání | Profimedia

   

 • 3.Chybějící Potvrzení o zdanitelných příjmech

   
  Pokud jste nebo jste byli zaměstnaní, musíte do daňového přiznání doložit tzv. Potvrzení o zdanitelných příjmech. Vypadá takto.   „To je vám povinen vystavit váš zaměstnavatel, bez něj ale nemůžete správně podat daňové přiznání,“ uvádí Chvátal.

  Chybějící Potvrzení o zdanitelných příjmechChybějící Potvrzení o zdanitelných příjmech | Profimedia

   

 • 4.Chybějící zálohová daň

   
  Platili jste během roku zálohu na daň z příjmů, ať už jako OSVČ, nebo jako zaměstnanci? Nezapomeňte již zaplacené zálohy odečíst od toho, co máte na daních zaplatit. Zbytečně se pak okradete.

  Chybějící zálohová daňChybějící zálohová daň | Profimedia

   

 • 5.Manžel/-ka na mateřské nebo rodičovské

   
  Pokud váš manžel/-ka je bez příjmů a žije s vámi ve společné domácnosti, můžete si odečíst od daní 24 840 Kč, pakliže jeho či její roční příjmy nepřekročily 68 000 Kč. „Pokud jde o osobu se ZTP, je sleva dvojnásobná. Jen pozor na častou chybu: jste-li OSVČ a uplatňujete paušální výdaje, tuto slevu využít nemůžete,“ varuje Chvátal.
   

  Manžel/-ka na mateřské nebo rodičovskéManžel/-ka na mateřské nebo rodičovské | Profimedia

 • 6.Sleva na děti jen při splnění podmínek

   
  Existence dětí může s daněmi významně zamíchat a hodně vám sníží jejich placení. Na první dítě můžete odečíst 13 404 Kč ročně, na druhé dítě 15 804 Kč a na třetí a každé další 17 004 Kč. Pokud daň půjde „do mínusu“, vznikne daňový bonus a stát vám peníze vrátí. Jenže jestli podnikáte a uplatňujete výdaje paušálem, nedostanete nic, protože slevu na děti nemůžete uplatnit. Pokud ji přesto uplatníte, finanční úřad vás vyzve k opravě. Je na to jednoduchá finta: slevu za děti přeneste na svého manžela/-ku a pokud je bez příjmů, můžete z něj udělat spolupracující osobu. Teď v březnu to už ale nestihnete, na to musíte myslet během roku.
   

  Sleva na děti jen při splnění podmínekSleva na děti jen při splnění podmínek | profimedia.cz

 • 7.Spolupracující osoba uvedená zpětně

   
  Jeden je na mateřské nebo rodičovské, druhý podniká a má paušální výdaje. Touto kombinací nemůžete použít slevy na děti. „Finta vede přes tzv. spolupracující osobu, na kterou lze převést část příjmů, a tou je přece váš manžel nebo manželka. Pokud z partnera/-ky uděláte spolupracující osobu zpětně, riskujete průšvih nejen od finančáku, ale i od zdravotní pojišťovny a sociální správy, protože tuto činnost musíte oznámit předem,“ radí Chvátal. Když se ale na to v roce 2016 připravíte včas, v roce 2017 už můžete pomocí vhodně rozdělených příjmů daňový bonus získat.

  Spolupracující osoba uvedená zpětněSpolupracující osoba uvedená zpětně | profimedia.cz

   

 • 8.Okradete se na dětech

   
  Do daňového přiznání nemusíte uvádět děti podle data narození, ale podle svých vlastních preferencí. To je výhodné zvláště v případě, kdy jedno z dětí je ZTP. Pokud jej uvedete jako poslední v pořadí (přestože se narodilo třeba jako první), získáte na něj větší slevu. A mít navíc dva tři tisíce potěší, ne?

  Okradete se na dětech.Okradete se na dětech. | profimedia.cz

   

 • 9.Chybějící potvrzení na penzijní připojištění či na dary


   
  Pamatujte si, že když po státu něco žádáte, musíte doložit, že na to máte nárok. Chcete slevu za životní pojištění? Doložte z pojišťovny potvrzení o zaplaceném pojistném. Platili jste příspěvky odborům? Získejte od odborů potvrzení. Poslali jste peníze na dobročinnost? Nechte si vystavit potvrzení o daru. Chybějící potvrzení patří mezi časté chyby, pro které vás finanční úřad bude vyzývat k nápravě.
   

  Chybějící potvrzení na penzijko či na daryChybějící potvrzení na penzijko či na dary | profimedia.cz

 • 10.Nepožádáte o přeplatek

   
  Pokud máte přeplatek na dani, finanční úřad vám jej automaticky nevrátí, musíte o něj požádat. Je to velmi jednoduché, stačí vyplnit Žádost o vrácení přeplatku, která je přímo na formuláři, hned pod vaším podpisem na daňovém přiznání. „Mnoho lidí na to zapomíná a pak čeká a čeká. Pokud přesto zapomenete, můžete finanční úřad vyzvat písemně vlastně sepsanou žádostí,“ říká Chvátal.

  Nepožádáte o přeplatek.Nepožádáte o přeplatek. | profimedia.cz

   

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud