Teploty v noci klesají hluboko pod nulu a kohoutky u topení povolili i ti, co jinak hodně šetří. Při topení ale děláme chyby, které znamenají plýtvání a platíme navíc. Proto vám poradíme, jak topit s rozumem a zároveň se neklepat zimou.
I v mrazech topte s rozumem. Víme, jak se vyhnout nejčastějším chybám
1.Pozor na topení naplno
Jede vám doma topení stále naplno, i když jste pryč, abyste po příchodu domů nemuseli vytápět na plný výkon a šetřili tím energie? Chyba. Představa, že při topení naplno spotřebujete více energie, je mýtus. Platí to jen v případě, pokud topíte uhlím či dřevem. Kotle na plyn a elektřinu mají při plném naopak obvykle nejvyšší účinnost. Spotřebu tak zvyšuje časté spínání kotle, ke kterému bude nutně docházet, pokud bude po celý den nastaven například na 19 či 20 °C. I sebelépe zaizolovaný dům vždycky nějaké teplo ven propustí a bude se tedy po celý den zahřívat, ochlazovat, znovu zahřívat a tak dále.
Co s tím?
Nastavte si na termostatu režimy podle toho, kdy jste doma a kdy v práci. „Například chcete-li mít doma po příchodu vytopeno na 21 °C, tak v době nepřítomnosti snižte teplotu klidně na 16 až 17 °C. Topení nechte zapnuté na vyšší stupeň třeba jen hodinu dvě před vaším příchodem z práce,” vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz. Vy přijdete do vyhřátého, ale během dne se zbytečně nepřetápělo.
2.Nábytek, závěsy i prádlo škodí
Topíte hodně a pořád je vám zima? Tak si zkontrolujte, zda nemáte zakryté radiátory. Pokud jsou zastavěné nábytkem, není divu, že topení nemá ten správný efekt. I zakrytí závěsy, odloženým prádlem, časopisy a jinými věcmi snižuje účinnost topení. „U zakrytého topení se obvykle uvádí snížení účinnosti okolo 10 procent, i když samozřejmě záleží na míře zakrytí,” uvádí Suchý.
Co s tím?I když budete asi muset přestavět byt, zkuste si to zařídit tak, aby byly všechny radiátory v domácnosti odkryté shora i zepředu. Závěsy se dají v době, kdy topíte, odtáhnout na stranu. Nábytek můžete jako rychlé řešení poodsunout a do budoucna zvážit jeho přestěhování na jiné místo. A nic jiného na topení neodkládejte.
3.Do různých místností jiné teploty
Je vám pohodlné chodit doma v kraťasech, a tak vytápíte na 23 a více
stupňů? Bohužel je to nesmysl. Je normální, že je v zimě doma chladněji. Nejen, že to je velké plýtvání energiemi, ale podle lékařů je to i velice nezdravé. S každým stupněm Celsia, na který vytápíme, zvyšuje spotřeba energie přibližně o šest procent.
Co s tím?V zimě se i doma trochu přioblékněte. Také rozlišujte, na jakou teplotu vytápíte jednotlivé místnosti. Pokud v ložnici jen přespáváte, stačí vám teplota okolo 18 °C. V kuchyni se přitopí vařením, takže i tam stačí nižší teplota. Naopak v obývacím pokoji, kde trávíte večery, si zatopte třeba na 21 °C. V nevyužívaných místnostech i chodbách postačí, když je budete vytápět na nižší teplotu.
4.Větrejte krátce
Přesně takovému chování naše babičky říkaly „topení pánu bohu do oken”. Model obvyklý v hodně českých domácnostech, hlavně těch panelákových: Topení naplno a k tomu okno na ventilačku, abychom měli čerstvý vzduch. Závan čerstvého vzduchu si takovým větráním stejně příliš neužijete, ale neustále pouštíte ven teplo a tím pádem plýtváte energii, která byla potřeba k jeho vytvoření.
Co s tím?Větrání v zimě musí být krátké a intenzivní, maximálně šest minut třikrát či čtyřikrát denně. Zkrátka rychle vyměnit vzduch a zase zavřít.
Za komunistů nebylo čím topit, teď se aspoň můžeme ohřát.
