Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Čtěte 7 tipů a rad

7 rad, jak postupovat při změně zdravotní pojišťovny
Autor: ula - 
17. 9. 2015
05:00

Rozhodli jste se změnit zdravotní pojišťovnu? Nyní máte nově možnost do konce září. Dobře si to rozmyslete, než vyplníte přihlášku, protože další šanci budete mít až za rok. Domácí ekonomka vám přináší sedm rad, jak při změně postupovat.

1) Změnit pojišťovnu můžete jednou za 12 měsíců. Nově máte dva termíny – 30. 6. a 30. 9. Změna pojišťovny proběhne od 1. ledna. Výjimka nastává tehdy, pokud pojišťovna vstoupila do likvidace, nebo nad ní byla zavedena nucená správa nebo se sloučila s jinou.

2) Než se rozhodnete změnit zdravotní pojišťovnu, ověřte si, zda s novou pojišťovnou má smlouvu váš praktický lékař, zdravotní specialisté, které navštěvujete, stomatolog, dětský lékař a podobně.

3) Prostudujte si preventivní programy, které pojišťovny nabízejí, jaké mají bonusy a výhody, například jaké očkování je nad rámec zákona placeno, zda mají příspěvky na zdravotní pobyty a další aktivity a podobně.

4) Musíte vyplnit přihlášku k nové pojišťovně. Můžete si ji vyzvednout na pobočce, nebo ji vyplnit na webových stránkách pojišťovny. Přihláška ovšem vyžaduje ze zákona vlastnoruční podpis, stejně tedy budete muset přihlášku donést na pobočku či ji poslat poštou.

5) Ke změně budete potřebovat občanský průkaz nebo pas. Studenti musí mít potvrzení o studiu, zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, podnikatel doloží kopii živnostenského listu a doklad o výši záloh na pojistné, důchodce donese potvrzení o důchodu, nezaměstnaný doloží potvrzení z úřadu práce.

6) Do osmi dnů po přeregistraci jste povinni změnu oznámit zaměstnavateli a ten je podle zákona povinen toto oznámení potvrdit. Zároveň byste měli tuto změnu ohlásit svému praktickému lékaři a dalším specialistům, které navštěvujete.

7) Poptejte se na zkušenosti se zdravotní pojišťovnou svých známých, ptejte se, jaký má pojišťovna klientský servis, jak organizuje péči a jak je ochotná pomáhat v případě neobvyklých situací.

Podívejte se na příběh Kristýny, která se rozhodla změnit zdravotní pojišťovnu:

Video Domácí ekonomka přináší příběh Kristýny, která se rozhodla změnit zdravotní pojišťovnu. - Andrea Ulagová, Jan Jedlička, Lukáš Červený, Jan Brunclík
1080p 720p 480p 360p 240p

Už žádné „nahánění“ pojištěnců na ulici

Od 1. září 2015 nesmí pojišťovny najímat externí firmy a spolupracovníky, které jim tzv. „shání pojištěnce“. Pokud jste se tedy setkali s náborem do pojišťovny na ulici, jedná se o zakázanou praktiku a pojišťovna za ni může dostat vysokou pokutu. Oslovit vás mohou pouze zaměstnanci pojišťovny.  

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa