ONLINE CHAT
Po operaci RAPE v roce 2011 mám teď PSA 0,03. Je tato hodnota v mezích.(Zdeněk)
Foto
Hodnotu prostatického antigenu je třeba hodnotit v celém kontextu, tedy s předoeprační hodnotou, pooperačními hodnotami a ev. vývojem - tedy jestli je hodnota stále stejná nebo pozvolna narůstá. Urolog vám pokytne uvedené informace.
Pane primáři, je mi 52 let a prodělal jsem rakovinu prostaty. Mám za sebou operaci a onkologickou léčbu. Chtěl bych zase začít sexuálně žít, ale mám problém s erekcí. Dá se to nějak léčit? A kam se mám obrátit? Onkolog mě v tomto směru nijak neinformoval. (Kamil K. )
Foto
Je škoda, že ani jako chirurgové nebo onkologové někdy nedokážeme nabídnout účinnou pomoc, která i v této situaci existuje. Doporučoval bych obrátit se na pomoc tzv. androloga či pracoviště, které se na řešení těchto obtíží specializuje. Řešení je možné a čím dříve se tzv. rehabilitací penisu začne, tím lépe. Je třeba udržet topořivé těleso penisu dobře prokrvované a funkční i když operace může zčásti prokrvení nebo nervové vzruchy poškodit.
Pane doktore, manžel je po rakovině prostaty a vůbec se mnou nechce spát. Je obvyklé, že muži pak nejsou schopný sexu? Dost mě to trápí.(Zuzana)
Foto
Dobrý den! Jedním z možných efektů léčby nádorů prostaty je, žel, i porušení sexuálních funkcí - hlavně porucha erekce (po operaci, po ozáření nebo při užívání hormonálních léků). Věnujte manželovi svou trpělivost a nabidněte mu, že s ním budete sdílet i období možné léčby a povzbuďte ho, aby tento problém řešil se svým urologem nebo onkologem, ke kterému dochází na pravidelné kontroly. Ten mu eventuálně může nabidnout pracoviště, které se tímto problém zabývá.
Trpím častými záněty močového měchýře několikrát do roka. Mívám i gynekologické záněty. Je mi 26 let. Může mi to zkomplikovat otěhotnění? (Jasmína)
Foto
Dobrý den. Ve spolupráci s gynekologem je vhodné dovyšetření - určení možné závažnější příčiny těchto obtíží, a stanovení léčby. Pokud se jedná o běžné záněty, které jsou u maldých žen běžné, nemívají na možnost otěhotnění zásadní vlit.
Umíte odstranit (vyléčit) příčiny problému zvětšené prostaty? Nebo, stejně jako můj urolog, potlačujete jen příznaky, projevy nemoci a to jedy s benzénovým jádrem?(Jajaja)
Foto
Tak, jak v podstatě neznáme dokonale jasné příčiny zvětšující se prostaty, může se někomu zdát málo specifická také léčba obtíží. Máte pravdu, převážná část léků slouží ke zmírnění obtíží, které pramení ze zvetšení prostaty, a nebo předcházení nepříjemných následků tohoto stavu (selhání ledvin, záněty, vznik kamenů v močových cestách). Některé typy léků umí však tkáň prostaty zmenšovat.
Dobrý den, mám opakované záněty močového měchýře - 5 x do roka již asi 110 let. Je mi 30.Když jsem v klidové fázi navštívila urologa (předtím jsem se léčila vždy u praktika, který mi předepsal ANT), řekl mi, že mi nemá jak pomoci. Kultivace moči dopadla dobře,takže mě poslal domů s doporučením ať jím brusinky. To mi ale nepomáhá a zánět se objevil znovu. Mám vyhledat jiného urologa? Přeci musí existovat nějaká účinná prevence od lékaře,aby se záněty již neopakovaly?(Denisa Nová )
Foto
Dobrý den, u žen mladého věku bývají záněty časté, je vhodné vyšetření ve spolupráci s gynekologem. Někdy se nemyslí na možnost např. pohlavně přenositelných mikroorganismů - chlamydií, ureaplazem a mykoplazmat. Určitě se obraťte na urologa, který se těmito problémy zabývá třeba více.
Dobrý den,ráda bych se Vás zeptala na můj problém. Opakovaně mě obvodní lékař zjistil krev v moči. Bojí se jít na speciální kontrolu do nemocnice jelikož oba moji rodiče zemřeli na rakovinu a z toho mám obavy. Prosím o radu zdali by mě pomohly nějaké čaje nebo úprava stravy. Problémy při močení nemám. Je mě 60 let a jsem kuřačka. Děkuji.(milema)
Foto
Dobrý den! Přestože chápu vaše obavy o možný nepříznivý nález a tedy strach jít k lékaři, chtěl bych vás povzbudit k tomu, abyste k lékaři určitě šla. Některé formy nádorů mohou být dědičné, navíc jste kuřačka, což je rizikový faktor pro vznik polypů - nádorů v močovém měchýři. Opakovaný záchyt krve v moči (třeba jen pod mikroskopem) není nález normální a vyšetřen by mělo proběhnout. Neobávejte se, třeba se nejedná o nic závažného a budete mít naopak klid.
Dobrý den: mám-li poměr volného PSA k celkovému roven 49, je rakovina prostaty vyloučena? (79) Děkuji. Milan(Milan)
Foto
Je několik parametrů, které u tzv. PSA - nádorového markeru u rakoviny prostaty určujeme. Jedním z nich je také poměr tzv. volného PSA k celkovému PSA. Ten by neměl klesnout pod 25%. Vámi uvedené číslo 49% s velkou pravděpodoností určuje, že nádor nemá, je však důležitá hodnota i ostatních parametrů, velikost prostaty a pohmatové vyšetření této žlázy.
Dobrý den, často jezdím pracovně autem. Může poloha v sedě nějak ovlivnovat moje zdraví z hlediska urologie? Často uviznu v zácpě a snažím se i odkládat přestávky. Močový měchýř mám vytrénovaný, ale někdy mě z toho až pobolívá v podbřišku. Co byste doporučil?(Milda V.)
Foto
Ano, je to problém nezdravého "trénování" měchýře. Není totiž zdravé neúměrně zvětšovat kapacitu měchýře tím, že se předržuje nucení na močení. Popisují se i vámi uváděné bolesti z městnání žilní krve v pleteních, které v malé pánvi jsou...tam je prevencí pravidelný pohyb, protažení se, někllik dřepů nebo kroků při přestávce.
Pane primáři, manžel (51) má zřejmě potíže s prostatou, ale nic neřekne. V noci několikrát vstává na záchod, močí dost dlouho. Jsou už to příznaky nemocné prostaty? A jak ho přesvědčit, aby šel na urologii? hodně se stydí. (Novotná M.)
Foto
Ano, může se jednat o příznaky zvětšující se prostaty, jejíž větší objem už začíná tvořit překážku ve vyprazdňování močového měchýře (slabý proud, nutnost většího tlaku k vyprázdnění měchýře - tedy i delší pobyt na toaletě). Nezřídka se mluví i o tom, že zvětšená prostata je onemocnění celého páru. Manželka se totiž také nevyspí...
Dobrý den chci se zeptat mojí mamince je 78 let a trpí silným únikem moči má zdravotní kalhotky dalo by se to nějak jinak řešit než těma kalhotkama? Děkuji za Vaší odpověď a přeji krásný zbytek dne.(Iva)
Foto
Je určitá šance, že ano. Je však vhodné urologické nebo tzv. urogynekologické vyšetření, které přesně stanoví příčinu.
Dobrý den, obávám se, že mám malý močový měchýř - chodím dost často močit, alespoň jednou každou hodinu. Prý je to tzv. učitelský syndrom. Dá se močový měchýř nějak "vycvičit", aby se zvětšil? Děkuji(Karla )
Foto
Existuje diagnóza, která se dokonce nazývá "hyperaktivní močový měchýř". Zvýšená dráždivost může být způsobena např. zánětem, kamenem v močovém měchýři nebo polypem v dutině měchýře, ale u celé řady pacientů se zvýšená dráždivost objeví bez jasného důvodu. Moderní léčba, pokud je pacint/ka vyšetřen/a a jsou vyloučeny uvedené příčiny, je rychle fungující, bezpečná a velmi účinná. Výrazně tak zlepšuje kvalitu života a někdy i úniky moči, které u dráživého měchýře mohou být.
Dobrý den, může opakovaný samovolný průchod ledvinových kaménků později vést k nějaké formě inkontinence?(OTA)
Foto
Dobrý den! Pokud není spontánní - samovolný - odchod kamenů spojen s nutností zavádění některých nástrojů nebo např. cévek, je málo pravděpodobné, že by mohlo dojít k rozvoji inkontinence - úniku moči.
Dobrý den pane doktore, mohou mi uškodit preparáty na podporu testosteronu? Beru přírodní doplňky stravy kvůli cvičení. Mám častěji erekci, stačí jen pomyslet a je to. Když ale vynechám, je to mnohem horší než když jsem s tím začal. Zdá se mi, že chodím častěji na malou. Může to mít negativní vliv na prostatu? Je mi 35. (Alex Seibel)
Foto
Není rozhodně rozumné užívat preparáty s obsahem testosteronu (na jeho podporu) v případě, kdy muž netrpí žádným nedostatkem tohoto homrmonu. Nedostatek se v těle projeví některými stavy, které náleží k vyšetření lékařem a také je potřeba potvrdit nedostatek krevním rozborem. Podávání tohoto anabolického hormonu by mělo indikováno pouze lékařem a jím také kontrolováno. Vímě však, že celá řada mladých mužů svévolně shání tyto preparáty ke zvýšení svalové hmoty při cvičení. Mohou si však poškodit nejen spontánní erekci, ale také zcela jistě plodnost nebo jiné tělesné funkce !!!
Dobrý den, jsou hodně viditelné žíly na penisu normálním jevem? Děkuji za odpověď.(Josef Peterka )
Foto
Je to individuální záležitost, varovné může být, pokud se prudce cévní kresba na penisu mění a nebo muž pociťuje bolesti v průběhu těchto žil.
Dobry den pane primari. Meli by lide chodit na preventivni prohlidky kvuli ledvinovym kamenům.Dekuji(Radek)
Foto
Určitě by měli chodit ti, kteří již nějakou ledvinovou koliku v minulosti měli, měli operaci močových cest kvůli kamenům nebo kamínek spontánně "odešel". Pak i ti, jejich celkový stav a některá onemocnění (metabolické onemocnění, onemocnění střeva, příštitných tělísek)může problémy s kameny způsobit.
Pane doktore, existuje rakovina penisu?(J.H.)
Foto
Rakovina penisu existuje,ale je to onemocnění, které není (naštěstí) hodně rozšířené.
Existují nějaké potraviny, které chrání prostatu před rakovinou? Slyšel jsem, že pomáhá zinek, dýňová semena, mořské řasy a podobně. Je na tom něco pravdy? Doporučte prosím.(Jirka K.)
Foto
Celá řada potravních doplňků a rostlin či potravin je dávána do souvislosti z pozitivním vlivem na prostatu a její růst (ev. zmenšování). Nikdy se neprokázal jednoznačně pozitivní vliv a také ochranný vliv některých prostředků proti vzniku nádoru prostaty. Obecně prospívá spíše potrava bohatá na zeleninu a ovoce, podpůrně mohou dýňová semena působit, ev. tzv. lykopeny obsažené např. v ajčatech.
Dobry den, muze laik na sobe rozpoznat rakovinu prostaty? Dekuji.(Mirek)
Foto
Dobrý den, obvykle nemůže pokud se jedná o počáteční stádia (ta jsou velmi dobře poznatelná z odběru krve, pohmatového vyšetření prostaty a ev. po odběru vzorku tkáíně z prostaty). Obecně lze říci, že pokud už muž nějaké obtíže má, může se jednat o zásadnější problém. Proto jako lékaři apelujeme na muže, aby chodili na preventivní prohlídky a také včas, pokud nějaké obtíže zjistí.
Dobrý den. Je podezřelé, když během spánku jdu 2x někdy i 3x na malou potřebu? Jsem diabetik 2 stupně. Děkuji(Drahomír)
Foto
Dobrý den! Podezřelé to ani moc není, víme totiž, že celá řada mužů s cukrovkou (mnohdy špatně korigovatelnými hladinami krevního cukru) trpívá nočním močením. Je to dáno celkovým zdravotním stave, ale může se jednat i důsledek narušení funkce močových cest dlouhotrvající cukrovkou (hlavně nervů pomáhajících měchýři ve vyprázdnění). Je vhodné i s tímto se svěřit diabetologovi a zvážit urologické vyšetření, i pokud je muž mladšího věku.
Jak poznat, že se "něco děje". Zbytnělou prostatu má od určitého věku kde kdo, jsou nějaké varovné příznaky?(Ivan)
Foto
Zbytnělou prostatou trpívá převážná část mužů ve vyšším věku, věk je totiž rizikovým faktorem pro vznik těchto obtíží (nezhoubné zvětšení prostaty = tzv. hyperplázie). Prvními příznaky mohou být obtíže s vyprazdňováním močového měchýře, časté nucení na močení, ev. noční vstávání a nutnost se vymočit. Posléze již mohou být komplikací záněty močového měchýře. Je vhodné, aby muž příliš neoddaloval návštěvu urologa.
Dobrý den, jak často a jakým způsobem provádět preventivní kontrolu prostaty?(Konečný)
Foto
Dobrý den! Urologické vyšetření by měl absolvovat aspoň 1x ročně každý muž po 50. roce věku, a to i když nemá žádné obtíže. Jedná se o tzv. sekundární prevenci, kdy pomocí vyšetření můžeme odhalit nádor prostaty v jeho začátečním stádiu, kdy je velká šance na jeho úplné vyléčení. Vyšetření sestává z odběru krve na nádorový marker - PSA - prostatický specifický antigen, vyšetření ultrazvukem, vyšetření prostaty pohmatem a ev. v některých dalších doplňujících vyšetření. Není čeho se obávat, nic z výše uvedeného není výrazně bolestivé a může zachránit život !!