ONLINE CHAT
Dobrý den, možná bych mohla a měla být spokojená, ale nejsem. Mám tři zdravé děti, manžela, práci, ale prostě nejsem šťastná. Cítím se hrozně unavená, vyčerpaná, nechci se na sebe dívat do zrcadla, zdá se mi, že nic nezvládám tak, jak bych chtěla. Navíc každý den je tak nějak stejný a to mě ubíjí. Vím, že kvůli rodině musím fungovat, tak funguju, ale nevidím nějaké světlejší zítřky. Jediné na co trošku spoléhám, je až konečně začne jaro, začne svítit slunce a bude teplo. Myslíte, že bych měla navštívit psychologa nebo to nějak zvládnu sama? Děkuji. Tereza(Tereza )
Foto
Dobrý den, navštívila bych kvalitního psychiatra, nemohu diagnostikovat po netu, ale mě Vaše problémy dle popisu připadají spíše jako deprese.
Dobrý den jak se projevuje vyhoření u mužů mám přitele dva roky a chová se ke mě hrozně nevím co sním mám už dělat nepohladí nedá pusu nechce si povídat o ničem jediné co mu dělá radost je pes a chození sním na procházky ani při té procházce neumí být vlídný ke mě nechytí za ruku prostě nic nevím asi mě nemá rád nebo ho jako žena už nepřitahuju a když si sním o tom chci povídat tak to už vůbec ne jemu je 50 a mě 48.Říká že to už má vše zasebou nevím jestli je to dotaz pro vás ale nevím na koho se obratit o radu (Klára)
Foto
No, tak nějak, jak popisujete, se vyhoření muže může přesně projevovat. Nevylučuji, že v tom je něco jiného, může být. Ale vypadá to opravdu na jeho vyhoření. A dělat s tím musí něco on. Vy se musíte teď postarat o sebe, abyste nevyhořela taky. V tom (a v soužití s manželem, případně jak ho podpořit), Vám může poradit psycholog. Doporučuji jeho návštěvu, aspoň Vás může nasměrovat, inspirovat, vyslechnout.
Prosím o radu jak vyhoření předejít a jak s ním bojovat pokud už mne dostihne. Děkuji(Marie)
Foto
Dobrý den, Marie. Na internetu je hodně článků o vyhoření, rad a návodů a je to opravdu velice široký dotaz a téma. Základem je již popisovaná duševní hygiena, když už Vás dostihne, zásadní je odlišit vyhoření od jiných problémů duševních i fyzických. Následně problém řešit, vždy může poradit v konkrétní situaci odborník, i když Vás zrovna nemusí "léčit", nota bene Vám dávat psychofarmaka.
Dobrý den , mám přesně to co popisuje níže paní Ivana a Vám děkuji za odpověď protože přesně to co popisuje paní Ivana mám i já ve stejném věku a rada s tím plánováním pomalu ubírat místo dvou hodin si dát hodinku.. místo velkých úklidů pěkně postupně každý den něco.. mám jeěte k tomu psa a ten chtě nechtě MUSÍ ven a tak spolu pocouráme a překonáváme ..je to vždy nárazové ty stavy že už toho je moc a nic mne nebaví.. ale asi to je život.. děkuji za vyslechnutí a přeji hezký den..a bude líp..(Asimka)
Foto
Asimko, pes je výborný vynucovač aktivity i když jde jen o "skočit ho vyčurat". Právě, já si myslím, že mnoho, velice mnoho žen, prožívá podobný úbytek energie a pocit radosti ze života v období kolem přechodu, ještě jsme se nesrovnali s minulostí a už cítíme dopady budoucnosti. Ale je dobré vědět, že to neprožívá člověk sám, že to prožívá hodně lidí a že je cesta dál! Někdy si stoupněte na zatávku, rozhlédněte se kolem sebe, jistě uvidíte několik žen ve věku kolem padesátky, šedesátky, pomyslete na to, na co asi myslí? Nemají nával? Nepřemýšlí nad tím, že se jim nechce jet tam, kam jedou? Není se za co stydět, je to přirozené. Je to ohromná výzva se s tím porvat! :-)
Dobrý den Eliško, jsem maminka na mateřské se 3 dítkem. Jsem 12 let doma a začínám mít deprese ohledně nemocí, podstupovala jsem několik IVF a mám strach z nemocí a rakoviny. Neumím se soustředit na nic, nic mě netěší, jak moc se bojím, že budu nemocná po této zátěži. Můj 3 syn to sice nevnímá, ale starší děti ano. Může se jednat o syndrom vyhoření a co s tím, aniž bych navštívila pomoc :?(Lucka)
Foto
Dobrý den, Lucko, mě se to jako vyhoření nezdá, spíše jako úzkost, úzkostná porucha, určitě bych doporučovala navštívit psychiatra, než se to rozjede a úzkosti se rozšíří i do jiných oblastí, možná nemáte zpracováno (duševně) smaotné IVF. Při IVF se soustředí vše na tělo a málokdy se pracuje, co to dělá s psychikou člověka.
Dobrý den. Pracovala jsem dlouhodobě v takovém stresu a vypětí, že mě ani 14denní dovolená nestačila k dobytí energie. Zcela vyčerpaná a s již zhoršeným zdravím (sníženou imunitou) jsem nyní již měsíc v pracovní neschopnosti. Přemýšlím o změně zaměstnání, protože nelze očekávat zlepšení prac. podmínek, to jsem již zkoušela, navíc mě tato činnost dlouhodobě neuspokojovala, ale zároveň mám strach, zda najdu práci, je mi 49, i když jsem VŠ. Cítím se v pasti a ptám se, co byste mi doporučila.(Radka)
Foto
Radko, lepší hledat práci před padesátkou, než po padesátce, ano, já bych hledala jinou, protože za pár let můžete vyhořet, být v přechodu, a do toho hledat si práci bude náročné ještě více. Pokud máte šanci najít si jinou stabioní práci, neváhala bych.
Prošla jsem tím. Hrábla jsem si až na dno. Jen díky psychiatrovi žiju. Přechod (sice přirozený proces, ale nijak příjemný), neskutečné problémy v práci s neuvěřitelně sprostým šéfem a hulvátským chováním, naprostá ignorance manžela. Už mě to nebavilo a chtěla jsem to skončit. Jako posledního stébla jsem se chytila paní doktorky, která mi diagnostikovala středně těžkou depresi a pomohla mi zvládnout odchod od manžela i z práce. A po jedné menší recidivě jsem v pohodě. Beru stále prášky, ale už rok se cítím spokojená a asi i šťastná. Píšu to tady proto, abych všechny ostatní, kdo začnou cítit první příznaky, neváhali a vyhledali pomoc odborníka. Nestyďte se jít k psychiatrovi, může vám to i zachránit život jako mně.(Dagmar)
Foto
Dagmar, děkuju, jste skvělá! Podpora lidí, kteří prožívají tu horší fázi, je moc důležitá a já Vám za příspěvek děkuji! Souhlasím, že stud jít k psychiatrovi není na pravém místě. Vždyť tu pro vás jsou!
dobrý den, poslední dobou mi připadá všechno, co dělám, naprosto zbytečné a k ničemu. Za rok mi bude 50 let, což není moc pozitivní. Jak jsem nespokojená sama se sebou (postava se změnila o několik čísel nahoru), hubnout se nedaří, cvičit mě přestalo bavi - proč se honit atd., tak jsem doma protivná na děti, manžel mi přijde, že už v rámci rodiny "jen tak funguje", žádná radost. Už hrozně dlouho jsem se nesmála, všechno je jako běžící film kolem mě, kdy ale musím být účastna jako kuchařka a uklizečka doma a zaměstananec v práci. Máte nějakou radu, jak se znovu "nastartovat" a mít radost? Děkuji Hanka(Hanka)
Foto
Dobrý den, Hanko. Samozřejmě tu všude vždy doporučuji odbornou pomoc, jsem psycholog, tak vím, že se to s ní zvládá snáze, ale alternativy v tomto stádiu jsou, tu radost hledat sama. Říct běžícímu filmu: A STOP! Měnit věci, zájmy, hledat kamarádky, poznávat nové věci. Padesát není ještě nic tak negativního, abyste nemohla vykonávat drtivou většinu všechn šílených věcí na světě!
Dobrý den, je mě 48 let a pracuji jako chůva-ted mám zrovna 2 roky hodně zlobivé kluky na hlídání,"vyhořela" jsem už před 3 lety,kdy jsem od rodiny musela odejít..no zatím to zvládám,ale ..má otázka: až budu(doufám,že brzy) babička od svých vlastních dětí,nemůže mě tohle nějak poznamenat? Přitom děti mám ráda a na ty "své vnoučátka" se moc těším:)-děkuji Sofie(Sofie)
Foto
Sofie, může :-D Jakákoliv životní zkušenost Vás poznamená, v dobrém či zlém. Berte to, jak to je a na babičkovství se těšte.
Dobrý den je mi 36 let a už od 5.2 jsem na PN jsem bez energie a pořád spím měla jsem skříplý levý trapéz a byla jsem na EKG tam mi jen napsali IRBBB. Nic mě nebaví a přitom mým koníčkem bylo vaření a teď nic. Přepadli mi dceru 15let v říjnu od té doby veliký nátlak policie, a její zdraví fyzické a hlavně psychické mě dost vysilovalo a hlavně nechodila do školy byť je v 9.ročníku a trápí mě kam půjde na školu. Děkuji za odpověď přeji hezký den (Miša78)
Foto
Dobrý den, doporučila bych Vám obrátit se na nějaké dětské psychologické centrum společně s dcerou, myslím, že by bylo potřeba pro Vás oba tento zážitek zpracovat pod odborným dohledem dětského psychologa.
Dobry den, jak zabranit vyhoreni na druhe materske dovolene? Starsi dite do toho zacina v zari skolu. Mam pocit, ze to uz doma nezvladam. Je moznosti i nastup do prace a jesle pro skoro 2 lete dite? Pomoc od obou rodicu mame zridka, nebydli ve stejnem meste.(Ladislava)
Foto
Ladislavo, ano, je, nejlépe pokud by šlo o částečný úvazek, ve dvou letech už to dítko zvládne a nejdůležitější pro dítě je šťastná maminka. Když jsem začala mít jednou týdně hlídání pro dvouletého syna, měla jsem trochu černé svědomí, ale přešlo mne to, když jsem viděla, jak s ním zbylé dny mám víc energie a radosti trávit čas. Proto říkám, kdo má hlídací babičky, neví, jaký poklad má :-)
Mám toho na srdci tolik, že nevím kde začít. Přechod, krize středního věku, šikana v práci, manželská krize po 30 letech manželství, péče o těžce tělesně postiženého syna, zdravotní problémy s tím vzniklé, žádná radost ze života.... Hledám pomoc, ale zatím jsem nenašla psychologa, který by mi pomohl. (Soňka)
Foto
Dobrý den, Soňko, zkoušejte hledat dál, možná se obrátit i na nějakého psychiatra, na to není krátké rady, to je velký boj.
Dobrý den. jmenuji se Antonín . poznal jsem se v Dotazu Hanky kdy její manžel po 25letech manželství chce vše zabalit a být sám! procházím podobným životním ůskalím. Co mohu udělat proto abych neskončil s provazem v lese? (Antonín)
Foto
Vážený pane Antoníne, je dobře, že jste si mohli říct, co cítíte, i když touto formou, nemohli byste se pokusit spolu více mluvit, otevřít se sobě? Možná zjistíte, že máte společné pocity, aniž o tom víte. Mohli byste požádat i nějakého párového terapeuta nebo poradenského psychologa, aby Vám v těch hovorech pomáhal, ale chápu, že toi je už velký a náročný krok a změna. Abyste neskončil s provazem, určitě se snažit bojovat proti tendenci být sám, i když tam je, vím, jak silná, nic dobrého nepřináší. Myslím, že na svou ženu se můžete spolehnout, moc Vám oběma držím palce a přeji hodně sil.
Dobry den, pracuji jako fyzioterapeut. Pri studiu jsem mela o teto profesi zcela jine predstavy. Lide nechteji cvicit a pracovat s sebou...pletou si nas s masery a neuvedomuji si, ze mame za sebou tezke studium. Posledni dobou jsem zcela rezignovala na jakekoliv presvedcovani techto lidi. Jsem apaticka i v osobnim zivote. Nic me nebavi, casto jsem nemocna a bez nalady cokoliv delat. Myslite, ze se jedna o syndrom vyhoření? Dekuji za odpoved.(Lucie)
Foto
Myslím, že ano. Konec konců, je čemu se divit? Na jednu stranu ti lidé jsou svobodné osoby a svobodně se mohou rozhodnout své tělo huntovat. S tím byste se měla časem nějak vyrovnat, nebo budete mít sklon z této práce vyhořet navždy. Na druhou stranu Vás chápu, je psychicky náročné sledovat toto jednání. Problémem je, že se to přeneslo, řekla bych, rozlezlo, do Vašeho osobního života. To bych řešila primárně.
Jaké jsou první příznaky syndromu vyhoření? Konkrétně u zaměstnání "herečka"?(Marie)
Foto
Marie, v herectví by to mohla být nevůle přijímat role, "flákat" je, zapomínat texty, mít konflikty s ostatními, být podrážděná. Jako by Vás ta práce už nebavila i když se objektivní podmínky moc nezměnily.
Co dělat, když má přítel syndrom vyhoření v nejhorší fázi. Je vyčerpaný po všech stránkách a každá vteřina v práci je pro něj nesnesitelná. Chci vědět, co můžu udělat jako jeho přítelkyně. Děkuji(Ellen)
Foto
Ellen, to je těžké. Myslím, že jen být v pohotovosti, kdyby Vás potřeboval, tedy podpora. Snažit se s ním o tom mluvit. Nezapomínat na sebe a své potřeby. Jinak je to na něm...
Dobry den, take bojuji se syndromem vyhoreni. Myslim si ale, ze jsem stihla zastavit vcas a uplne me to nesemlelo. Chci vsem v podobne situaci poprat hodne sil a energie a Vam take. Mejte se krasne! (Zuzka)
Foto
Zuzko, blahopřeju a děkuji za povzbuzení pro ostatní, opravdu se to dá zvládnout! Co Vám nejvíce pomohlo?
Prožívám právě období menopauzy. Psychicky i fyzicky jsem aktivní, ale musím říct, že se musím do všeho nutit. V práci - mladý šéf, by nás nejradši nahradil mladými, které na něho budou hledět s otevřenou pusou a obdivem. My "starší dospělé" už máme svůj názor, ale oni o to vůbec nestojí. Práce mne tedy už nebaví. Ale co dál? Ideální by bylo změnit. Ale copak vás v tomto věku někdo zaměstná? Jsem ráda, že mám místo a budu se tu snažit vydržet do důchodu, který se stále prodlužuje. Lidi kolem mne taky štvou. Snažím se, ale nejde mi to od srdce. I vše co se děje - politická situace a pod., člověku moc na náladě nepřidá.O víkendu se hodně snažím být fyzicky aktivní, aby mi endorfiny vydržely co nejdýl, ale ve středu už melu z posledního a opět se těším na víkend. Nevím, jestli by pomohly nějaké léky obsahující estrogeny. Není to hezké období. (Jarmila)
Foto
Milá Jarmilo, Váš odstavec je výstižný a myslím, že se zde v něm pozná hodně žen. No ano, není to žádná hitparáda. Ale máte dobře nakročeno to zvládnout, protože si uvědomujete, kde je problém a co Vás štve. Určitě neubírejte na aktivitě, v tom Vám moc fandím, nad zbytek se zkoušejte pomalu povznést, mladé nezměníte, politiky už vůbec ne. Co třeba zkusit klasickou jógu? Ta dobře čistí hlavu. Estrogeny bych nebrala. Přechod je přirozený, i když nejde zrovna o proceduru, která by šla v lázních na dračku. Nezapomínejte na zdravou a vyváženou stravu!
Dobrý den, bude mi 50 let. Od listopadu mě postupně potkaly zdravotní problémy, manželova nevěra a teď navíc musím po 20 letech odejít z práce. Můj život je jedna velká tma. Okolí se mě stále snaží rozveselit, a nechtějí pochopit, že toho nejsem schopná. Přišla jsem ve velmi krátké době o životní jistoty a jediným únikem jsou pro mne chvíle, kdy se mi podaří usnout. Velmi často reaguji pláčem, ale vždy se snažím, aby mě nikdo neviděl, protože se za sebe stydím.(Iveta)
Foto
Dobrý den, okolí se snaží, neví, co lepšího dělat, bohužel to opravdu nepomáhá, pokud se člověk přehoupne do opravdové deprese nebo vyhoření. Určitě doporučuji návštěvu psychiatra, aby Vám pomohl najít místo, odkud se odrazit. Bude to dlouhodobá práce, ale i takový stav je možné za pomoci odborníka ve spolupráci s rodinou zvládnout.
Dobrý den od 53.let co jsem přestala menstruovat má návaly ,v noci bušení srdce.je mi 65 a stále mě to trápí. Děkuji Lída(lLidka)
Foto
Dobrý den, poradila bych se s gynekologem, pokud toto řešit nechce, zaptala bych se ještě jiného gynekologa, může mít zase jiné nápady než ten Váš stálý...
Dobrý den, starala jsem se 2 roky o maminku, která zemřela. Byla jsem přetažená, s obavami aby se v noci něco nepřihodilo jsem si totálně rozhodila spaní Lékař mi předepsal Tritico, ale to na spaní nepomáhalo, přestala jsem ho užívat. Je to už 2 roky a já se nemůžu dostat do normálu. Trpím nespavostí, nic mě nebaví a ztratila jsem svůj optimismus. Prakticky 4 roky jsem se pořádně nevyspala. Jak z toho ven? Děkuji za odpověď.(Jarmila)
Foto
Jarmilo, dobrý den. Možná by Vám pomohlo moci to s někým sdílet, s terapeutem, hledat smysl a vůli žít....
Dopbrý den, je mi 43 let. Vždy jsem byla velmi pohodová,usměvavá,plánovala budoucnost,měla radost ze života, těšila se z maličkostí o vše jsem se zajímala a měla chit do života. Poslední tři měsíce se cítím šíleně...jsem smutná,brečím (brečení se mi hodně uleví),v noci se budím s myšlenkou na prázdno), časté bolesti hlavy, přibrala jsem 10 kg,cítím se k ničemu, nic mě nebaví a vše mi je jedno. Funguju pouze jen že musím, ale z ničeho radost nemám a vyhledávám samotu. Nepoznávám se a nevím co stím, jsem zoufalá. K lékaři se mi s tím nechce,bojím se že budu muset užívat léky které mě mohou změnit (jak se o tom někdy mluví)....Vůbec necítím žádnou radost z ničeho,rodina si toho už také všimla...prosím, je možné u mě vyhoření? Co s tím??? Mnohokrát Vám děkuji S pozdravem Renata(Renata)
Foto
Dobrý den, i když k lékaři půjdete, NEMUSÍTE nic! jen Vám budou nabídnuty možnosti pomoci, mezi nimiž léky být mohou, nikdo Vám je však nemůže nutit, nebojte. Už tak by návštěva lékaře pomohla, tedy psychiatra, praktičtí lékaři, no jejich znalosti duševních stavů jsou kolísavé, abyste věděla, co přibližně se s vámi děje, jestli je to deprese nebo něco jiného. Nebojte se toho.
Chcem sa vyjadriť k pani Kristínke, aj ja pracujem v DD a tiež mám ten istý pocit od určitej doby toho zastreného vedomia, bolesti kĺbov a hlavne hroznú únavu, zábudlivosť...možno je to prostredím, smrťou všade okolo, nemohúcnosťou...bojujem prosti tomu, stretávam sa s oveľa mladšími ľuďmi, cvičím. Kristínka myslím si, že to je psychosomatické, čítajte knihy o pozitívnom myslení, nemyslite na to, čo sa vám stalo, a hlavne zmeňte zamestnanie, vyčistite si telo a myseľ, uvidíte uľaví sa Vám (Broňa)
Foto
Ano, děkuji Vám, Broňo, za poznámku, v pomáhající profesi je to velmi často, přenáší se to na pečovatele, bohužel zařízení příliš péče o duševní zdraví zaměstnanců nepečují, raději ty vyhořelé obměňují za "čerstvou krev". Ano, pozitivní myšlení dělá hodně, také pohyb, mít svůj prostor a čas, kam si s sebou nebereme myšlenky na klienty.
Dobry den, je mi 48 let. Kazde rano pri jizde do prace si naplanuji, co vsechno odpoledne a vecer stihnu a kam pujdu. Bohuzel pri ceste zpet z prace uz vidim pred ocima pouze pohovku a nemam silu nekam jit. Musim si odpocinout aspon 2 hodiny, abych byla vubec schopna dal fungovat. A o vikendu pri predstave neco podniknout, radeji zapnu televizi . Samotnou me to nebavi ale nejde to!!! Dekuji za odpoved Ivana(Ivana)
Foto
Dobrý den, zkuste ze svých cílů slevit a začít malými cíli, které se budete snažit dodržet, třeba dnes si odpočinu po práci místo dvou hodinu a třičtvrtě a pak na čtvrt hodiny půjdu na vzduch. O víkendu na chvíli vypnu televizi a /doplňte již sama/. Postupně přidávejte cíle a nezapomínejte pasivní odpočinek z části nahrazovat tím aktivním.
Je mi 37 let, mam fungujici rodinu (3deti, manzel). S nejmladsim ditetem jsem jeste na materske. V lonskem roce jsem ale bojovala s pocity vyhoreni, zvazuji spolupraci s psychoterapeutem, protoze me psychicke propady maji dopad na chod rodiny (smutek, unava ...) muzete mi prosim doporucit nejaka centra nebo konkretniho cloveka,kam bych se mohla obratit?(Helena)
Foto
Dobrý den, Heleno, doporučuji se poptat mezi známými, pokud máte tu možnost, nejlepší je vždy osobní doporučení. Pokud ta možnost není, navíc jste možná z menšího města, doporučuji se dívat na to, zda ten psychoterapeut má absolvovaný akreditovaný výcvik a v jakém typu terapie, o typu terpaie si můžete počíst na netu a rozhodnout se, zda by Vám takový přístup vyhovoval. Ale i přesto si ne každý terapeut s klientem "sedne" a možná jednoho dva změníte, než najdete toho, který Vám bude vyhovovat. To je normální.
Dobrý den, jak se projevuje syndrom vyhoření. (Janka)
Foto
Je to soubor příznaků, nejčastěji ztráta nadšení, energie, nechuť, lhostejnost, kognitivní dysfunkce (poruchy paměti a pozornosti), pocit marnosti, neuznání, podrážděnost, ubývá nadšení řešit problémy a vykonávat do té doby oblíbené činnosti, omezení kontaktů, apatie. Někdy dokonce přechází až do cynismu a agrese, třeba jsem se s tím setkala u vyhořelých lékařů.
Dobrý den, je mi přes šedesát let. V poslední době mám pocit, že život nikam nevede, že už nic nemá cenu a žádné řešení. nemám sílu a motivaci ani uklízet, dělám jen to, co "je třeba". Jak z toho ven, jsem vybitá jak baterka.(Drahomíra)
Foto
Dobrý den, chtělo by odlišit, zda se jedná o depresi nebo vyhoření, případně jen tak velikou únavu. Poradila bych se s psychiatrem nebo klinickým psychologem. Jste v rizikovém věku pro takovéto vyčerpání, v dnešní době jsou na všechny lidi kladeny nároky skoro stejné, ať jste chlap, žena, mladá nebo stará, kdysi měl každý věk svou specifickou roli, která s úbytkem sil přirozeně počítala. Proto se nemáte za co stydět.
Dobry den, je mi 35 let a chtela jsem se zeptat jestli syndrom vyhoreni hrozi i mladym lidem?(Černohorská)
Foto
Dobrý den, ano, jen ne syndrom vyhoření z menopauzy :-D Ale třeba v zaměstnání, nejčastěji pomáhajícím (zdravotnictví, pečovatelství, ...), nebo v učitelství, ano. Jakýkoliv stereotyp v kombinaci s náročností na psychiku může vést k vyhoření. Třeba i na mateřské dovolené.
Dobrý den, můžu se zeptat jak se praktikuje duševní hygiena? (JanaF)
Foto
Samozřejmě, nejlépe aktivním odpočinkem (třeba turistika), sociálními vztahy (mimo okruh, kde k vyhoření dochází, tedy učitelky by se měly vídat s jinými lidmi než učiteli, matky na mateřské se svobodnými lidmi a lidmi mimo rodinu, atd.), dost pomáhá také pravidelný režim, snížení konzumace alkoholu (v rámci vyhoření mnozí lidé po alkoholu sahá, jenže ten energie ubírá a dlouhodobě táhne člověka dolů místo nahoru), atd.
Jak se diagnostiku je syndrom vyhoření?(petra)
Foto
Dobrý den, Petro, rozhovorem s psychiatrem nebo klinickým psychologem.
Mám syndrom vyhoření-jsme si toho vědoma,ale nemám sílu to změnit. Jsem po menopauze,30 let diabetička na inzulínu, před 10ti lety zemřel můj partner na rakovinu během 3 měsíců, potom jsem se starala o matku, která umírala na cirhozu jater, otce jsem si musela přistěhovat loni domů do společné domácnosti a teď 2 měsíce vím, že můj současný partner umírá na rakovinu tlustého střeva. V zaměstnání - v zahraniční firmě - je to denodenní stres. Cítím se na dně. Nebaví mě ráno ani vstát z postele,ale zároveň jsem si vědoma, že všichni jsou na mě závislí.(Marcela)
Foto
Milá Marcelo, je toho na Vás prostě hodně. Kdo by nevyhořel, prevence neprevence? Je potřeba Vám funkčně ulevit a potřebujete psychickou pomoc zvládnout umírání partnera. Určitě bych se obrátila na psychologa, který má zkušenosti s paliativní péčí (umíráním). Moc Vám přeji klid v duši.
Dobry den, jakym zpusobem se da rozpoznat, ze cloveka postihl syndrom vyhoreni a kdy se muze jednat o zavaznejsi problem typu deprese ci jine zavaznejsi psychicke problemy. Dekuji za odpoved(Hanka)
Foto
Dobrý den, Hanko, toto přesně určí jen diagnostik, psycholog nebo psychiatr.
Dobrý deň, mám 55 rokov, pracujem v domove sociálnych služieb, som 20 rokov vdova a starám sa o invalidného syna a 17 ročnú dcéru, ktorej otec mi neplatí výživné a v poslednej dobe proste sa cítim úplne vyčerpaná psychicky a fyzicky...som roztržitá, zábudlivá a v práci už mám s tým problémy, lebo si všimli, že proste som nejak mimo a čo mi povedia za pár chvíľ zabudnem a z toho pramení určitá frustrácia a pochybnosti o sebe samej. Začala som užívať lieky na pamäť.Som rok po poslednej menštruácii.Vždy som bola akčná, hrávam volejbal, každý mi vraví, že vyzerám na 40 rokov, som športovo založená, vždy som veci zvládala s nadhľadom i napriek mojim životným ranám som bola pozitívne naladená a veselá, tak nechápem čo sa to teraz deje, Ďakujem(Slávka)
Foto
Dobrý den, Slávko, Váš život Vám toho naložil hodně, myslím, že Vám prostě změnou tělesných záležitostí ubyla energie. Myslím, že by bylo dobré nalézt něco, co Vám vrátí rovnováhu a klid do života, nemyslím samozřejmě propadnout pasivitě. Jak jsem psala výše, kde ubývá sil, přibývají ale životní zkušenosti a těmi je třeba fyzické díly kompenzovat.
Dobrý den, v 47 letech jsem prodělala 16 chemo kvůli rakovině prsu,zátím vpořádku.Po aplikaci léčby jsem se dostala do přechodu,já mám pocit,že je vše vpořádku,stále pracuji i během léčby jsem pracovala, nevadí mi, že jsem již ta stará- po přechodu, vypadám dle slov ostatních mladě, nepřibírám, ale spíše jsem taková otupělá, již se nenadchnu pro nic nového, netěším se na dovolenou atd. U psychiatra jsem byla již , když mi byla oznámena diagnoza, prý jsem silná osobnost, ale tomu nevěřím.Myslím si , že vše pramení z narůstajícího věku,že ?(Zuzana olomouc)
Foto
Dobrý den, ano, myslím si, že kolem padesátky, dokonce jako jeden z prvních příznaků přechodu, v tomto věčném boji sil ubívá a je třeba síly vykompenzovat zkušenostmi. Až se s "novým tělem" naučíte žít, najdete znovu radost, jen asi bude mít zase jinou příchuť a podobu. Věřím, že silná osobnost opravdu jste a přeji Vám, ať je Vám to často připomínáno :-)
Dobrý den, prosila bych Vás o radu. U mého manžela se projevil syndrom vyhoření,asi i krize středního věku, současně i po 25 letech manželství krize ve vztahu. Chce přestat pracovat, chce přestat žít ve vztahu, má problém se svým věkem - 48 let, bojí se stáří a nemocí. Chce od všeho utéci a být sám. K psychologovi nechce. Nechce nic řešit , uzavírá se do sebe. Je ke všem okolo velice kritický. Docela mám o něho strach. jak mohu pomoci jemu a také i sobě? Děkuji(Hanka)
Foto
Dobrý den, Hanko. Moc mu pomoci nemůžete. Toto je velmi smutná situace, kdy se skálou nepohne nic. Pokud není nebezpečný sobě nebo okolí, nemůžete nijak zasáhnout. Můžete tam jen pro něj být, až Vás bude potřebovat. Ale nezapomínejte nikdy ani na sebe. Případně můžete k psychologovi chodit vy, pomůže Vám tuto situaci zpracovávat a řešit to, co se týká Vás.
je mi 61 let. pribrala jsem 30 kg a nemam silu to shodit. jsem unavena a vse mi boli. shanim zelenou kavu, jestli po ni neshubnu. jsem v duchodu a nic mi nebavi. muj pritel ma 120 kg, je celej den zalezlej a ja jakobych neexistovala. nemuzu ho vystehovat, nema kam jit. takze do konce zivota s nim budu sedet u tv a tloustnout. nic mi nerbavi a z niceho nemam radost, akorat z vnoucat.(Ivona)
Foto
Dobrý den, po zelené kávě zhubla moje maminka. Místo jídla si dala hrnek kafe a je jako lusk :-D ale jiný tak výrazný efekt bych v tom nehledala. Váš přítel na Vaši váhu a aktivitu nemá vliv, jen nemáte oporu, no kolik lidí ano. Hubnete pro sebe! Vaše pocity marnosti chápu, no trpí jimi většina lidí, kteří jsou obézní. Proto jsou obézní málokdy opravdu šťastní. Myslete ale spíš na to, jak se budete cítit zase štíhlá a zdravá! Zkuste navštívit obezitologii, už pro motivaci. Až zhubnete, budete méně unavená! A jak Vás tělo přestane bolet! Potvrzuji z osobní zkušenosti :-) držte se.
Dobrý den, jsem 15 let doma, starám se o dvě děti, manžel je velmi pracovně vytížen, vždy jsem za to byla rada, ze se mohu naplno věnovat rodině, ale v poslední době je to strašně ubijejici, nic mě nebaví, přijde mi, ze jsem život promarnila, někdy se mi ani nechce vstát z postele, vždyť budu mít zase stejný den, jako všechny předchozí... Chtěla bych se zeptat, jestli to muže byt syndrom vyhoření.... Moc děkuji (Katka)
Foto
Dobrý den, Katko, ano, zní to tak a mou radou je najít si zaměstnání, i kdyby na částečný úvazek. Až se na to budete dívat "zvenku", uvidíte na svém předchozím životě spoustu fajn věcí, které za to stály. Ale zevnitř to vidět opravdu nebývá. A najděte si nějaký koníček jen a jen pro sebe, který nikoho z Vaší rodiny vůbec nezajímá! :-D
Dobrý den, také si myslím, že syndromem trpím...Je mi 47 let, jsem strašné unavená, z práce vyčerpaná ,nic mě nebaví ,pořád si říkám -nic nemá smysl ,tak za čím se vlastně honit ?Pracuji s lidmi a poslední dobou zastávám názor ,že morální hodnoty se jaksi už ,,nenosí ".A připadám si ,že jsem hrozně najivní -pořád věřím v slušnost ,poctivost a že asi do této doby jaksi nezapadám...Jsem fakt tak ,, jiná " ?Slýchám od lidí ,že jsem hodná...a já si pak vždy doplním ale blbá ! Někdy si říkám, že kdybych se nenarodila , o nic bych nepřišla -protože život (ani mé dětství ) není a (nebylo ) jednoduchý a vycházet s lidmi je někdy velmi těžké .Můj lékař mi říká ,že nad vším moc přemýšlím-at´ spoustu věcí hodím za hlavu .Jde to však vůbec ? Pochybuju -Zojka.(Zojka)
Foto
Dobrý den, Zojko, taky z Vás mám dojem, že jste hloubavý typ člověka a dostáváte se tím do začarovaných kruhů. Možná by Vám pomohla opora nějakého psychoterapeuta, nelze poradit v jedné větě, jak změnit životní přístup. Mimochodem, já taky věřím v slušnost, poctivost a myslím si, že do této doby zapadám :-D nic není ale dokonalé.
Dobrý den, je mi 57 let, celý život pracuji s čísly, v posledním měsíci se na pracovišti zavádí úplně nový systém/program/, já i když se moc snažím, nezvládám. Připadá mi, že mozek "odmítá přemýšlet". Posledních několik týdnů nespím, jsem protivná sama sobě a asi i okolí. Nevím, jak dál. Chtěla bych změnit práci, ale v dnešní době v mém věku je to téměř nemožné. Děkuji, jestli poradíte. (Alena)
Foto
Dobrý den, Aleno, zcela Vás chápu a toto dilema musíte zvážit sama. Přesto mi připadá, že měsíc je krátká doba na to, abyste si přestala věřit a vzdala se, třeba podobné pocity prožívají i mladé kolegyně, jen to maskují, protože v jejich věku to je přece ostuda, když to zvládá nějak i ta padesátisedmiletá paní odvedle! :-D zkuste si dát víc času a prostoru, nebuďte na sebe tak přísná...
Dobry den, rada bych se zeptala jak bojovat se syndromem vyhoreni v prechodu aniz bych musela pouzit hormony ci antidepresiva. Dekuji(Hanka)
Foto
Dobrý den, duševní hygienou :-) antidepresivy bych přechod neléčila, přechod je, byl a bude a do smrti Vás z něj nikdo nevyléčí. Léčí, tedy potlačují a zmírňují, se jen jeho projevy a antidepresiva jsou krajním řešením a měly by na řadu přijít jako poslední volba, když už je diagnostikovatelná depresivní porucha. Hormony také přechod jen dělají méně bouřlivým, ale pro někoho je to vhodná volba. Pro většinu opravdu stačí dobrá duševní hygiena, tedy aktivity, které vedou ke stavu spokojenosti a přijetí změn. Jedny z nejlepších aktivit jsou turistika (nejlépe v "partě"), kultura (aktivní), ale také cokoliv, co nás rozesměje, smích léčí a není to klišé.
Je možné, že někteří lidé jsou k syndromu vyhoření náchylnější než jiní, bez ohledu na povolání?(Jana Pokorná)
Foto
Ano :-) jde o kombinaci typu osobnosti, temperamentu a duševního zdraví - odolnost vůči stresu, labilita, citlivost. Naopak osoby s disociální povahou osobnosti (tzv. psychopati) nevyhoří snad nikdy. Vždycky dle nich za jejich problémy mohou druzí lidé... Ale že by to byla cesta k duševnímu zdraví, to ne. Sklon k vyhoření dělá lidi lidmi.
Týká se syndrom vyhoření spíše žen, nebo mužů? Případně je poměr obou pohlaví vyrovnaný?(Jana Pokorná)
Foto
Dobrý dotaz, děkuji. Myslím, že spíše žen, protože spíše ty pracují v pomáhajících profesích a učitelství, kde tento syndrom hrozí. Navíc hormonální změny v přechodu jsou bouřlivější u žen, což psychice nepomáhá. Ale jinak myslím, že vyhoření závisí spíš na typu práce a typu osobnosti než na pohlaví.
Zdravím, mohla byste shrnout, jak se syndromu vyhoření vyhnout v učitelském povolání? Děkuji.(Jana Pokorná)
Foto
Zdravím, Jano. Právě v učitelském povolání to je celkem výzva, pracujete s dětmi i jejich rodiči, je to o veliké trpělivosti a když se k této náročné věci přidá stereotyp, je to jasná cesta k vyhoření. Zkuste nabourávat stereotyp, změnit svůj zavedený postup přípravy, známkování, jakýkoliv svěží vítr je vítán. Najděte si přítelkyně mimo učitelský okruh s jiným, přesto společným zájmem :-)
Je mi 53 let, jsem vdaná a mám třiděti na VŠ. Kdysi jsem kvůli dětem a rodičům odešla z FF UK, kde jsem měla zajištěné místo a vrátila se do rodného města. Riduče umřeli, když děti byly malé a manžel hodně pracoval, tak jsem musela skloubit opětovný návrat do práci s péčí o tři děti. Přestože ve svém oboru jsem výborná, měla jsem problém s návratem do zaměstnání a nyní se mám hledat nevé, což je téměř nemožné jak zde, tak jinde, i když to zkouším. Kvůli studujícím dětem však musím vydělávat. Jak se mám bránit pocitu vyhoření? (Jitka Růžičková)
Foto
Milá Jitko, jste opravdu v situaci, kdy na Vás leží velká zodpovědnost a zatím jste bojovala úspěšně a dlouho, což k vyhoření právě často vede. Zkuste na děti přenést více zodpovědnosti, aby Vám ulevili funkčně i finančně. Zkuste dočasně vzít zaměstnání i mimo obor, třeba to bude zajímavá zkušenost. Bohužel nad 50 let je situace ohledně zaměstnání velmi nedůstojná a stát tento problém moc neřeší, mělo by se o něm začít mluvit veřejně!
dobry den jsem v prechodu asi rok nemam zadne navaly ale jsem porad unavena co na to brat dekuji Lenka(Lenka)
Foto
Dobrý den, Lenko, zkusila bych magnézium, zelený čaj ráno a co nejčastěji chodit na krátké procházky rychlým tempem chůze. Pokud to nepomůže, obraťte se na lékaře, bude mít další nápady. Zkoušejte od nejlevnějšího a přirozeného.
Zdravim...jsem vycerpana,pocit jen spat a spat,reaguji i podrazdene,staram se 2roky o pani s Alzheimerovou chotobou,deno -dene i noci,volna minimum jen kdyz ja jdu na kontrolu na onkologii,cim se i tato situace da spestrit... od jara se jedu projet tak hodku na kole,vice samotne me nezustava casu,moc dekuji Svata(Svatoslava)
Foto
Milá Svato, práce s lidmi trpící Alzheimerovou chorobou je jedna z nejnáročnějších. Nesmíte zapomínat na sebe a svou duševní hygienu. Zní to sice jako nereálný cíl, ale zkoušejte přidávat k hoďce na kole třeba placené hlídání z příspěvku na péči na třeba půlden v týdnu a buď si najít brigádu (i kdybyste prodávala oplatky na trzích za mizerný peníz, může to být příjemná změna). Nebo zkuste zažádat o pečovatele na pár hodin v týdnu nebo se poradit v centru péče o klienty s Alzheimerovou chorobou. Váš život běží celou dobu dál...
Dobrý den, v 50. letech jsem začala pracovat jako pečovatelka v DD.Asi po roce jsem doprovázela klientku na lékařské ošetření a ona mě potřísnila zvratkama. Hned druhý den se mi udělalo špatně a únava byla tak silná, že jsem celé dny a noci prospala. Navštívila jsem nespočet lékařů, ale nikdo nedokázal určit diagnózu.Obrátila jsem se i na léčitele z Vysočiny, který mi řekl, že jsem chytla nějaký bacil.7 let mám ze života peklo.Když navštívím svého obvodního lékaře a řeknu mu , že už nemám sílu ani pracovat, tak si myslí, že jsem hysterka, která neumí stárnout.Mám zastřené vědomí, bušení srdce a velké bolesti kostí,šlach a kloubků.Kvůli tomu jsem přestala sportovat a přibrala jsem 20kg.Sedimentace je 20/45.Dva roky jsem měla zvýšené teploty 37.8.Revma nemám a osteoporóza to taky není.Prosím, poraďte mi, kam se mohu se svým problémem obrátit? Děkuji K.(Kristýna)
Foto
Napadá mne psychosomatická klinika. I kdyby se ve finále zjistilo, že původ problému byl čistě tělesný.
Před 3 roky jsem prodělali s partnerem krizi, kdy ji odstartoval on. Nyní by pro mě udělal první poslední. Já jsem se díky té události před 3 lety psychicky sesypala a dodnes se cítím mizerně. Mám pocit, že za nic nestojím, že nic neumím, cítím se velmi unaveně, sebevědomí na nule, nemám chuť nic doma dělat ani řešit, je mně lhostejná i celá rodina, neplánuji nic do budoucna. Jedná se o syndrom vyhoření? Ještě nejsem v přechodu, ale věk se pomalu blíží. Co s tím?(Andrea)
Foto
Myslím si, že se jedná spíše o depresi. Doporučuji navštívit nějakého dobrého psychiatra nebo psychologa, dost možná by stačila dobrá psychoterapie, která by Vám pomohla zpracovat, co se před třemi lety stalo.
Po menopauze mám pocit, že nic nestíhám, že mé nic nebaví, ani koníčky např. ruční práce jako je pletení, háčkování, které jsem provozovala od mládí. Zkrátka je všechno najednou jinak. Předem děkuji za odpověd´.(Jana Prochazková)
Foto
Je to změna. Nelehká a fyzicky jde opravdu o zhoršení stavu. Největším úkolem je tyto změny přijmout a naučit se s nimi žít a cítit se ne i přes to, ale s tím spokojená a krásná, hledat nové výzvy! To, že jste háčkovala, neznamená, že to musíte dělat až do smrti. Třeba se k tomu dostanete. Zkoušejte nové věci, třeba vás změna pohledu v této nové životní etapě obohatí.
ahoj, potrebuju poradit. asi mam ten syndrom vyhoreni. nic mne nebavi, staram se o handicapovanou dceru, do prace nechodim, neda se to skombinovat se zamestnanim ta pece o hand. dceru. Ma to to narocne, bydim na mael meste, kde moznosti vyziti nebo nejake kulury sou minimalni....a ze bych si privydelavala nejakou drobnou vyrobou doma, to je bez sance....vsimla sem si ze kazda maminka co je na materske doma, tak neco vyrabi-prodava, takze i ten trh s drobnymi vyrobky je nasyceny...a ja se i dost manualne malo zrucna, nez se neco naucim, tak to kazdej umi!! Jediny, co me bavi je fotit. ale to sou takovy fotky, jen pro mou zalibu. dneska foti kdekdo! Poradite prosim?(evicka41)
Foto
Dobrý den, bohužel s domácími pracemi je to přesně, jak píšete. Opravdu by ale nebyla šance zaplatit dceři hlídání třeba na jeden den v týdnu z příspěvku na péči a v rámci duševní hygieny sehnat brigádu, i kdyby se vám to ve finále moc nevyplatilo? Mám syna s postižením a dlouho jsem s ním byla doma, od doby, co mám den v týdnu hlídání, vnímám život jako bohatý. A sama víte, jak důležité je vypnout onen mateřský "radárek". Nebojte se toho :-)
Co dělat, abych se nedostala až, k syndromu vyhoření. (janajana)
Foto
Samozřejmě nezapomínat na duševní hygienu! Aktivní odpočinek, pravidelný režim, zavčas si všímat prvních příznaků.