Pátek 27. listopad 2020
Svátek slaví Xenie, zítra René
Oblačno 3°C

Bez happy endu: Psí sourozence vysvobodili v říjnu z pekla, fenka Stella teď odešla za duhový most

Autor: mat - 
15. listopadu 2020
09:27

Radost, naděje a smutek. Všechny tyto pocity prožila v uplynulých 14 dnech Eliška Vafková (44), zakladatelka psího hospice Dejte nám šanci v Bukovince na Blanensku. Nejprve se podařilo vysvobodit dva psí důchodce, kteří strávili v domku u starší nepohyblivé majitelky z Kroměřížska poslední dva roky doslova hororový život. Žena nebyla schopná psům zajistit dostatečnou péči, přesto se jich odmítala vzdát. Stella (15) a Brok (16) se přestěhovali z domu hrůzy do Bukovinky teprve před dvěma týdny. Happy end se však nekoná, Stella odešla v pondělí za duhový most.    

„Když nám paní v říjnu napsala, že se přestěhuje do domu s pečovatelskou službou a s těžkým srdcem se psů vzdá, rozjela jsem se pro ně,“ řekla Vafková Blesk.cz. Upozornění, že psi nejsou v nejlepším stavu, brala s ohledem na stav ženy s pochopením. Na místě ale podstoupila neskutečný šok. Oba pejsci živořili uvnitř zanedbaného stavení pokrytého vrstvou výkalů.

Dva roky živoření v domku

„Brokovi pod chlupy trčela páteř a kosti, v uších měl zánět, kůže na zádech, stehnech a ocasu byla rozežraná od blech do živého, plná strupů a boláků. Stella žila v domě zaskládaném věcmi mezi výkaly, dva roky nebyla venku,“ popsala otřesné zážitky Vafková. Na zpáteční cestě domů musela několikrát zastavit. „Udělalo se mi fyzicky nevolno, pokud to mám říct decentně.“

Ze stavu obou psů se zhrozili i na veterině. „Stellu, která neviděla, jsme zbavili obrovského slepence chlupů. Protože žila v jednom koutě, nedokázala chodit ani se postavit na nohy. Broka jsme oholili, nasadili léky od veterináře, teď začal konečně žrát,“ popsala Vafková alarmující fyzický stav obou svěřenců.

Stella odešla za duhový most

Tlapky navštívily Bukovinku a Stellu s Brokem v sobotu 7.listopadu. O den později došlo u fenky k dramatickému zvratu k horšímu. Podle výsledků magnetické rezonance i kontrastního rentgenu došlo k totálnímu rozpadu obratle Th7 způsobenému nádorovým bujením.

„Rakovina obratel postupně rozežírala a mícha přestávala páteřním kanálem procházet. T o bylo i příčinou Stellinčina celkově špatného, respektive téměř nulového pohybu. V neděli pozdě večer, ve chvíli kdy ji postihla úplná paréza všech čtyř končetin a hlavy, se obratel zřejmě rozpadl úplně a míchu uskřípnul definitivně,“ popsala Eliška Vafková bezvýchodnou situaci. Po konzultaci s veterináři se rozhodla Stellu z narkózy už neprobouzet a nechat ji odejít za duhový most. 

Pláč i pocit viny

Slabou útěchou zůstává fakt, že psí sourozenci dostali v Bukovince na sklonku svého života šanci na důstojné dožití. „Paní při loučení plakala, jednak nad tím, jak bude žít bez svých psů, jednak tíhou viny nad jejich stavem. Uvědomila si, že jim zřejmě nenapravitelně ublížila. Nechci sahat po silných výrazech, myslím, že trestem jí je její vina, kterou si uvědomuje. A zlé komentáře ničemu stejně nepomůžou,“ řekla Blesk.cz smířlivě Eliška Vafková.

Chcete pomoci psímu hospici Dejte nám šanci v Bukovince? Odkaz na web a transparentní účet zde: www.dejtenamsanci.cz

Video: Eliška Vafková, zakladatelka psího hospice v Bukovince

Video Eliška Vafková, zakladatelka psího hospice v Bukovince, o pátrání po zmizelém pejskovi Žluťákovi - Blesk TV Zdeněk Matyáš

Pendrek ( 18. listopadu 2020 12:15 )

Babka se už měla dávno na někoho obrátit o pomoc!! Veterinářů je všude dost! Nikdo si nedokáže představit, co ti pejsci museli pouze vinou své majitelky VYTRPĚT! Hanba babce, podat na ni trestní oznámení, zákony platí pro všechny!!!!!!!! Je mi z lidí zle, takhle nechat své jediné kamarády trpět, do basy patří a pořádný trest. Žádná omluva!!!!!!!

pooomeranc ( 17. listopadu 2020 15:28 )

To jsou zase žvásty, víte kolik psů se dožije tak vysokýho věku 15 a 16 let?Ty psi se tam evidentně špatně neměli, když se dožili tolika let a ta paní, dokud se mohla hejbat, tak se o ně starala zřejmě dobře a určitě je netýrala.Proč jí nikdo nedocházel se psy pomáhat, místo jejich odebrání.Navíc s rakovinou páteře fenky nemohla nic dělat.Otřesný kecy, prej vina, jaká vina?Raději pranýřujte skutečný tyrany!!!Co například ta zrůda, co předhodila štěně belgickýho ovčáka Phoebe pitbulům na roztrhání a ještě to natočila.A co otrávila nebo dala zastřelit několik psů, co se s tím případem děje?Víte how-no, co?!Ale dělat z nějaký nepohyblivý báby tyranku psů, psů, který se u ní dožili 15 a 16 let, to umíte.Měl se o ty psy i tu bábu někdo z okolí, kdo o tom věděl, zajímat a pomáhat jí s nima, né jí je chtít brát.Dokud se o ně dokázala starat, tak se u ní určitě měli dobře, to by se jinak nedožili tolika let.Skutečný tyrany vůbec neřešíte

kralovna-vsech-mori ( 15. listopadu 2020 11:46 )

Než napíšeš fíčovinu tak si to přečti, ty zlobo.

svalovec ( 15. listopadu 2020 10:39 )

Je bezva že tu máme takové lidi kterým zálež na pejscích
je mi to hrozně líto že ta fenečka odešla do psího nebíčka
na fotce chudinka vypadala úplně zubožená a ten pejsek to samé
Kde se bere taková zlost v lidech nech­ápu!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!
kdybych neměl doma svoji fenku hned bych si ji vzal...........
mám rdči pejskiy než lidi jelikož oni nejsou falešní jako lidi
nikdy nesklame a vždy když příjdete z práce tak se nemůžete nabažit ty lásky k terou vá dát ten 4nohý kámoš na vědomý to člověk nikdy nedokáže

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud