Nový bič na nepoctivé chovatele a množírny: Povinné čipování štěňat

  • Argo byl u veterinářky nezvykle klidný, chvílemi působil až apaticky
    Autor: Jakub Kopřiva,Kateřina Baranová - 
    13. 2. 2019
    05:20

    Jak zabránit, aby si lidé brali štěňátka z množíren? Očipujme je! Od roku 2020 budou muset mít všichni pejsci čip, který jim veterinář dá nejpozději v půl roce života. Právě do té doby totiž musí být zvíře očkované proti vzteklině. Jenže teď se uvažuje ještě o přísnější úpravě: štěně bez čipu nesmí změnit majitele.

    Pro chovatele by nová úprava již předloni schválené novely veterinárního zákona znamenala, že by museli nechat čipovat téměř čerstvě narozená štěňata. Bez toho by totiž pejska nemohli prodat jinému majiteli, a navíc by bylo neplatné i očkování proti vzteklině. To musí mít každé štěně, a to nejpozději do půl roku života podle zákona.

    Video  Blesk tlapky usvědčily množitelku ze Světnova z překupnictví. Koupily od ní štěně, o kterém tvrdila, že ho má pro radost  - Kateřina Lang
    Video se připravuje ...

    Na ministerstvu zemědělství navíc chtějí přidat i něco jako »průkaz« štěněte. „Navrhujeme zavést evidenční list štěňat. Ten by byl chovatel povinen uchovávat. Při prodeji nebo darování štěněte by pak musel předat novému majiteli sepsané informace o podmínkách chovu a péči o štěně,“ uvedl pro Blesk mluvčí resortu Vojtěch Bílý. A míní přitvrdit i co se pokuty týče. Ta by se mohla za porušení nařízení zvýšit z 200 tisíc na půl milionu korun.

    Evidence fenek

    Změny se plánují také v evidenci chovatelů. Na Státní veterinární správě se nyní musí zaregistrovat každý, kdo má pět a více fen. To ale chce premiér Andrej Babiš (64, ANO), který se o problém začal zajímat díky Blesku a projektu Blesk tlapky, změnit. Nově by se musel registrovat každý, kdo chová tři a více fen.

    „V rámci novely navrhujeme, aby se nově povinně hlásila Státní veterinární správě čísla čipů fen. Do hlášení se zahrnou všechny feny v domácnosti,“ sdělil Blesku. Díky tomu veterináři budou moci snadněji kontrolovat množství štěňat, které psí mámy do roka mají, aby nemohlo docházet k jejich vykořisťování jako v množírnách – tam jsou permanentně pod tlakem mít potomky.

    Čipy pomůžou

    Že budou mít všichni psi čip, je hlavně zbraní pro veterináře. Ti nyní při inspekcích nemají nástroj, jak identifikovat konkrétního psa s očkováním. Může se proto stát, že provozovatelé množíren na jedno potvrzení o vakcinaci protočí i několik zvířat.

    Jenže brzy budou moci inspektoři ztotožnit čísla čipů jednotlivých pejsků s těmi, která budou povinně napsaná v očkovacích průkazech. Jak ale veterináři dodávají, začít musejí lidé u sebe a nekupovat pejsky někde na benzinkách. Měli by místo toho chtít vidět prostředí, ze kterého štěňátko berou.

    Anketa s chovateli: Souhlasíte s povinným čipováním štěňat, ještě než půjdou do rukou nových majitelů? Podívejte se:

  • 1.Jiří Kasal: Nemám problém

    Jiří Kasal, majitel chovatelské stanice Ze Šumavské stráže, Praha: „Neměli bychom s tím problém. Je to sice dražší a hůř dohledatelné než tetování, ale pokud tento trend schválí většina, tak se budeme muset přizpůsobit.“

  • 2.Romana Marková: Má to i nevýhody

    Romana Marková, majitelka chovatelské stanice Monvi Salvia, Brno. „Já s tím souhlasím. Myslím, že to do budoucna může být dobrá věc. My tetujeme i čipujeme. Každopádně má to i své nevýhody, třeba když přestane čip fungovat.“

  • 3.Iva Maříková: Čipuji všechny psy

    Iva Maříková, majitelka chovatelské stanice Chlupaté štěstí, Číměř na Jindřichohradecku: „Čipuji všechny psy. Měl by to dělat každý, kdo je chce prodávat, ať už jde o pejska s papíry, nebo bez nich. Každý by měl být v databázi.“

  • 4.Miluše Maskulanisová: Kdo na to dohlédne?

    Miluše Maskulanisová z útulku Psí domov, Řepnice na Litoměřicku: „Něco nařídit je jednoduché, teď jde o to, kdo bude dohlížet na to, aby se to dodržovalo. Ideální stav by byl takový, že jestli má být pes ze zákona povinně očkovaný proti vzteklině, měl by v tu chvíli být i čipován a čip zaregistrován v jednotném registru.“

  • 5.Simona Štěpánková: Já to říkám pořád

    Simona Štěpánková, zakladatelka spolku Pes nejvěrnější přítel, Vestec u Prahy: „Já to říkám pořád, že by mělo být zákonné čipování, a aby to i někdo kontroloval. Když najdete zuboženého nebo vyhozeného psa, který není označený, tak nikdy nikoho nepotrestáte, protože se nenajde majitel. Kdyby byla povinnost čipování, tak si takhle nikdo netroufne psa vyhodit na ulici a nechat ho někde umírat.“

  • 6.Danuše Herpe Jungmannová: Bez čipu neprodávat

    Danuše Herpe Jungmannová, členka spolku SOS for PETS, Ústí nad Labem: „Tohle téma už se v Poslanecké sněmovně probíralo před dvěma lety. Podle mě by bylo ideální, aby se štěňata bez čipu nesměla prodávat. Dnes také chybí centrální registr, který by byl jen jeden a shromažďoval by všechna zvířata v republice. Pak by se snížily náklady na provozování útulků minimálně na polovinu. Stačí si vzít příklad ze zahraničí, kde tyhle věci už roky úspěšně fungují.“

Zdenka Valkov ( 14. února 2019 12:53 )

Máte pravdu jen né vždy jde o cenu. Koupíte i drahého psa a je hodně nemocný. Obzvláště když je to rása malého pejska chovné stanice by měli mít větší zodpovědnost co dají na trh a tím pokazí pověst těm poctivím přísné tresty množírnám. Mám psy ráda a svého jsem si přála k šedesátinám no a naletěli jsem jako zelenáči.

Zdenka Valkov ( 14. února 2019 12:31 )

Koupila jsem štěně od prověřené ho chovatele.A ejhle ačkoliv v papírech má napsáno že je zdráv bez vadný stav. Po týdnu jsem zjistila že pejsek má divně bijící srdce . Veterinářka po poslechu konstatovala srdeční šelest,navštívila jsem kliniku a po hlubším vyšetření padl ortel. Pes má vrozenou vadou srdce,asi třimilimetrovou dírku mezi levou a pravou komorou tak se musí dokonce života udržovat prášky. Přidávají se i jiné nedostatky jako kýla,špatné trávení(doživotní dieta). Tak souhlasím aby v zákoně bylo že chovatel co prodá nemocného psa za zdravého i když má v kupní smlouvě že za vady později zjištěné neručí neboť při koupi byl pes (údajně )zdraví. Takový chovatel by měl přispívat na léčení psa až do jeho smrti. Je pravda že bych pejska nedala ani za nic sama jsem mocná a tak si pomáháme jeden druhému. Někdo by měl mít tu zodpovědnost že neprodává psí invalidy a musím se chovat ke kupní smlouvě jako všichni ostatní co se živí chcem a prodejem psů. Teď je ten trend co nejvíc psů oblíbené řady a jak jsou zdegenerovaní to ať majitel vyřeší sám. Většinou platí a platí aby měl miláček co nejdelší život! Já a můj pejsek bojujeme dva a půl roku doufám že tu se mnou bude ještě nějakou dobu a prožije si svůj plnohodnotný život plný lásky a štěstí.

bibijana ( 13. února 2019 20:58 )

souhlas!

wtempo ( 13. února 2019 11:54 )

No ať ještě ten bič na pejskaře, kteří nechávají volně pobíhat psy a všude po nich zůstanou jen hovínka! A když jim jen řeknete, ať zavolají psa k sobě, tak jsou akorát sprostí a brání svého pejsánka!!! Jsou to lidi, kteří své psy vůbec nezvládají! Hlavně že jsou in, ale že otravují život jiným, to nikdy si nepřipustí! Psa lze levně sehnat, na poplatky za psa kašlou, povinnost mu vytvořit podmínky pro chov také není potřeba. Pejskaři, kdy si konečně uvědomíte, že ostatní lidé nejsou povinní a nechtějí to snášet? Chválím to malé procento pejskařů, kteří si to uvědomují - škoda, že vás není více.

bibijana ( 13. února 2019 11:08 )

Však ono existuje spousta způsobů, jak množitelským zrůdám znepříjemnit toto podnikání. Ještě mně chybí vyjádření Ministerstva financí, jak to, že jim nevadí daňové úniky, živnostenské úřady - nepovolené podnikání, poplatky za psy - viz. zrůda z Plzně. Baba je přihlášená údajně k pobytu na městském úřadě. To jako co znamená? Že tyhle osoby neplatí třeba za svoz odpadů, poplatky za televize, za psy? Co je to za bor.d.el? Když platit poplatek za psa, tak buď všichni, nebo nikdo! Když kupujete nějakou věc, tak máte doklad o koupi, nebo nějakou kupní smlouvu.Pes je živý tvor a tady prodej probíhá někde na parkovišti, z ruky do ruky.Co je to za další bo.r.del!!! Pak bych do kupní smlouvy nechala uvést zákonem povinné ujednání, že prodávající odpovídá za případné, časem zjištěné genetické vady a je povinnen uhradit kupujícímu nákladnou operaci a léčbu. No a co bych vzkázala těm kupujícím, kteří si neověří důvěryhodnost množitelů a někde na parkovištích ubohá zvířata nakupují? Jste stejné zrůdy a nákup nemocného zvířete se vám pořádně prodraží. Místo radosti se budete dívat na trpící zvíře a budete se jenom trápit a platit a platit.

Zobrazit celou diskusi