Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C

Poradna Blesk tlapky: Ptejte se veterináře Marka Galbinece

MVDr. Marek Galbinec
MVDr. Marek Galbinec  (Autor: Archiv)
21. listopadu 2017
23:51

MVDr. Marek Galbinec v roce 2001 absolvoval Univerzitu veterinárního lékařství v Košicích, odbor Všeobecné veterinární lékařství. Studijní stáž pak absolvoval na Veterinární fakultě univerzity v Ghentu, Belgie. Od roku 2002 je členem Komory veterinárních lékařů ČR. V roce 2007 se stal členem i Royal College of Veterinary Surgeons (komora veterinárních lékařů ve Velké Británii. MVDr. Galbinec se hlouběji věnuje interní medicíně malých zvířat, akutní medicíně, chirurgii měkkých tkání a anesteziologii.

Online chat
Počet zbývajících znaků:
Dobrý den, prosím chci se zeptat na Váš názor a zkušenost. Máme 12 letou fenu křížence ovčáka z útulku. Udělal se jí v uchu takový velký puchýř, šli jsme na veterinu. Lékař jí to propíchl (bez umrtvení) a vytekla tmavá-hustá a pak světlá krev. Poslal nás domů. Hned druhý den ji to zase naběhlo i když trochu méně. Volali jsme mu a on poradil, ať to znovu propíchnem jehlou namočenou v Betadině a zase vypustíme. Zkusili jsme to, držela a něco vyteklo, ale zase se to jakoby naplňuje. Nebo možná je to zduřelé po všech těch zákrocích. Pane doktore, prosím o radu. Děkuji(ing.Hana Nesrovnalová)
Podle Vašeho popisu se pravděpodobně jedná o onemocnění, které se nazývá othematom. To se může vyskytnout u psů i koček a je pro něj charakteristický fluktující, tekutinou naplněný otok konkávní části ušnice (vyduté dovnitř). Důsledkem toho dojde k ztluštění ušnice. Otok může zasahovat celou ušnici nebo jen její menší část. Příčina othematomu dodnes není přesně objasněna, ale v mnoha případech se jedná o výsledek klepání hlavou nebo nadměrného drbání se zvířete v oblasti ucha. Drbání bývá zapříčiněno bolestivostí nebo drážděním spojeným se zánětem vnějšího zvukovodu (bakteriální, kvasinková nebo parazitární příčiny). Drbání dále může být zapříčiněno cizím tělesem ve zvukovodu (např. travní osina), alergií, poštípání hmyzem v oblasti okraje ušnice, případně imunitně zprostředkovaným onemocněním. Ne všechna zvířata s othematomem mají onemocnění ucha. U některých z nich může vznik othematomu mít souvislost se zvýšenou fragilitou kapilár (tenkých cév) - například u Cushingova syndromu. Při léčbě othematomu by se měla léčit především vyvolávající příčina.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud