12. listopad 1989: Anežka Přemyslovna je svatá

Svatá Anežka Česká
Autor: brum, ČTK - 
12. listopadu 2009
05:00

Přesně před 20 lety byla ve Vatikánu prohlášena Anežka Přemyslovna za svatou. Svatořečení právě v těchto dnech bylo pro Čechy obrovskou morální a duchovní vzpruhou, a to nejen pro ty věřící.

Anežka Přemyslovna, dcera krále Přemysla Otakara I., byla první českou světicí od roku 1720! Její svatořečení právě ve dnech, kdy v NDR došlo ke zboření Berlínské zdi a i v dalších státech socialistického bloku sílilo protikomunistické cítění, bylo téměř symbolické.

V Československu, kde byl vliv církve značně okleštěn a pod přísným drobnohledem státních orgánů, byla Anežka, která se stavěla na stranu nemohoucích a utlačovaných, symbolem nového začátku. Za nesmírně důležitou událost označil její svatořečení i kardinál František Tomášek, arcibiskup pražský a primas český. Ten se za pouhých pár dnů stane jednou z tváří sametové revoluce.

Zájem o svatořečení byl mezi Čechoslováky obrovský. Do Vatikánu, církevního státu v kapitalistické Itálii, přijelo na deset tisíc poutníků. To samo o sobě byl skoro malý zázrak! Dalším morálním povzbuzením bylo i vystoupení papeže Jana Pavla II., původem z Polska. K našim poutníkům promluvil navíc v češtině! Ve Vatikánu chtěli být viděni samozřejmě i soudruzi. Naši vládní delegaci vedl ministr kultury Milan Kymlička.

„Vláda ČSSR a všechen náš lid mají velice úzký, tradicemi vypěstovaný vztah ke své historii. Anežku Přemyslovnu považujeme za jednu z významných osobností této historie,“ uvedl Kymlička s tím, že především doufá, že se vydaří československo-vatikánská jednání připravená na druhou půli listopadu. Na to už ale čas nebyl, socialismu u nás zbývalo pět dní...

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud