Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

12. listopad 1989: Anežka Přemyslovna je svatá

Svatá Anežka Česká
Svatá Anežka Česká  (Autor: Wikipedia.cz)
Autor: brum, ČTK - 
12. listopadu 2009
05:00

Přesně před 20 lety byla ve Vatikánu prohlášena Anežka Přemyslovna za svatou. Svatořečení právě v těchto dnech bylo pro Čechy obrovskou morální a duchovní vzpruhou, a to nejen pro ty věřící.

Anežka Přemyslovna, dcera krále Přemysla Otakara I., byla první českou světicí od roku 1720! Její svatořečení právě ve dnech, kdy v NDR došlo ke zboření Berlínské zdi a i v dalších státech socialistického bloku sílilo protikomunistické cítění, bylo téměř symbolické.

V Československu, kde byl vliv církve značně okleštěn a pod přísným drobnohledem státních orgánů, byla Anežka, která se stavěla na stranu nemohoucích a utlačovaných, symbolem nového začátku. Za nesmírně důležitou událost označil její svatořečení i kardinál František Tomášek, arcibiskup pražský a primas český. Ten se za pouhých pár dnů stane jednou z tváří sametové revoluce.

Zájem o svatořečení byl mezi Čechoslováky obrovský. Do Vatikánu, církevního státu v kapitalistické Itálii, přijelo na deset tisíc poutníků. To samo o sobě byl skoro malý zázrak! Dalším morálním povzbuzením bylo i vystoupení papeže Jana Pavla II., původem z Polska. K našim poutníkům promluvil navíc v češtině! Ve Vatikánu chtěli být viděni samozřejmě i soudruzi. Naši vládní delegaci vedl ministr kultury Milan Kymlička.

„Vláda ČSSR a všechen náš lid mají velice úzký, tradicemi vypěstovaný vztah ke své historii. Anežku Přemyslovnu považujeme za jednu z významných osobností této historie,“ uvedl Kymlička s tím, že především doufá, že se vydaří československo-vatikánská jednání připravená na druhou půli listopadu. Na to už ale čas nebyl, socialismu u nás zbývalo pět dní...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi