„Osekaná“ kandidátka ČSSD na jihu Čech je kompletní. Po Zimolovi odešlo 9 lidí

Autor: ČTK - 
21. července 2017
20:14

Jihočeští sociální demokraté po sporech s celostátním vedením ČSSD potvrdili v korespondečním hlasování členů, že krajským lídrem pro sněmovní volby bude bývalý starosta Písku Ondřej Veselý.

Řada lidí kandidátku již dříve opustila, když vedení strany vyškrtlo z listiny bývalého hejtmana Jiřího Zimolu. Byl mezi nimi i původní lídr, starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka nebo hejtmanka Ivana Stráská.

Stranických primárek se v jižních Čechách zúčastnila prostřednictvím korespondenčního hlasování třetina členů ČSSD v kraji. Veselý dostal podle Klanga zhruba dvě třetiny hlasů. Z druhého místa bude kandidovat náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola a ze třetího místostarostka Tábora Olga Bastlová.

Celostátní předsednictvo ČSSD vyškrtlo v květnu z posledního místa jihočeské kandidátky Zimolu, který v dubnu odstoupil z funkce hejtmana. Zimola rezignoval kvůli kauze vysokých odměn vedení společnosti Jihočeské nemocnice a rekreačního domu, který pro Zimolu staví nyní již bývalý předseda představenstva Jihočeských nemocnic Martin Bláha. Jakékoli pochybení ale bývalý hejtman popírá. Zmíněnými kauzami zdůvodnilo vedení ČSSD i vyškrtnutí Zimoly z volební kandidátky.

VIDEO: Projev Zimoly na sjezdu ČSSD

Video Jihočeský hejtman Zimola z ČSSD: Babiš dobře maže, pojede rychle a dravě - Jan Jedlička, Blesk TV

Jihočeští sociální demokraté se poté několikrát pokoušeli jednat s vedením strany o Zimolově návratu na kandidátní listinu. Tento krok však odmítl po odchodu Bohuslava Sobotky z čela strany i Milan Chovanec, který stranu z pozice statutárního místopředsedy nyní vede. Z kandidátky na protest proti Zimolovu vyškrtnutí odešlo postupně devět lidí.

Sociální demokraté již zvolili lídry kandidátek ve všech krajích, primárky v jižních Čechách byly poslední. Účast straníků na hlasování se pohybovala většinou kolem 40 procent, pouze na Vysočině přesáhla 50 procent.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
tomik007 ( 22. července 2017 02:24 )

Jesce osekanejsi je ODS - Fiala a jeho parta nasli v jeskyni uz jen ohryzany kosti.

tomik007 ( 21. července 2017 21:54 )

 "Osekana" je odborny vyraz pro rozkradena

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud