Strana zelených a Piráti minulý týden vyzvali Haška k rezignaci na funkci hejtmana i na místo v čele kandidátky ČSSD. Vysvětlení se dožadovali také zástupci koaliční KDU-ČSL. Podle předsedy krajského výboru ČSSD Romana Hanáka jde ovšem o „pseudokauzu“.

Diskusi o metodách mediální propagace Jihomoravského kraje rozpoutal článek MF Dnes. Deník se zaměřil na osobu skrytou za e-mailovou schránkou pojmenovanou po Lucii Proutníkové. Z adresy několik let chodila médiím vyjádření Haška i avíza na akce s jeho účastí. Podle deníku i podle svědectví bývalé oficiální mluvčí kraje Denisy Kapitančikové žádná Proutníková neexistuje a e-maily rozesílala lobbistka Jana Mrencová.

Hašek a současná mluvčí kraje Eliška Windová poskytli médiím postupně několik různých vyjádření. Windová minulý týden uvedla, že kraj spolupráci s Janou Mrencovou nepopírá. Hašek v pondělí řekl, že kraj neměl přímou spolupráci s ní, ale s Marketingovým centrem Profil, které je podle médií s lobbistkou propojené.

„Nevím, neznám…“

Hašek popsal smluvní zajištění spolupráce s agenturou, podle něj je vše v pořádku, kraj dokonce šetří peníze za propagaci, protože na rozdíl od dřívějších metod neplatí za vydávání vlastního periodika. Proutníkovou Hašek podle svých slov nezná. „Nevím, kdo to je, nevím, jestli existuje,“ uvedl hejtman.

Média v minulých dnech informovala také o smlouvách uzavřených s firmami napojenými na nepravomocně odsouzenou lobbistku. Objevily se také informace, že kraj platil za pozitivní články na portálech Parlamentnilisty.cz a Krajskelisty.cz. Hašek už dříve označil kritické texty za výsledek „hnojometné kampaně předvolebně rozpoutané stranickým listem ANO“.

Připomeňme, že Michal Hašek opakovaně lhal i na televizní kameru v době takzvaného lánského puče, kdy se skupina uvnitř ČSSD pokusila po parlamentních volbách svrhnout předsedu a nynějšího premiéra Bohuslava Sobotku. Hašek se pak za lhaní omluvil.

Fotogalerie
12 fotografií