Nové vedení ČSV se zřejmě stejně jako jeho předchůdce snaží mlžit a našel si k tomu obětního beránka. Podle svazu prý český med pančoval tím antibiotickým jeden zaměstnanec Včelpa. Jenže na zasedání předsednictva Republikového výboru (RV) ČSV, které se konalo 29. 12. 2015, dostala nově zvolená předsedkyně Jarmila Machová a ostatní členové předsednictva úplně jiné informace!

Ředitel Včelpa Panagiotis Margaritopoulos na zasedání uvedl, že český med byl pančován ukrajinským medem, protože českého bylo málo!

„Nebylo možné plnit požadavky řetězců, proto bylo nutno prodávat i med EU a mimo EU, což mu (ředitelovi Včelpa – pozn. red.) bylo RV schváleno. Ale i tak hrozily velké sankce při neplnění nasmlouvaných objemů medu. Ukrajinský med byl přidáván do českého a deklarován jako český. Bylo garantováno, že med z Ukrajiny splňuje legislativní požadavky ČR,“ stojí v zápisu ze zasedání předsednictva RV ČSV z 29. 12. 2015, který má Blesk k dispozici.

Jenže nikoho nejspíš nenapadlo, že to „praskne“. Podle výsledků dvou nezávislých laboratoří, které zveřejnil Blesk v listopadovém testu, med od Včelpa říznutý tím ukrajinským a prodávaný jako český obsahoval zakázaná antibiotika, což stálo za vznikem medové aféry.

Blesk navíc už v prosinci minulého roku psal o tom, že roky 2014 a 2015 byly pro český med slabé, a to kvůli suchu a úhynu 30–40 % včelstev v zimě 2014/2015. A čísla statistik mluvila stejně. Navzdory tomu ale tržby Včelpa podle Justice.cz rostly a firma letos nabízela do obchodních sítí dostatek českého medu.

To, že se ředitel Včelpa Margaritopoulos k podvodu přiznal, potvrdila i předsedkyně ČSV Jarmila Machová. „S největší pravděpodobností ale nevěděl, že by zahraniční med obsahoval zbytky antibiotik,“ řekla Blesku. Otázkou zůstává, zda o pančování věděl jen ředitel Včelpa, nebo tak činil s vědomím tehdejšího nejvyššího vedení ČSV.

„Ve vedení ČSV jsme v minulosti o tom, že se dovozové medy ve Včelpu vědomě a záměrně přimíchávají do českého medu, nevěděli. Informace o údajném jednání pana ředitele je pro mne nová,“ řekl Blesku bývalý předseda ČSV Karel Brückler. Sám ředitel Včelpa odmítá na cokoliv odpovídat.

„Nejsem oprávněn podávat jakékoliv informace ohledně naší společnosti. Pro další informace kontaktujte ČSV,“ sdělil Blesku Margaritopoulos. Na otázku redaktorky, zda na zasedání předsednictva mluvil o důvodech pančování, už neodpověděl.

Fotogalerie
8 fotografií