Vše rozjel v listopadu Potravinový Sherlock Blesku, který v rámci pravidelných testů potravin zveřejnil šokující výsledky medu od Včelpa. V tu chvíli asi nikdo netušil, o jak velkou kauzu půjde. Skončilo to desítkami odhalených šarží, tlakem na ministerstvo zemědělství i Státní veterinární správu, zákazem prodeje pro Včelpo a nakonec se po trestním oznámení Blesku do celé kauzy vložila policie.

Český svaz včelařů mezitím stačil vyměnit předsedu Karla Brücklera za Jarmilu Machovou, ale ředitele Včelpa Margaritopoulose neodvolal. A celou dobu se tajilo to hlavní – jakým způsobem a jak dlouho se dostávala antiobiotika do medu. A odkud? Mluvilo se už dokonce o včelařích, kteří takto pančovaný med (podle všeho tím z Ukrajiny) už Včelpu dodávali. To teď ale po čtvrt roce přišlo s novým  vysvětlením. Je to práce jednoho člověka přímo ze Včelpa. „To vypadá ani ne na systémové, jako spíš osobní selhání,“ tvrdil TV Nova Brückler. A naznačuje, že šlo o soukromý byznys. „To, co se stalo, byl výjimečný případ, který se už nikdy nebude opakovat. Budeme se snažit to pohlídat,“ řekla TV Nova nová šéfka Svazu Jarmila Machová.

Jenže oznámit světu, že za to může jeden člověk, neříct podrobnosti, neodhalit to kontrolami a nevyvodit žádné důsledky i pro jiné osoby…? To nahrává tomu, že si Včelpo jen našlo obětního beránka a chce uklidnit situaci, hlavně aby se v tom nikdo už dál nevrtal! Tak jak Blesk předpovídal už v listopadu! O tom, co bude dál, by měla šéfka ČSV jednat s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) už zítra.