Po více než šesti týdnech Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) přináší šokující výsledky dalších devatenácti šarží medů společnosti Včelpo! Na šlendriánství, kterého se dopouští společnost Včelpo, jejímž vlastníkem je Český svaz včelařů, poukázal deník Blesk už začátkem listopadu.

U dvou medů této firmy zjistil přítomnost několika antibiotik. Od té chvíle Blesk volá po potrestání viníků. Tlak na dozorové orgány po dvou měsících přinesl výsledek!

„U dalších devatenácti šarží medů od výrobce Včelpo rozbor potvrdil přítomnost antibiotik streptomycin a sulfonamidů – sulfathiazol, a sulfadimidin,“ sdělil tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

„Zatím v jednom případě byla potvrzena přítomnost chloramfenikolu,“ dodal. V České republice ani v EU se včely nesmí antibiotiky léčit, takže je nesmí obsahovat ani med. Všechny uvedené šarže SZPI odebrala v obchodním řetězci Kaufland.

„Už minulý týden jsme na základě předběžných výsledků vydali předběžné opatření o stažení předmětných šarží medů z prodeje. Nyní jsme vydali defi nitivní zákaz uvádět je do prodeje,“ řekl Blesku mluvčí SZPI. SZPI zahájí s prodejcem správní řízení o uložení pokuty, protože ze zákona má kompetenci ke kontrole medu pouze v tržní síti. Sankce týkající se výrobce má na starosti Státní veterinární správa, která kontroluje výrobu medu.

Průšvih, který se Včelpo celou dobu snaží bagatelizovat, narůstá do obřích rozměrů. 21 pozitivních vzorků už není náhoda, která může vzniknout »nedopatřením« jednoho nebo dvou dodavatelů. Množství medu, které nepochází z Česka, je zřejmě obrovské.

Blesk odhalil obrovský medový podvod! 21 antibiotických medů!

Fotogalerie
8 fotografií