Medovina neboli medové víno je alkoholický nápoj kvašený z medu a vody. Podle výsledků renomované laboratoře Eurofi ns obsahuje Medovina Staroslovenská od slovenského výrobce Technomol stopové množství antibiotik, která jsou v rámci EU zakázaná.

„Rezidua antibiotik v medovině jsou zřejmě důsledkem léčení včel antibiotiky, což je nepřípustné,“ vysvětluje Ján Novysedlák ze Státní veterinární a potravinové správy SR.

Antibiotika se do medoviny dostala pravděpodobně právě z medu. „Medy na Slovensku jsou laboratorně analyzované i na přítomnost chloramfenikolu. Jeho přítomnost není povolená,“ dodává s tím, že celá věc se bude prošetřovat. U nás spadají medoviny do kompetence Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). „Rezidua antibiotik nejsou přirozenou složkou medoviny,“ sdělil Blesku mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Blesk již podal na inspekci podnět ke kontrole testované šarže. „Obecně lze říci, že inspekce by u dané šarže pozastavila uvádění na trh a vedla by šetření směrem k surovině – medu, zejména, zda neobsahuje nepovolená antibiotika,“ vysvětluje mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

„V případě původu medoviny v jiném státě EU by se obrátila na partnerskou dozorovou organizaci prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF, “ dodává.

Co je chloramfenikol?

Antibiotikum chloramfenikol se používá například na břišní tyfus, salmonelózu se septickým průběhem, meningitidu, závažné infekce s výskytem aerobní a anaerobní flóry (plicní, abdominální, gynekologické ap.).

Ačkoliv je na něj citlivá většina bakterií, tak se prakticky nevyužívá kvůli svým potenciálním závažným vedlejším účinkům. Použití chloramfenikolu na zvířatech určených k produkci potravin je v rámci EU zakázáno.

Před rokem v medech

Med, potažmo medovina, která obsahuje antibiotika v takovém množství, v jakém je naměřila naše laboratoř, sice pro člověka akutní nebezpečí nepředstavují, ale prodávat se rozhodně nesmí.

Stopy antibiotik v medech objevil Blesk minulý listopad ve výrobcích společnosti Včelpo. Tehdy dalším testováním vzorků medu od Včelpa zjistila Státní veterinární správa rezidua antibiotik v rozmezí 0,04–41,5 μg/kg. Následkem toho bylo stažení antibiotických šarží z prodeje.

Dozorové orgány tento med klasifikovaly jako nebezpečnou potravinu proto, že právě jejich dlouhodobá spotřeba může vést k antibiotické rezistenci, tedy že bakterie žijící v našem organismu a okolí by mohly začít účinkům antibiotik odolávat.

Společnost Včelpo musela kvůli nálezu antibiotik ve svých medech stáhnout z tržní sítě 215 000 kusů balení a její produkty v regálech řetězců nenajdete dodnes. Navíc 33 tun antibiotického medu bylo spáleno jako nebezpečný odpad. A od Státní veterinární správy dostalo Včelpo rekordní pokutu 1,2 milionu korun.

I přes všechna tato fakta známý bojovník proti nejhorším »šmakuládám« Roman Vaněk udělal překvapivě ve svém pořadu Jídlo s.r.o., v němž pranýřuje nepoctivé výrobce, přátelský rozhovor s ředitelem Včelpa Margaritopoulosem o zbytečném rozruchu kolem pančování českých medů.

Společně s ředitelem se pak shodli na rozdíl od české legislativy, že antibiotika jsou v potravinách běžná a jejich množství, které se našlo v medech Včelpa, je zanedbatelné.

Fotogalerie
8 fotografií