14. listopad 2018
Svátek slaví Sáva, zítra Leopold

Test energetických drinků: Neplaťte za značku, »nakopnou« vás stejně

/
 • Energetické nápoje: Pozor na množství a triky výrobců
  26. října 2017 ● 05:30
   

    Pokud si myslíte, že levnější energetický nápoj vás nepovzbudí tak jako ten dražší plný ženšenu, guarany či vitaminů, pak vás dnešní test rozhodně překvapí. Všechny námi testované »energeťáky « mají podobné množství kofeinu a taurinu. Za méně peněz tak dostanete stejnou muziku...

   

 • 1.

  Různý objem, různé množství

  Největší objem drinku v našem testu je 1 litr, což už je pořádná a téměř nevhodná dávka energie. Vzhledem k tomu, že jsou energy drinky sladké, většinou perlivé a připomínají spíš limonádu, není problém celý litr drinku vypít najednou. V takovém množství si ale dotyčný rázem vyčerpá celodenní doporučenou dávku kofeinu. Podle odborníků je přiměřené u zdravého člověka konzumovat přibližně 300 mg kofeinu, což odpovídá 4 až 6 šálkům kávy denně. Jenže na rozdíl od kávy není energetický drink jen o kofeinu.

  Energetické nápoje

 • 2.

  Syntetický koktejl

  „Zatímco vlivy konzumace kávy jsou prozkoumány a u zdravých osob není problém tři i více káv denně, pokud by člověk vypil v rámci energetických nápojů stejné množství, mohly by se zdravotní důsledky projevit,“ upozorňuje doktor Pavel Suchánek, z institutu dietologie a výživy, člen Fóra zdravé výživy.

  I když se obsahem kofeinu mohou jednotlivá balení nápojů podobat vypití 1 až 3 šálků kávy, rizikem »energeťáků « je především kombinace kofeinu s dalšími látkami, jako jsou například taurin či arginin. „Jde o skutečné účinky kombinací těchto látek. Jejich působení na organismus zatím není dlouhodobě prozkoumáno,“ vysvětluje doktor Suchánek.

  Energetické nápoje

 • 3.

  Hladové nápoje

  Kromě toho energy drinky mají vysoký podíl cukrů, záleží i na jejich druzích. Kromě obvyklého cukru (sacharózy) ve složení najdete i fruktózu či glukózu. „Většinou jde o cukry s vysokým glykemickým indexem, tedy o ty, které rychle přechází do krve a dodají energii, ale zároveň velmi silně působí na vylučování inzulinu a vedou díky tomu k velkému pocitu hladu,“ vysvětluje odborník na sport a výživu Pavel Suchánek.

  Navíc pokud energetický nápoj pijete dlouhodobě, můžete onemocnět cukrovkou. A jestliže energy drink mícháte s alkoholem, kvůli vysokému obsahu cukrů může alkohol přejít do krve rychleji a dřív na vás začne působit.

  Energetické nápoje

 • 4.

  Nenaleťte výrobcům

  Někteří výrobci energy drinků rádi lákají spotřebitele na povzbuzující či léčivé látky, jako jsou extrakty z guarany nebo ženšenu, které jejich drinky obsahují. Velký význam ale nemají. „Dle mého názoru a zkušeností jde o trik, obsah účinných látek je zanedbatelný, a navíc ostatní přítomné látky mohou jejich účinek snižovat,“ vysvětluje doktor Suchánek. Dále všechny testované nápoje obsahovaly různé vitaminy jako například vitaminy skupiny B, vitamin C, kyselinu pantothenovou či niacin.

  Podle jejich zastoupení si ale také nevybírejte. „Vybíral bych spíše, zda jde o plně syntetický nápoj, nebo nápoj s přírodní složkou, ovocnou šťávou a podobně,“ doporučuje Suchánek. „Navíc na některé vitaminy může existovat přecitlivělost, jako třeba na niacin. Člověk může zčervenat, osypat se, nebo dokonce se začít dusit,“ dodává.

  Energetické nápoje

 • 5.

  Dvanáct kostek cukru v půllitru

  Vypili byste půllitr vody smíchaný s dvanácti kostkami cukru? V »energeťácích« to není nic neobvyklého. Obsah naměřených cukrů se u jednotlivých testovaných drinků příliš nelišil – kolísal okolo 10 %. Je to ale poměrně vysoké množství. V půllitrovém balení tak můžete vypít okolo 55 gramů cukrů (zhruba 11–12 kostek cukru). Denní příjem celkových cukrů je 90 gramů, takže si jedním balením můžete vyčerpat i víc než polovinu z celkového množství cukru za den. Jenže v případě přidaných cukrů by se množství mělo omezovat ještě více. Cukry v potravinách se totiž dělí na přirozeně se vyskytující a přidané.

  Přidané cukry jsou pro nás jen čistým energetickým příjmem, někdy se označují jako »prázdné kalorie «, proto bychom jich neměli konzumovat tolik. „Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je nové doporučené množství pro přidané cukry do 25 gramů na den, tedy dvojnásobek toho, co drinky průměrně obsahují,“ říká člen Fóra zdravé výživy Pavel Suchánek. A právě množství přidaných cukrů, které se výrazně liší podle velikosti jednotlivých balení, bylo spolu s cenou, za kterou jsme energy drink koupili, v hodnocení Potravinového Sherlocka rozhodující. Hodnoty kofeinu a taurinu se do známky v analytické části nepromítly, protože zodpovědnost za denní přijaté množství je na každém z nás.

  Energetické nápoje

 • 6.

  Málo, nebo akorát?

  V obsahu kofeinu a taurinu na litr nápoje se jednotlivé drinky příliš nelišily, jednu výjimku jsme ale našli. Nejnižší obsah taurinu měl Imola Energy drink. Zatímco ostatní měly hodnoty často kolem 4000 mg/l, zmíněný výrobek měl »jen« 623 mg/l.

  Otázkou je, zda je to málo, nebo akorát. Ačkoli je taurin pro člověka nezbytný, nemělo by jeho denní dávkování překročit 5000 mg. Vyšší denní dávky mohou vyvolávat nežádoucí účinky. Mezi potvrzené patří průjmy, poruchy paměti nebo útlum centrální nervové soustavy.

  Energetické nápoje

 • 7.

  Dospělí občas, děti vůbec

  Když už dospělý pije energy drink, měl by jen výjimečně. „O tom, co s lidským organismem dělá energetický nápoj při dlouhodobé konzumaci, moc informací není. A pokud informace jsou, jde o dost vysoké zdravotní riziko,“ upozorňuje doktor Pavel Suchánek, který naznačil, že některé syntetické složky v energy drincích mají často velmi sporný přínos.

  A znepokojení ohledně zdravotních účinků těchto nápojů už vyjádřila i Evropská komise. Podle studie z roku 2013, kterou zveřejnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), tyto nápoje pije 68 % evropské mládeže od 10 do 18 let. Oproti tomu mezi dospělými je v Evropě jen 30 % lidí, kteří holdují energy drinkům. „Litva jako první evropská země prodej těchto nápojů nezletilým zakazuje,“ uvádí odborník na sport a výživu.

  Energetické nápoje mohou způsobit nervozitu a podrážděnost.

 • 8.

  Taurin – látka ze žluči

  Taurin je aminokyselina, jež je významnou složkou žluči, ve které napomáhá trávení a vstřebávání tuků v tenkém střevě. V menší koncentraci se nachází ve všech živočišných tkáních, tedy v mase. Pro člověka je to látka nezbytná: zlepšuje využití živin, soustředění, psychickou odolnost, urychluje regeneraci po zátěži, podílí se na ochraně jater nebo na správné funkci sítnice. Poprvé byl objeven v roce 1827 německým vědcem Friedrichem Tiedemanem, izoloval ho z býčí žluči a podle toho také dostal jméno (taurus = býk).

  Lidské tělo si taurin částečně dovede vyrobit samo a částečně jej musí doplňovat prostřednictvím stravy. Jeho množství, které člověk přijme v potravě za den, se přirozeně liší – od 9 do 400 mg. Taurin je také nedílnou součástí energetických nápojů, v nichž ho může být i 10x víc než ve stravě. V námi testovaných baleních byly jeho obsahy velmi rozdílné. Kromě toho, že zlepšuje využití živin, zvyšuje i některé účinky inzulinu. Inzulin má za úkol přesouvat cukr (zdroj energie) z krve do buněk a taurin tento proces urychluje. Jenže například po cvičení taurin rychle přesouvá cukr do unavených a energii postrádajících buněk svalů a na mozek náročný na energii moc cukru nezbude. Může se dostavit nevolnost, mdloby i ztráta vědomí.

  Energetické nápoje

 • 9.

  Nebezpečná kombinace

  Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) míchá energy drink s alkoholem 56 % dospělých a 53 % mládeže. „Trochu se zapomíná, že není nebezpečná jen kombinace cukru, kofeinu, taurinu a alkoholu, ale nic nevíme o vlivu dalších látek v energetickém nápoji v kombinaci s alkoholem a třeba vysokou fyzickou zátěží z tancování,“ vysvětluje Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy. V koktejlu z »energeťáku« nastupují účinky alkoholu daleko rychleji, tlumí pocit únavy i opilosti a konzumace takového nápoje může vést k srdečním arytmiím nebo ztrátě vědomí.

  „Rizikovost pravidelné konzumace energetických nápojů s alkoholem je ještě vyšší v případě dospívajících. Zde jsou popsány nejen změny krevního tlaku, možnost bezvědomí, ale i srdeční arytmie apod.,“ popisuje Pavel Suchánek. Protože některé látky v energy drincích ovlivňují i fungování mozku, mohou takové koktejly zejména u dospívajících působit i na psychiku nebo zvyšovat agresivitu. „Mozek dospívajících je totiž daleko citlivější a navíc je ve vývoji, takže látky ovlivňující jeho funkci, které mají povzbuzující schopnost, mají daleko větší dopad,“ dodává doktor Suchánek.

  Energetické nápoje

 • 10.

  VIDEO: Pozor! Dětská pitíčka jsou plná cukru

  Video
  délka: 01:48.96
  720p 480p 360p 240p

  Pozor! Dětská pitíčka jsou plná cukru Adam Balažovič

 • 11.

  Čtěte více!

  Více testů potravin naleznete: ZDE!!!

  Fotogalerie
  8 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi

Koupit kompletní
výsledky testu

Koupit kompletní výsledky testu 16 Kč