K zimnímu období patří vůně zabijačky, proto jsme se rozhodli v testu zaměřit na jednu z nejoblíbenějších pochoutek – tlačenku. Říká se, že u výroby tlačenek se projeví daleko více než třeba u jitrnic to, jak je řezník (případně výrobce) šikovný a jak bude »malované maso« vypadat a chutnat. Balené tlačenky byly v chuti i v analytické části celkem rozdílné. Po chuťové stránce víc než polovina výrobků spotřebitele moc neoslnila. Často laičtí hodnotitelé upozorňovali, že jsou tužší a tmavší.

Některé tlačenky dokonce chutnaly spíš jako maso v aspiku (viz poslední strana testu). A v některých případech maso včetně drobů tvořilo obsah tlačenky jen o trochu víc než z poloviny! Místo masa chemie Největší zklamání testu bylo zjištění, že nejdražší tlačenka – Tesco Delikates – byla nejhorší. Přitom název Delikates a cena by měly být synonymem pro opak. Chyba! Nejenže obsah masa měla druhý nejnižší, byla nejvodovější, a aby držela pohromadě, obsahovala spoustu zbytečných éček!

Kromě různých stabilizátorů, zahušťovadel a antioxidantů obsahuje jako jediná tlačenka v testu i nechvalně známý glutamát sodný. Jedná se o bílou krystalickou látku bez vůně, která je charakteristická masovou chutí. A pokud by výrobce nešetřil na mase, nepotřeboval by ji. Ve složení glutamát najdete jako zvýrazňovač chuti a vůně nebo pod kódem E621. 

Zapomenuté normy

Podle Českých cechovních norem (ČCN), které jsou nástupcem Československých státních norem (ČSN), by měly tlačenky obsahovat alespoň 65 % masa. Tlačenky značek Tesco Delikates a Ponnath jsou ale množstvím masa pod touto hranicí. O to horší je, že jedna má v názvu již zmíněné slovo evokující delikatesu a druhá se na etiketě pyšní tvrzením o špičkové kvalitě.

Někdo málo, někdo víc

Tlačenka není jen o mase, patří do ní i vařená vepřová kůže, přesto by se spotřebitel neměl s každou nalezenou kostkou libového masa připadat jako výherce loterie. Obsah masa včetně drobů se v testovaných tlačenkách pohyboval od 62,1 % do 100 %. A s obsahem masa jde ruku v ruce také obsah celkových bílkovin, který naměřila laboratoř v rozmezí od 12,4 % do 20,9 %.

Stoprocentně masová?

Při přípravě tlačenky jsou kromě masa používány i droby a vývary z masa, kostí a kůží. Všechny tyto složky mají z analytického pohledu podobné složení jako maso. Proto jsou analyticky zjištěné obsahy masa u většiny výrobků vyšší, než deklaruje výrobce, který většinou uvádí pouze přímý obsah uvařeného masa. Droby a některé vývary navíc mohou být velmi bohatým zdrojem bílkovin, což může v ojedinělých případech způsobit, že hodnoty obsahu masa dosahují 100 %, i když tato hodnota neodpovídá tomu, co vidíte v mozaice. Naměřené údaje lze použít především pro srovnání kvality jednotlivých výrobků. Čím vyšší číslo, tím více hodnotných surovin bylo při výrobě použito

Fotogalerie
7 fotografií

VIDEO: Jiný test Blesku - šunky

Video
délka: 01:38.13
1080p 720p 480p 360p 240p

Jak výrobci »nastavují« šunky: Voda, zahušťovadla, sůl... Barbora Kabátová, Andrea Ulagová, Jan Jedlička