Ačkoli má slanina výrobce Kostelecké uzeniny vysoký podíl masa, ve složení uvádí, že obsahuje zvýrazňovač chuti a vůně glutamát sodný (E621). Jde o bílou krystalickou látku bez vůně, která je charakteristická masovou chutí. Stejně jako jiná »éčka«, ani glutamát není škodlivý, protože by jinak nesměl v potravinách být. Když se ale výrobce rozhodne ho přidávat, »uměle« tím vylepšuje chuť a vůni výrobku.V případě Kosteleckých uzenin se to ale podle laických senzorických hodnotitelů na celkové chuti výrobku pozitivně neprojevilo. Ze senzoriky má totiž tato slanina jednu z nejhorších známek.

Zamlčené »éčko«?

Přídavek glutamátu deklaroval pouze jeden výrobce v celém testu, rozhodli jsme proto se analyticky ověřit – měřením kyseliny glutamové – zda si nepomáhají glutamátem i jiní výrobci a nezamlčují to. Kyselina glutamová, která se běžně nachází v živočišných bílkovinách, je téměř u všech slanin v přirozeném množství (do 600 mg/kg). Z řady vybočovaly pouze již zmíněné Kostelecké uzeniny, které ale přídavek glutamátu mají ve složení, a značka Tesco. Ta měla ještě vyšší množství kyseliny glutamové než slanina s přiznaným glutamátem, přitom ve složení zvýrazňovač chuti nemá. „S ohledem na charakter anglické slaniny nelze jednoznačně říct, že je glutamát přidaný, ani v jednom z těchto případů. To by musela být koncentrace mnohem vyšší,“ vysvětluje Jan Pivoňka z laboratoře Eurofins.

Čím slaniny »vylepšují« a proč?

»Éčka« patří mezi strašáky spotřebitelů. Nejsou sice škodlivá, ale některá jsou nezbytná, jiná jsou víc ku prospěchu výrobcům než spotřebitelům. Mezi nezbytná patří dusitan sodný, bez nějž se výroba slaniny a její způsob prodeje v dnešní době neobejde. Zbytečná jsou např. zahušťovadla nebo zvýrazňovač chuti. Podrobný přehled, kdo a co do slaniny přidává, najdete v placené části testu.

■ Konzervanty Patří sem dusitan sodný (E250) a octany sodné (E262). Prodlužují trvanlivost a pomáhají udržet růžovou barvu masa.

■ Stabilizátory Difosforečnany (E450) a trifosforečnany (E451) pomáhají vázat vodu a také udržují a posilují barvu.

■ Barviva Barviva jako karamely (E150c a E150d) dodávají typickou barvu pokryvu slaniny (tradičně se ale používá k barvení krev). Košenila (E120) zlepšuje barvu libového masa, ve složení ji měl jen jeden výrobek.

■ Zahušťovadla Jde o látky, které zahušťují potravinu a udržují její žádoucí texturu. Ve složení testovaných slanin byla nejčastěji zahušťovadla: karagenan (E407), guma euchema (E407a), karubin (E410), guma guar (E412), xanthanová guma (E415), škrob.

■ Zvýrazňovač chuti Již zmíněný glutamát sodný (E621) zvýrazňuje už existující chuť nebo vůni.

■ Antioxidanty Antioxidanty askorban sodný (E301), kyselina erythorbová (E315), erythorban sodný (E316) prodlužují trvanlivost a podílejí se na vybarvení slaniny.

Dvě jsou přesolené

Zdá se, že výrobcům značek Řezníkův talíř a Billa při solení ujela ruka. Místo deklarovaného podílu soli – 2,3 % – obsahovaly 3,35 % a 3,24 %. Ale ani s přihlédnutím k přípustné odchylce nevyhovují.

Víc než půlka denní dávky

Ačkoli platí, že sůl je nad zlato, protože se naše tělo bez ní neobejde, všeho moc škodí a v přílišném množství může ohrožovat naše zdraví. A riziko nám hrozí především ze »skryté« soli v potravinách, jako jsou některé testované slaniny. Pokud byste snědli 100 g těch nejslanějších plátků, rázem byste přijali víc než polovinu doporučeného denního množství soli! Právě s nadměrným příjmem soli souvisí vznik vysokého krevního tlaku, který může vést k poškození ledvin.

VIDEO: Ochránce zvířat: Závadné maso z Polska není ojedinělé, reportáže by odhalily víc případů i jinde.

Video
délka: 19:18
1080p 720p 360p

Ochránce zvířat: Závadné maso z Polska není ojedinělé, reportáže by odhalily víc případů i jinde Markéta Volfová, Lukáš Červený